Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar

Dijital Pazarlama Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Son 16 yılda dünyada pazarlama yönünde çok fazla değişiklik oldu. Gelişen teknoloji ile artan bant genişlikleri ve çoğalan mobil cihazlar, yaşam biçimimizi değiştirmekle birlikte alışveriş ve satın alma alışkanlıklarımızı da tümüyle etkiledi. Dijital pazarlama, bir firmanın veya markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen addır. Günümüzün en yeni ve en geliştirilmeye müsait olan pazarlama yöntemidir Dijital Pazarlama. Radyo, televizyon, gazete ve fiziksel panoların aksine daha interaktif yöntemleri kullanarak tüketici ile iletişim halinde olan dijital pazarlama yöntemleri gün geçtikçe yenilikçi yaklaşımlarla güncellenmektedir.

Dijital pazarlama; yazılı basın, radyo, televizyon ve billboardlar gibi geleneksel pazarlama kanallarından uzak yöntemlerle, yani internet ortamında mobil ve diğer interaktif kanalları kullanır. Aynı zamanda interaktif pazarlama,  online pazarlama, e-marketing ve web pazarlama diye de çeşitli isimlerle de anılır. Dijital pazarlama her zaman kitlenize doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmak için vardır; yani internette.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

 • İnternet sitelerinde
 • Blog yayınlarında
 • E-kitaplar ve teknik sözlüklerde
 • İnfografikler
 • Etkileşimli araçlar
 • Sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vb.)
 • Kazanılan çevirim içi kapsam (PR, sosyal medya ve incelemeler)
 • Çevirim içi broşürler ve ders kitapları
 • Marka varlıkları (logolar, yazı tipleri, vb.)

Dijital Pazarlama Taktikleri Nelerdir?

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksel sıralamalarda gözükecek şekilde optimize etme işlemine denir. Web sitenizin aldığı organik (ücretsiz, doğal) trafik miktarını arttırır.

2. İçerik Pazarlama

Marka bilinci oluşturma, trafik artış, potansiyel müşteri oluşturma veya müşteriler yaratmak amacıyla içeriklerin oluşturulması ve tanıtımı.

3. Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama, çevirim içi içeriği kullanan müşterileri çekme, dönüştürme, kapatma ve içeriğinizi sevdirmek için huni yaklaşımını ifade eder.4. Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Marka bilincini arttırmak, trafiği arttırmak ve işletmeniz için potansiyel müşteriler yaratmak için doğru bir yöntemdir.

5. Pay-Per-Click (PPC)

Reklamınızı tıklama başı maliyet ödeyerek verebileceğiniz reklam kanallarıdır. Bunun için en çok kullanılan kanallardan örnek olarak Google Adwords’ü örnek verebiliriz

6. Mail Marketing

Mail marketing, müşterileriniz ile iletişim kurmanın farklı bir yoludur. Genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmak için kullanılır; ayrıca tüketicileri işletmenizin web sitesine yönlendirmenizi sağlar.

7. Online PR Çalışmaları

Dijital yayınlar, bloglar ve diğer içerik tabanlı web siteleri (örn: Onedio, BuzzFeed vb) ile elde edilen marka bilinirliği çalışmalarına verilen addır.

Dijital Pazarlamanın Temel Faydaları Nelerdir?

Birçok çevirim dışı pazarlama yöntemlerinin aksine, dijital pazarlama; pazarlamacıların doğru sonuçları gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlar. Buna örnek vermek gerekirse; bir gazeteye vermiş olduğunuz reklamın kaç tüketici tarafından görüldüğünü ve gören tüketicilerin % kaçının ilgisini çektiğini ölçümleyemezsiniz. Bu reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını bilmenin de kesin bir yolu yoktur.

Öte yandan, dijital pazarlama ile pazarlama çabalarınızın neredeyse her yönünün ROI’sini ölçebilir ve analiz ederek reklamınızın başarısını ölçebilirsiniz.

Tavsiye edeceğim linkler;

Kriz Döneminde Yükselen Değer Dijital Pazarlama

Kriz Döneminde Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapmalı?

Dijital Pazarlama Uzmanının Okuması Gereken Kitaplar

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

En İyi 20 Dijital Pazarlama Aracı

Dijital Pazarlamada Bilinmesi Gereken 6 Metrik

Dijital Pazarlama Eğitimi Nasıl Alınır?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar” üzerine bir yorum

 1. hiç anladığım bir sektör değil ama
  bir şey sormak istiyorum gezilerimi paylaştığım bir youtube kanalım var, takipçi sayım da artmakta, bunu daha ileriye nasıl taşıyabilirim? bir yol gösterir misiniz?

  Yanıtla
  • Bu konuya bütçesel anlamda bakmak lazım öncelikle. Eğer bir miktar da olsa bütçe ayırabilecekseniz mutlaka Youtube için reklam vermenizi öneririm. En etkili takipçi artırma yolu böyle olur.

   Eğer bütçe ayırma şansınız yoksa şunları denemek gerekir;

   1) Çok aranan konu başlıklarında videolar hazırlamak.
   2) Diğer Youtube kanallarında yorumlar yaparak yönlendirmeler almak.
   3) Blog yazarları ile ilişkiler geliştirerek sizin bahsettiğiniz konularda blog yazıları yazmaları ve sizin videolarınızı eklemeleri.
   4) Forum sayfalarında sorulan sorulara videolarınız ile yanıt vermek.

   Bunun gibi birçok yol bulunabilir. Daha iyi bir plan önerisi için kanalınızın içeriğini bilmek gerekir.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et