İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir?

Bu yazımda içerik pazarlamasının ne olduğuna, içerik pazarlamasının önemine, içerik pazarlamasını kimlerin yapması gerektiğine, içerik pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gerekenlere odaklanacağım.

İçerik pazarlaması bugün pazarlama dünyasının en popüler başlıkları arasında gelmektedir. Bu veya buna benzer yazıları içerik pazarlaması konusunda sizi bir uzman yapmaz! Eğer bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışıyor ya da dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız mutlaka içerik pazarlaması konusunda daha derin bir öğrenme süreci geçirmenizi öneririm!

İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir?

İçerik pazarlaması hedef kitleye ulaşmak ve bu kitleye pazarlama mesajlarını iletmek için faydalı, marka ve ürün ile alakalı, tüketiciye katkı sağlayacak içeriklerin oluşturulmasıdır.

İçerik pazarlamasının amacı hedef kitleye marka ve ürünleri detaylı anlatabilmek, faydalarından bahsedebilmek ve satın aldıkları taktirde hayatlarında nasıl bir katkısının olacağını aktarabilmektir. Yani yapmak için yapılacak bir pazarlama yaklaşımı değildir!

Satış Odaklı Olmayın!

İçerik pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi pazarlamanın amacı satışa yönlendirmek olsa bile burada satışı ön plana çıkartmaktan çok anlatıma odaklanmaktır. Geleneksel pazarlamadan farklı olarak içerik pazarlamasının amacı satmak değil, tüketiciyi eğitmektir!

İçerik Pazarlaması Farklı Medya Türleri ile Yapılabilir!

İçerik pazarlaması denince aklınıza sadece metinler, blog yazıları v.b gelmesin! İçerik pazarlamasının kapsamı yazı, fotoğraf, ses, video gibi farklı medya türlerinden oluşur.

İçerik Pazarlaması Sadece Sosyal Medya Değildir!

Yukarıda bahsedilen mecralar dikkate alındığında sanki içerik pazarlaması sosyal medyadan ibaretmiş gibi bir algı oluşabilir. İçerik pazarlaması sadece sosyal medya değildir. Sosyal medya içerik pazarlamasının kullandığı kanallardan bir tanesidir.

İletişim Karşılıklı Olmalı

İçerik pazarlamasında iletişim asla tek taraflı olmamalı! Mutlaka tüketiciye soru ya da yorum şansı tanınmalı. Anlatılan konular hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunulabilmeli.

SEO Katkısı

Marka ve ürünlerinizi anlatacağınız zaman kullanacağınız kelimeler aslında arama motorlarında güçlü olmak istediğiniz kelimeler olacaktır. Dolayısıyla doğru bir içerik pazarlaması stratejisi SEO çalışmalarında da elinizi güçlendirecektir.

Hayat Boşlukları Kaldırmaz!

Eğer pazarlama faaliyetleriniz içerisinde içerik pazarlaması faaliyetini ihmal ederseniz bu alanı rakipleriniz ya da marka ve ürünlerinize karşı kötü niyetli kişiler dolduracaktır. Ürünlerinizi kötüleyen ya da daha iyisinin var olduğunu iddia eden içerikler tüketicilerinizin önüne gelecektir.

İçerik pazarlaması şirketlere dijital pazarlama uzmanlarının sorumluluğuna girmektedir. İçerik pazarlaması çalışmalarında genellikle dijital pazarlama kanalları kullanılmaktadır. Bu sebeple dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan pazarlama ekibi elemanlarının içerik pazarlaması konusunda mutlaka geniş bilgi ve tecrübeye sahip olmaları gerekir. İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak için iyi içerik üretebilme refleksine sahip olmalı.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et