Eposta Pazarlamasında Başarının 10 Adımı

Eposta Pazarlamasında Başarının 10 Adımı yazımda doğru ve başarılı bir eposta pazarlaması yapmak için dikkat etmemiz gereken 10 noktayı paylaşacağım. Dijital pazarlama uzmanı olarak markaların eposta pazarlama süreçlerini yöneten meslektaşlarım için önemli bir rehber olacağı düşüncesindeyim.

Her zaman mesleki bakış açısı olarak savunduğum; sorunu parçalara ayırarak çözmek ve işin temelini düzenleyerek geri kalan süreçlerin daha kolaylıkla iyileşeceği bakış açısı ile bu 10 maddeyi önereceğim.

Gönderim Listelerinin Düzenlenmesi

Bu en kritik, en önemli noktalardan bir tanesi. Sıfırdan bir mailing çalışmasına başladığınızı varsayalım. Öncelikle bir mailing listesi oluşturmanız gerekir. CRMsisteminizde ya da Excel üzerinde tuttuğunuz listeniz önünüzde. Bu listeyi doğrudan sisteme yüklemek mi mantıklı? Yoksa bazı özelliklere göre ayrıştırmalar yaparak ayrı listeler mi oluşturmak gerekli?

İşte bu nokta tamamen size, firmanıza ve markanızın ihtiyaçlarına bağlı bir süreç. Pazarlama stratejiniz olmadan doğrudan eposta pazarlaması süreçlerine başlarsanız bu aşamada tıkanırsınız. Tıkandığınız noktada tek bir liste oluşturmak size kolay bir çözüm gibi gelir. Ancak gelecek dönemlerde oluşacak fırsatları kaçırmanız için büyük bir nedendir.

Bu sebeple öncelikle pazarlama stratejiniz kafanızda oturmuş, onay alınmış ve hayata geçirilmeye hazır olsun. Akabinde eposta pazarlaması için kolları sıvayın. Gideceği rotayı bilene bütün yollar kolaylaşır!

Ne Göndereceksiniz? Ne Zaman Göndereceksiniz? 

Eposta pazarlamasında içerik ve gönderim sıklığı en önemli iki konu. Takipçilerinize nelerden bahsedeceğinizi çok iyi belirlemeniz gerekir. Eğer her konudan bahseden içerikler göndermeye başlarsanız takipçileriniz kısa süre sonra sizden mail almak istememeye başlayacaktır. Ana konunuz ne? Pazarlama stratejiniz ne üzerine kurulu? Bunlara çok dikkat ederek eposta pazarlaması faaliyetlerine başlayınız.

Gönderim sıklığı da kritik noktalardan bir tanesi. Her gün tüm takipçilerinize mailing göndermeniz eposta pazarlama stratejinizin çökmesi anlamına gelir. Yapmayın! Aynı tasarımları, aynı konuları tekrar tekrar göndermek de buna neden olacaktır. 

Aslında gönderim sıklığınızı takipçileriniz belirlemeli. İlk gönderimleriniz sonrasında raporlar oluşturarak eposta açılma sıklıkları, en çok açılan günler ve saatler gibi verileri inceleyin. Bu veriler size gönderim sıklığınız hakkında en doğru bilgiyi vereceklerdir. Burada en doğru yollardan bir tanesi pazarlama otomasyonu araçlarından birini kullanmak olacaktır.

Eposta Pazarlamasında Başarının 10 Adımı
Eposta Pazarlamasında Başarının 10 Adımı

Nasıl Bir Marka İmajı Oluşturacaksınız?

Satış odaklı mısınız yoksa imaj kampanyaları mı yapacaksınız? Bu ayrım sizin tüm tasarım ve gönderim sürecinizi etkileyecektir. Hatta teknolojik geliştirmelere bile doğrudan etkisi olacaktır. Örneğin, bir e-ticaret sitesi için mailing kurguları hazırlayan bir çalışansanız CRM sisteminizdeki envanterden ürünleri otomatik çekerek tasarım içerisine eklemek gibi bir düşünceniz olabilir.

Takipçileriniz Gönderim Yapabilmeniz için Size İzin Verdi mi? 

