Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlamanın Gelişim Aşamaları Nasıldır?

Bu makalede, dijital pazarlama dünyasını, evrimini ve önemini, büyüme potansiyelini ve işletmelerin buna ayak uydurmak için kullanabileceği bazı stratejileri keşfedeceğiz.

Dijital Pazarlamanın Tanımı

Gazete ve dergiler gibi geleneksel pazarlamanın kullanımı bir zamanlar böyle bir etkiye sahip değil. Müşteriler artık sosyal medya, mobil uygulamalar, e-posta kullanarak ve elbette e-ticaret üzerinde çevrimiçi hizmet veya ürün satın alma ve satma şeklinde katılarak daha fazla zaman harcıyor.

Dijital pazarlama, internet, cep telefonları veya diğer dijital formlar gibi dijital kanallar üzerinden ürünlerin reklamını yapmaktır. Sadece birkaç yıl öncesine kadar dijital pazarlamanın bir ‘şey’ olmadığını söyleyenlere inanmak zor. 2001 yılından bu yana kurulan şirketlerin dijital pazarlama planı olmalıdır. Neden? Çünkü dijital pazarlama işletmelerin daha kısa sürede daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar.

Dijital Pazarlamanın Zaman Çizgisi

Bazen kendimize sorduğumuz olabiliyor: Bütün bunlar nasıl oldu? Ne zaman başladı? Dijital pazarlamanın evrimindeki bazı olaylara bir göz atmak gerekmektedir.

1990’lar

1990’lardan başlayalım. İlk günlerde internete erişimin bugünkünden çok farklı olduğunu unutmamalıyız. 1990’lardan önce sınırlı kullanım vardı. Ülkemize 1987 yılında giriş yapmış internet bu sınırlı kullanımdan sonra, 1993 tarihinde vatandaşların ulaşımına açılmıştır.

Sonra Archie geldi. Archie ilk arama motoruydu. Bu, insanların internette ilk kez bir şey arayabildiği zamandı. Mümkün olduğunda, işletmeler ürün veya hizmetlerinin temsil edildiğinden emin olmak için değer gördüler.

1993 yılında, potansiyel bir müşterinin bir şey hakkında bilgi arayabileceği ilk tıklanabilir web banner’ımız vardı, ardından bu sayfayı ziyaret etmek için tıklayabilecekleri bir işletme için ilgili bir banner görüyoruz. Bu kaçınılmaz olarak müşterilerin çevrimiçi satın alma yapmasına yol açtı.

1997’de ilk sosyal medya sitesi açıldı (sixdegrees.com – ‘altı ayrılık derecesi’ ifadesinden alınmıştır). Sixdegrees artık geçersiz, ancak diğerleri MySpace, Facebook ve LinkedIn gibi yerini almak için adım attı. Çevrimiçi ortamda takıldıkları müşterilere ulaşma potansiyeli çok büyüktü ve işletmeler bundan yararlanmak istiyordu.

2000 – 2010 Arası Dönem

Şimdi 2000’lere bakalım. 2001 yılında Universal Music, akıllı telefon veya tabletleriyle internetle etkileşime giren tüketicilere yönelik resmi bir mobil pazarlama kampanyası başlattı.

2006 yılında, işletmeler dijital pazarlama kampanyalarını geliştirmek için neler yapabileceklerini merak etmeye başladılar ve böylece web siteleri üzerinden hangi yolun kullanıcı için en verimli olduğunu görmek için bölünmüş test olarak bilinen denemeler yapıldı. Amaç, müşterinin bilgiden satın almaya kadar olan yolculuğunu optimize etmekti.

2010 – 2020 Arası Dönem

Son olarak, 2010’lara bakalım. 2012 yılında, işletmeler sosyal medya siteleri için pazarlama bütçelerini %64 artırdı. 2014 yılında, internete erişen geleneksel kullanıcılar, geleneksel bir bilgisayar kurulumu kullanan insanlardan daha fazla idi.

2015 yılında, işletmeler, müşterilerin pazarlama stratejilerini geliştirmek için kullanabileceği müşteri davranışlarındaki eğilimleri belirlemelerini sağlayan öngörücü analitik kullanımı ile atladı.

dijital pazarlama

Dijital Pazarlamada Büyüme Alanları

Teknolojinin söz konusu olduğu yerlerde sürekli değişen bir ortam vardır. Bu, işletmelerin bu değişikliklere gerçekleştikçe uyum sağlamaları gerektiği anlamına gelir. Artık dijital analitiği, web sayfaları ve sosyal medya siteleri gibi dijital medya tarafından üretilen verilerin analizini kullanabilirler. Bu veriler, ortaya çıkan eğilimleri bulmak, müşteri şikayetleri de dahil olmak üzere sorunları ele almak ve tipik bir müşteriyi ve deneyimlerini daha açık bir şekilde tanımlamak için öngörücü, kuralcı ve hatta tanımlayıcı bilgiler olabilir.

Dijital analitik için veri toplama yöntemleri neredeyse günlük olarak gelişmektedir. Programcılar, müşterinin deneyimini kolaylaştırabilecek ve dijital medyanın kullanılabilirliğini artıracak daha akıllı arama motoru algoritmaları oluşturuyor.

Bir düşünün, 1990’larda internette reklam vermek için harcanan para yoktu ve 2014 yılına kadar dijital medya reklamları tüm ABD reklam bütçelerinin %28’i oldu. Bu sürekli büyümeye devam edeceğini göstermektedir.

Dijital Pazarlama için Önemli Noktalar

Peki, işletmelerin dijital pazarlama ile uğraşırken akıllarında tutmaları gereken şeyler nelerdir? Her şeyden önce, harika bir ürüne sahip olmanın ve mükemmel bir müşteri hizmeti deneyimi sunmanın hala işlerinin temeli olacağını hatırlamak zorundalar. Müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün veya hizmet sunmak zorundadırlar.

Bunu yaptıktan sonra, pazarlama planı ve hedef pazarları arasında mümkün olan en iyi uyumu bulmak için pazarlama stratejilerini sürekli olarak geliştirmeleri gerekir. İşletmeler, veri odaklı iş kararları vermek için veri analitiğini kullanma konusunda ciddi olmalıdır. Bu, dijital pazarlama konusunda bilgili kişileri işe almaları gerektiği anlamına gelmektedir. Web sitelerinden, sosyal medya sayfalarından ve diğer elektronik medya biçimlerinden gelen verileri nasıl yorumlayacaklarını bilirler.

Yazar Hakkında: Merhaba adım Sezgin KOYUN. Doktora öğrencisiyim. Pazarlama, Finans ve Psikoloji literatürü hakkında çalışmalarım ve ilgim mevcut. İyi okumalar dilerim.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et