Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?

Dijital pazarlama neden bu kadar önemli?

Dünya genelindeki internet kullanıcıları yıldan yıla büyük oranda arttıkça ve 2000-2018 yılından bu yana karşılaştırıldığında bu oran her geçen yıl artmaktadır. Şimdi dünyadaki nüfusun yüzde ellisi (% 50) interneti kullanıyor. 2020’de aktif internet kullanıcıları dünyadaki nüfusun % 65’ini geçiyor.

Son birkaç yıl içerisinde aktif internet kullanıcılarının artmasının ana nedeni; akıllı telefonların, tabletlerin ve diğer akıllı cihazların yüksek kullanımıdır. Mobil cihazların bireylerin gittiği her yerde yanlarında olması ve boş vakit değerlendirme aracı haline gelmesi bu oranın artmasına neden oluyor.

Tüm bu noktalar göz önüne alındığında; dijital pazarlama bütün teknolojik cihazlar aracılığıyla dünyadaki büyük bir nüfusa ulaşma konusunda ciddi bir fırsat sunmaktadır.

Bu sayede herhangi bir fiziksel mağazaya sahip olmadan dünyanın herhangi bir yerinde müşterilerinize ulaşabilir ve ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.  Önemli olan hedef kitlenize dijital dünyada uyum sağlamak ve onların dilinde konuşabilmek.

Dijital pazarlama için birkaç ana kanal bulunmaktadır;

  1. Web sitesi (çevrimiçi varlık için)
  2. İçerik Pazarlama
  3. SEO / Arama Motoru Optimizasyonu
  4. Google Ads
  5. Sosyal Medya Pazarlaması / Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram vb.
  6. E-posta Pazarlama
  7. Mobil Pazarlama
  8. Sosyal Medya Optimizasyonu
  9. Çevrimiçi İtibar Yönetimi
  10. Analiz

Dijital Pazarlama Ana Kanalları

Web siteleri

Web sitenizi fiziksel mağazalarınız gibi düşünebilirsiniz. Pazarlama kampanyaları sonucunda müşterilerinizi bir mağazaya çağırır ve satış yapmaya çalışırsınız. Dijital pazarlama alanında yapılan faaliyetlerin de müşteriyi nihai olarak çağırdığı bir yer olması gerekir. Burada da en önemli noktayı web siteleri tutmaktadır.

İçerik pazarlama

Müşterilerinizin mağazanızı ziyaret ettiğini düşünün. Mutlaka mağazanızda bir kişi ürününüzün özelliklerini müşterilere aktaracak ve onlardan gelen soruları yanıtlamaya çalışacaktır.

Fakat dijital pazarlama faaliyetleri sonucunda müşteriler web sitenizi ya da diğer kanallarınızı ziyaret ettiğinde böyle bir imkanınız yok! İşte burada içerik pazarlaması devreye giriyor. Ürün ya da hizmetleriniz ile ilgili detaylı bilgi aktarmak ve gelebilecek soruların yanıtlarını paylaşmak adına içerik pazarlamasına önem vermelisiniz.

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu

Herhangi bir ücret ödemeden popüler arama motorlarında web sitenizin listelenmesi, özellikle sektörünüz ile ilgili arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanız size avantaj sağlayacaktır. Böylelikle çok fazla pazarlama bütçesi harcamadan çok sayıda müşteri elde edebilirsiniz.

Google Ads

Google reklamları, ürünleri, hizmetleri veya markaları dünyanın her yerinde tanıtmak için en iyi araçlardan biridir.

SMM / Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması dijital pazarlama stratejilerinde çok etkili yöntemlerden biridir. Sosyal medya pazarlama araçları çeşitli sosyal medya sitelerinde yer almaktadır. Başlıca SMM araçları (Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ YouTube, Pinterest, Instagram, vb.) Bu araçlar, birkaç saniye içinde dünyadaki insanlara ulaşmak için çok etkilidir. Herhangi bir hizmet veya iş alanında sosyal medya stratejilerini kullanmak veya uygulamak, Sosyal Medya Pazarlama kampanyalarında onlara yüzde yüz sonuç verecektir. SMM dijital pazarlama kursları ile öğrenilebilir.

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, kişinin e-posta kimliğini kullanarak belirli bir kişiye bülten ve diğer konuları göndermenin en eski pazarlama yöntemlerinden ve etkili yollarından biridir. Bu pazarlama kanalı gelecekte de, diğer birçok pazarlama kanalına rağmen var olacaktır.

Mobil Pazarlama

Özellikle akıllı telefonlarımız başta da belirttiğimiz gibi sürekli olarak bizimle. Tüketicilere ulaşmak için en kullanışlı araçlardan bir tanesi. İşte bu cihazlara yönelik gerçekleştirilen pazarlama faaliyetlerine mobil pazarlama diyoruz.

Mobil pazarlama sadece internet bağlantısı ile yapılmaz! SMS gönderimleri ya da doğrudan müşterilere cep telefonundan arayarak ulaşmak da mobil pazarlama faaliyetleri arasına girmektedir.

Dijital pazarlama konusunda daha fazla bilgi edinmek, dijital pazarlama uzmanı olmak için herhangi bir sertifika programına kayıt olabilirsiniz. Çevrimdışı dünyada çok faydalı eğitimler olduğu gibi Udemy vb. platformlarda çevrimiçi eğitimler de mevcut. Yeter ki siz öğrenmek isteyin.

Zaman zaman dijital pazarlama konusunda 10 yıllık bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et