Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Kanalları Genişliyor

Dijital pazarlama kanalları günden güne büyüyen, dijital pazarlama uzmanı olarak çalışanların yakın gelecekte tek başına yetişemeyeceği bir iş alanı olmasına neden olan önemli bir etken. Web sitesi, sosyal medya ve banner çerçevesinde başlayan dijital pazarlama faaliyetleri günden güne alanını genişleterek ilerliyor. Her bir kanal ise kendi içerisinde başka bir uzmanlaşmaya doğru yol alıyor. Bütün bu kanal skalasında aslında dijital pazarlama terimi de rafa kalkıyor. Artık genel olarak pazarlamada söz etmeye geri dönüyoruz. 

Dijital Pazarlama Kanalları

İçerik

Genel olarak dijital pazarlama kanallarına baktığımız zaman ön plana çıkan en önemli şey içerik. Dijital pazarlama stratejilerinin temelinde içerik oluşturmak yatıyor. İyi bir dijital pazarlama uzmanı iyi içerik üretebilen, üretemese de en azından çalıştığı ajanslara fikir verebilecek kapasitede olabilmeli. 

Günümüz tüketicisi satın alma kararına eskisi kadar çabuk ve kolay ulaşmıyor. Alacağı ürün hakkında çok kapsamlı araştırmalar sonrasında satın alma kararı veriyor. Bu süreçte de tüketicilerin yapmış oldukları bir takım aramalar var. Bu aramaları doğru tespit etmek ve tüketicinin sorularına net cevaplar verebilecek içerikler üretmek her şeyden önemli.

Dijital Pazarlama Kanalları

Blog Sayfası

Yukarıda söylediğim gibi içerik dijital pazarlama stratejisinin kalbinde yer alıyor. Sonraki kanallar ve adımlar genel olarak bu strateji üzerine inşa ediliyor. Bunların en başında da kurumsal blog sayfaları geliyor. Artık içerisinde bulunduğumuz dönem itibariyle bir şirketin blog sayfası olmaması kabul edilebilir bir durum değil. 

Ayrıca sektörünüzde otorite konumuna yerleşebilmek için de blog sayfası mutlak bir öneme sahip. Tüm rakiplerinizden daha fazla içerik üreterek ve bu içerikleri blog sayfanızda paylaşarak sektörünüzde otorite konumu elde edebilirsiniz.

SEO

İçerik ürettiniz, blog sayfanızda yayınladınız ancak tüketiciler bu içerikleri görebiliyorlar mı? İşte bu sorunun cevabı SEO ile doğrudan bağlantılı. Eğer doğru bir SEO stratejisi oluşturmadıysanız ve içeriklerinizin organik trafik almasını sağlayamıyorsanız ürettiğiniz içerik ve blog sayfanızın bir anlamı yok. Tüm siteleriniz ve blog sayfalarınızdaki hataları giderip, SEO stratejinizi doğru kurgulayarak içerikleri ön plana çıkartmak zorundasınız. 

Sosyal Medya

Sosyal medya uzun zamandır biz dijital pazarlama uzmanlarının gündeminde. İlk zamanlar doğrudan satış için kullandığımız bu mecra artık SEO stratejimiz açısından da büyük önem arz ediyor. Hem dönüşüm elde etmek hem de SEO stratejinize katkı sağlamak için sosyal medyayı mutlaka kullanın.

Blog içeriklerinizin ve web sitenizdeki paylaştığınız materyallerin mutlaka sosyal medyada paylaşılabilir olması gerekli. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızda konuşan tüketicilere mutlaka yanıt verin. Konuşmanın pozitif ya da negatif olması fark etmez. Mutlaka konuşmalara dahil olun. Problemler varsa çözüm üretin. Kısacası etkileşim değerini artırın.

Üretmiş olduğunuz içerikleri blog sayfanıza link vererek sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Ayrıca tüketiciler tarafından da paylaşılmasını sağlayın. Böylelikle yukarıda da söylediğim gibi hem SEO açısından hem de dönüşüm açısından iyi bir etki alırsınız.

Dijital Pazarlama Kanalları

E-posta Pazarlaması

Marka ile müşterisi arasındaki en yakın iletişim biçimlerinden bir tanesidir desem abartmış olmam. E-posta pazarlaması hiçbir zaman etkisini kaybetmese de şekil değiştirdi diyebilirim. Artık toplu mail listelerine e-posta gönderimi çağdışı bir iletişim biçimi. Pazarlama otomasyonunun nimetlerinden faydalanmadan kurgulanan bir e-posta pazarlama biçimi etkili olmayacaktır. İzinli datanın kaybı, okunma oranlarındaki düşüş gibi negatif yansımaları olacaktır. 

Pazarlama otomasyonu bizlere müşterileri segmentlere ayırma, ilgi alanına göre gönderimler kurgulama ve müşterilerin en çok e-posta açtıkları saat diliminde e-posta gönderme gibi bir dizi nimeti sağlar. Bu nimetlerden yararlanmak önemli.

Ayrıca içerik oluşturmadaki gücümüzü e-posta pazarlamasında da kullanmak gerekli. Böylelikle e-posta açılma ve okunma oranlarını önemli bir düzeyde artırabilirsiniz. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et