Uzun Kuyruklu SEO Nedir?

Uzun Kuyruklu SEO Nedir?

Uzun kuyruk, aslında bir perakendecilik kavramıdır. Perakendecilikte az miktarda üründen çok adet satılması yerine çok miktarda üründen azar adetlerde satılması anlamında kullanılmaktadır.

Uzun Kuyruk kavramı ilk olarak Chris Anderson tarafından 2004 yılında ortaya atılmış bir kavramdır. Bu kavram bir satış stratejisini doğurmuştur. Buna göre popüler olan ürünleri çok sayıda insana satmak yerine, popüler olmayan çok fazla ürünü insanlara satmak tercih edilmektedir.

SEO’da Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun Kuyruklu SEO
Uzun Kuyruklu SEO

SEO uzmanlarının gündemine “Uzun Kuyruk Anahtar Kelime” olarak giren bu kavram birtakım stratejilerin oluşturulmasını da sağlamaktadır. Artık arama motorlarının sonuç sayfalarında yani SERP sayfalarında, Uzun Kuyruk olarak ifade edilebilecek türden sonuçlar görülmektedir. Bunların yüzde 20’si daha önce hiç kullanılmamış sorgulamalardır.

İnternette bir kişinin herhangi bir ürünün sorgulandığını düşünün. Bu ürünün spesifik bir ifadesi mutlaka kullanıcının aklından geçmektedir. İşte, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, kullanıcının aklından geçen ifadelerdir. Bu ifadeleri yakalayabilirsiniz kullanıcının en iyi deneyimi yaşamasına yardımcı olmuş olursunuz.

Google açısından en önemli şey belki de sadece kullanıcı deneyiminin en iyi sonuçlanmasıdır. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlarsanız Google’ın SERP sayfalarında kendinize yer bulabilirsiniz. Belki de sadece 1. sayfadaki 1. sırada değil aynı zamanda sıfırıncı konum olan snippet alanlarında da yer alabilirsiniz.

UKA Kelime Örnekleri

Uzun Kuyruklu SEO
Uzun Kuyruklu SEO

Uzun kuyruk anahtar kelimeleri, daha uzun kelime sayılarına sahip olan ifadeye karşılık gelen arama araçlarıdır. Uzunlukları, daha az kelimeyle yapılan aramalardan daha spesifik olmalarını sağlar. “Nefes alabilen çorap modelleri” (4 kelime) uzun kuyruklu bir anahtar kelimeye örnekken, “çorap modelleri” kısa kuyruklu bir anahtar kelimeye örnektir.

UKA Kelimeleri Nasıl Bulursunuz?

Uzun Kuyruklu SEO
Uzun Kuyruklu SEO

Google Önerileri, uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonlarının harika bir kaynağıdır. Birincil anahtar kelimenizi Google arama kutusuna yazmaya başlayın ve Google’ın hangi varyasyonları önerdiğini görün. Google ve Youtube arama kutucuklarındaki otomatik tamamlama özelliği bu anlamda bir hazine gibidir.

Google’ın alt kısımda gösterdiği “şununla ilgili aramalar” bölümünü kullanarak uzun kuyruklu anahtar kelime fikirlerine sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda Google arama trendleri bu iş için yine bilgi kaynağı olarak kullanılabilir.

Google Adwords kampanyalarınızı yürütürken aynı zamanda bu aracı kullanabilirsiniz. Bu amaç için kullandığınızda pek çok uzun kuyruklu anahtar kelime fikrini bulursunuz.

Soru cevap sitelerinden yararlanabilirsiniz. Bazı web sitelerinde sorular ve cevaplar yer alır. Forum sitelerinde sorular yer alır. Bu sorulardan ve cevaplarından faydalanarak Uzun Kuyruk anahtar kelime örneklerine ulaşabilirsiniz.

Wikipedia’dan yararlanabilirsiniz. Wikipedia’nın içerikler bölümünde pek çok uzun kuyruklu anahtar kelime fikri yer alır. Rakiplerden de bilgi alabilirsiniz. Rakip siteleri derinlemesine inceleyerek uzun kuyruklu anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz.

UKA Kelimeler Daha mı İyidir?

Uzun Kuyruklu SEO
Uzun Kuyruklu SEO

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha sık aranandan daha belirgin ve genellikle daha uzun anahtar kelimelerdir. UKA kelimeler daha az arama trafiği almaktadır bununla birlikte daha belirgin oldukları için genellikle daha yüksek bir dönüşüm değerine sahip olur.

UKA Kelimeler özünde bir nişe odaklanırlar. Bu uzun kuyruklu anahtar kelimelerle SEO taktikleri geliştirmek internette, niş ürününüzü veya niş blog yayınınızı kârlı hale getirir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Odaklanmanın Faydaları Nelerdir?

Uzun Kuyruklu SEO
Uzun Kuyruklu SEO

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanın faydası, rekabetin düşük olduğu alanlarda içeriklerinizin yer alması ile sonuçlanır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanarak rekabetin düşük olduğu sayfalarda içeriklerinizin üst sıralarda çıkmasına imkân tanımış olursunuz.

Google’ın sonuç sayfalarında yüksek sıralamalar için rekabet düzeyi düşük olduğu için şansınız olur. İnternet çok geniş bir alana sahiptir. Bu sebeple hedef kitlenize ulaşmanız mümkündür.  

Bir grup uzun kuyruklu anahtar kelimeye odaklanırsanız büyük miktarda trafiği çekebilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanın bir başka faydası da ürün veya hizmetinizin satılmasını kolaylaştırmış olmanızdır. Her ne kadar bu anahtar kelimeler aramalarda az kullanılsa da web sitenize bulan ziyaretçilerin ürün veya hizmetinizi satın alma ihtimali çok yüksek olur.

Bir web sitesinde bulunan ürün ya da hizmetin diğerlerinden farkını ne olduğunu tanımlamak önemlidir.

Ürününüzü veya hizmetinizi özel yapan nedir? Bunu biliyor ve anlıyorsanız, kitlenizin beğenisini kazanmanız ve satış yapmanız mümkün hale gelir. Ürününüzün benzersizliği düşünün ve bunun için içerik oluşturmaya biraz zaman ayırın.

UKA Kelimeler Kaç Kelimeden Oluşur?

Uzun Kuyruklu SEO
Uzun Kuyruklu SEO

SEO alanında uzmanlaşan dünya çapında tanınan SEO uzmanlarına göre, uzun kuyruk anahtar kelimesi üç ve dört kelimeden oluşan son derece spesifik bir kelime öbeğidir. Tam anlamıyla bir şeyi ifade eder. Bununla birlikte daha uzun veya daha kısa da olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Uzun Kuyruklu SEO Nedir?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et