Google’ın Ocak 2020 Geniş Çekirdek Güncellemesi Ne Getiriyor?

Google’ın Ocak 2020 Geniş Çekirdek Güncellemesi Ne Getiriyor?

Dünya devi Google, algoritmalarını her gün daha da iyileştirmek için onlarca güncelleme yapmaktadır. Bu güncellemelerden bazıları geniş çekirdekli güncelleme olarak adlandırılmaktadır.

Bu güncellemelerden biri Ocak ayında yapılmıştır ve değişik etkileri olmuştur. Özellikle YMYL içerik türünde değişiklikler beklenmektedir.

Pek çok SEO uzmanı bu konu hakkında fikirlerini beyan etmektedirler. Çeşitli platformlarda konu hakkında tartışmalar devam etmektedir. Google arama sonuçlarını daha iyi hale getirmek için sürekli çalışıyor.

Kullanıcılar tarafından girilen sorguları insanların araştırdığı konularla alakalı hale getirmek için geniş çaplı güncellemeler yayınlanıyor.

Özellikle Ocak ayında yapılan güncellemenin arama sonuçlarının kalitesi ile ilgili olmadığı, içerikle ilgili olduğu yönünde SEO uzmanları görüş bildirdiler. Ocak ayında gerçekleşen geniş çekirdek güncellemesinden hemen sonra bazı web sitelerinin sıralamalardan düştüğünü görüyoruz.

2020’den itibaren SEO trendleri tartışılmaya devam ediyor. Trendlerinin başında anahtar kelime yerine konuların önemli hale geldiğini görüyoruz.

Hala anahtar kelimelere odaklanan SEO uzmanları var ama bu işin doğrusu anahtar kelimeleri odaklanmak yerine konuya odaklanmaktadır.

Konuya odaklanmak neden önemli?

Geniş Çekirdek Güncellemesi
Geniş Çekirdek Güncellemesi

Konuya odaklanmak önemli çünkü, Google algoritmaları artık sadece anahtar kelimeleri taramak yerine, bu anahtar kelimelerin yer aldığı sitelerin uzmanlık derecelerine bakmak, bu sitelerin yetkili olup olmadıklarına bakmak ve güvenilirlik gibi konuları önemsemek istiyor.

Bir içerikte eski SEO anlayışındaki gibi anahtar kelimeleri uygun şekilde yerleştirmek yeterli değil. Bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Google tarafından yayınlanan bazı kalite yönergelerine göre EAT içerikleri adı verilen düzenlemeler gerekmektedir.

Özellikle son güncelleme ile birlikte Google arama sonuçlarının çok daha doğru ve kullanıcıların faydalanabileceği hale gelmesini sağlamaya çalışmaktadır.

Örnek vermek gerekirse sağlık alanında, sağlıkla ilgili bir konuda yazılmış herhangi bir içerik, “kimin tarafından hazırlanmış, hazırlayan kişiye bu konuda uzman mı ve bu sitenin itibarı nedir?” gibi soruların cevaplarının içeriklerde bulunabilmesi gerekmektedir.

Normalde Google bunları değerlendirmek üzere insanları çalıştırmıştır. Ama algoritmalar da insanların yaptıklarını referans olarak bu işi yapmaya çalışmaktadır.

Yani Google uzmanlık, yetkililik ve güvenilirlik gibi çok önemsediği konuları sayfalarda aramaktadır. Yani Google, sadece “anahtar kelimeleriniz var mı yok mu’ diye bakmaz.

Bu sebeple odaklandığınız konuyu bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle Ocak ayında yapılan güncellemenin YMYL konuları olarak belirtilen alandan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

YMYL, senin paran senin hayatın anlamına gelmektedir. Google insanların hayatlarını doğrudan etkileyecek içerikleri büyük ölçüde büyük bir hassasiyetle taramak istemektedir ve insanların faydasına olmayan insanlara zarar verme niyeti taşıyan içerikleri kesinlikle 1. Sayfasında göstermeyecektir.

Bunun için içerikleri sınıflandırmıştır ve bu sınıflandırmadaki en hassas kategori YMYL kategorisidir.

Öte yandan Google geniş çekirdekli algoritma güncellemelerinden olumsuz yönde etkilenmemek için harika içerikler oluşturmak gerektiğini açıklamıştır.

Daha iyi arama sonuçları sağlamak için arama kalitesini iyileştirmeye odaklanan Google, algoritma güncellemelerinden olumsuz etkilenenlere çok yüksek kalitede içerikler üretmelerini önermektedir.

YMYL Konuları Nelerdir? Kapsamı Nedir?

Geniş Çekirdek Güncellemesi
Geniş Çekirdek Güncellemesi

İnsanların hayatları ve paralarıyla ilgili olan konular YMYL konularıdır. Daha da özelleştirecek olursak, vatandaşlıkla ilgili konular, hukuk, oy kullanma, sosyal hizmetler konuları bunlara örnektir. Çocukların velayeti, boşanma konuları…

Evlat edinmeyle ilgili konular da YMYL kapsamındadır. Finansla ilgili konular, yatırım konuları, sigorta, mali tavsiyeler vb.

Alışveriş de YMYL kapsamına girmektedir. Ürün ve hizmetler hakkında yayınlanmış içerikler YMYL sınıfına girer. Daha net anlaşılması için “sağlık” diyebiliriz. Sağlık insanların hayatlarıyla ilgili belki de en önemli konuların başında gelir. Sağlık tavsiyesi veren bir web sitesi, YMYL kapsamında içeriklere sahiptir.

Bu içerikler çok hassastır çünkü insanların hayatlarını etkiler. Tıbbi tavsiyeler, acil durum bilgileri, hazırlıkları da hassas içeriklerdir. Irk, din, köken hakkındaki içerikler…

Hepsi bu kadar değil ama bunlar YMYL’nin anlaşılmasına yardımcı olacak bilgilerdir. Beslenme, barınma ihtiyaçları da önemlidir. Kısaca: Senin paran senin hayatın!

Ocak 2020 güncellemesi, algoritmaların bu hassas içerikler üzerindeki baskısının artacağı sinyallerini vermektedir. Başka konular da var ama en çok üzerinde durulan etki bu alandadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et