Evet, Kişisel Verilerin Korunması Kanununa geldi konumuz. KVKK her pazarlamacının en önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Takipçileriniz onlara pazarlama mesajları gönderebilmeniz için size izin vermiş olmalı. Eğer izin vermediyse başınız büyük dertlere girebilir.

Zaten size izin vermeyen takipçilerinizin sizin ürünleriniz ile ilgisi yoktur. Sizin için kuru kalabalıktan öte bir şey değildir. Takipçi listelerinizi her zaman temiz, sağlıklı ve izinli tutmalısınız. 

Takipçileriniz Size Kolay Ulaşabilmeli

Gönderimlerinizin içerisinde takipçilerinizin size kolaylıkla ulaşabilmesi ve aktarmak istedikleri şeyleri aktarabilmeleri için irtibat bilgileri bulundurmalısınız. İletişim her şeydir. İletişim tek taraflı olmaz. 

Gönderim Listelerinden Kolayca Çıkabiliyor muyuz? 

Gönderimler bir zamanlar ilgimizi çekiyordu ancak artık bu kategorinin meraklısı değiliz. O halde listeden çıkmak için önümüzde bir engel olmamalı. Bu hakkı takipçilerinize kolaylıkla vermelisiniz. Takip etmek nasıl bir haksa takipten çıkartmak da aynı şekilde haktır.

Eposta Pazarlamasında Başarının 10 Adımı
Eposta Pazarlamasında Başarının 10 Adımı

Tasarımları Test Edin

Gönderimleri yapmadan önce farklı bilgisayarlarda, farklı cep telefonu modellerinde mutlaka tasarımlarınızı test edin. Eposta pazarlaması yapacağım derken marka imajınıza zarar verecek hatalardan kaçınmaya çalışın.

Double Opt-in Seçeneği Olmalı

Biz dijital pazarlama uzmanları mesleki terminolojide İngilizce kelimeleri kullanmayı severiz. Double opt-in bunlardan bir tanesi. Fakat ben şu anda gerçekten bunun Türkçesini tam olarak bilmiyorum. Çifte doğrulama gibi bir kullanım anlamı karşılar sanıyorum.

Web sitenize eklediğiniz e-bülten abonelik formundan takipçi olduğumuzu düşünelim. Mutlaka bu kişinin biz olduğumuzu doğrulamak için bir onay epostası gönderin. Özellikle ülkemizde birçok insanın arkadaşlarına minik şakalar yaptığınızı aklınızdan hiç çıkartmayın. 

Bir Test Listeniz Olsun

Bu listede sadece siz olmayın! Ekibinizden başka insanlar da olsun. Gönderim başlamadan önce herkes tasarıma ve içeriklere tekrar tekrar baksın. Hata ihtimalini ortadan kaldırmanın en iyi yolu test listelerine gönderim yapmaktır. Tasarımı hazırlatan sizseniz eğer bir noktadan sonra körlük oluşabilir. Bu körlük hata değildir. İnsan doğasının getirilerinden bir tanesidir. Bunun için kontrol mekanizmaları her zaman faydalıdır. Siz de bu mekanizmayı iyi oluşturun.

Performans Analizi, Performans Analizi, Performans Analizi

Verim almadığınız bir eposta pazarlaması stratejisini devam ettirmek ne kadar doğru? Yazık değil mi emeğe ve harcanan bütçelere? O halde yaptığımız her işin analizin doğru yapmalı, bir sonraki çalışmada daha iyiyi aramalıyız. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Eposta Pazarlamasında Başarının 10 Adımı” üzerine bir yorum

    • Profesyonel olarak Euromessage kullanıyorum. Tabi ki şirketimizin data büyüklüğünden kaynaklı olarak ücretli bir çözüm. Ancak kişisel çalışmalarım için tüm dünya gibi ben de Mailchimp kullanıyorum.

      Yanıtla
    • Profesyonel olarak Euromessage kullanıyorum. Tabi ki şirketimizin data büyüklüğünden kaynaklı olarak ücretli bir çözüm. Ancak kişisel çalışmalarım için tüm dünya gibi ben de Mailchimp kullanıyorum.

      Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et