Kriz Döneminde Yükselen Değer Dijital Pazarlama

Kriz Döneminde Yükselen Değer Dijital Pazarlama

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 2016 yılı zor geçti. Görünen o ki 2017 yılı daha da zor geliyor. Ekonomik daralma küresel bir tehdit halinde bütün ülkeleri zor durumda bırakmaya devam ediyor. Kriz dönemleri şirketler ve girişimciler için sıkıntılı süreçleri beraberinde getirse de aynı zamanda her kriz birer fırsattır. Bazı sektörler ve bazı ürünler bu tip dönemlerde yükseliş fırsatı yakalar.

Kriz dönemlerinde en büyük iş şüphesiz pazarlama departmanlarına düşmektedir. Pazarlama faaliyetleri durdurulduğu zaman tasarruf edileceği düşünülse de gerçekten durum tam tersidir. Ekonomik daralma dönemlerinde krizlerin daha da büyümemesi ve fırsatların kaybedilmemesi için daha fazla kontrollü de olsa mutlaka faaliyetlere devam etmek gerekir. Böyle dönemlerde atılacak adımlarda deneme yanılma şansı ne yazık ki yok. O nedenle ölçümlenebilen işler yapmak her zaman fayda getirecektir.

Ölçülebilir pazarlama faaliyetleri içerisinde dijital pazarlama önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan tüm yayınların ölçülebilir olması hata yapma şansını minimum seviyeye indirir. Tabi online medya planlamada ahbap çavuş ilişkisi içerisinde yayın planı yapmamak gerekir! Böyle dönemlerde boşa atılacak tek bir kuruş bile olmamalı. Kriz döneminde biz dijital pazarlama uzmanlarına çok büyük görevler düşüyor.

En Çok Verim Alınan Mecralara Yatırım

2017 yılında Google Analytics verileri çok daha yakından takip edilmeli ve mecraların verimliliği çok sıkı bir şekilde kontrol edilmeli. Aylık planlar oluşturulup performans ay sonunda analiz edilmemeli! Günlük kontroller ile birlikte medya planlarına sık sık müdahale edilmeli ve verim alınan mecralara yoğunluk verilmeli.

Google Adwords

Ölçümleme ve optimizasyon denilince akla gelecek ilk mecra Google Adwords oluyor. CPC yayınlar ile günlük bütçeler belirlenip günde birkaç kere panel kontrol edilerek optimizasyon sağlanmalı. Böylelikle daha verimli bir dijital pazarlama faaliyeti yürütülebilir.

Programatik

Henüz Türkiye’de değeri tam anlaşılamamış ya da dijital pazarlama uzmanı pozisyonunda çalışanlar tarafından tam anlatılamamış bir şey programatik! Müşteri verilerinin sınıflandırılması ve bu sınıflandırmaya göre yayınların gerçekleştirilmesi doğru hedef kitleye ulaşma yolunda önemli bir mecra.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin