Blog Yazılarınız Nasıl SEO Dostu Olur

Blog Yazılarınız Nasıl SEO Dostu Olur

Arama Motoru Dostu Blog Yazıları Yazmak

SEO nedir ve nasıl yapılır sorularına 2 farklı yazı ile yanıt bulduk. Bu yazılarda işin teknik boyutlarına çok detaya inmeden girdik. Fakat detaya inmek istediğimiz zaman en önemli nokta olarak içerikler öne çıkıyor. İçeriklerinizde bazı noktalara dikkat ederek arama dostu bir blog haline gelebilirsiniz. İşte arama motoru dostu içerikler üretmenin 10 yolu;

Başlık Metinleri

Bir yazının başlığı SEO açısından en önemli unsurdur. Hem Google botlarının kalıcı bağlantı sonrasında baktığı ilk yerdir hem de indeksleme aşamasında Google aramalarında görünen ve ziyaretçilerin ilgisini çekmesi gereken ilk noktadır. Başlık mutlaka kısa ama net olmalıdır. En fazla 5 kelimeden oluşan bir başlık oluşturmaya dikkat edin.

Meta Açıklaması

Eskiden web sitelerinin HTML kodları arasına yerleştirilen ve sıkça değiştirilmeyen meta açıklamaları SEO açısından oldukça fayda sağlıyordu. Ancak değişen Google algoritmalar sonucunda HTML kodları içerisinde SEO müdahaleleri yapmak değersiz kaldı. Bunun yerine hem ana sayfa için hem de tek tek her bir içerik için meta açıklaması yapmak gerekiyor. Meta açıklamaları arama sonuçlarında başlığın altında görünen ve yazınızın içeriği hakkında özet bir bilgi veren bölümdür. Buraya yazdığınız özet metin sayfanın ya da yazının içeriğinde görünmez. 155 karakteri geçmemeye özen gösterin.

Anahtar Kelimeler

En önem verilmesi gereken konulardan bir tanesi de anahtar kelimeler. Anahtar kelime özetle kullanıcıların Google aramalarında kullanmış oldukları kelimeler ya da kelime öbekleridir. Eğer bu aramaların sonucunda kullanıcının bizim sitemizi ziyaret etmesini istiyorsak anahtar kelimelere çok dikkat etmemiz gerekir. Hedeflediğimiz anahtar kelimenin başlığın içerisinde geçiyor olması önemli. Ayrıca yazınızın içerisinde de en az 2 en fazla 5 defa mutlaka ilgili kelimeyi kullanın.

Daha Fazla Yazı için: http://mehmetortac.com

Bağlı Kelimeler

Hedeflediğiniz kelime ile ilgili gerçekletirilen farklı aramalar söz konusu olabilir. Bunu en iyi Google üzerinde bir kelime ile arama yaparken altta açıklan öneri kelimelerden anlayabiliriz. Bu kelimeler de ilgili anahtar kelimenin alt bağlantılarıdır. Bağlı kelimeleri bu yöntemle tespit edip mutlaka metin içerisinde o kelimeleri de geçirmeliyiz.

Başlık ve Alt Başlıklar

Yazınızın başında ve aralarda mutlaka başlıklar kullanın. Bunları <h1>, <h2> v.b etiketlerle mutlaka etiketleyin. Böylelikle Google botlarını başlıklarınız hakkında yönlendirmiş olacaksınız.

Görsel İsimleri Önemli

Görselleri yüklerken mutlaka isimlerini düzenleyin. Günümüzde Google aramalarının büyük bir bölümünü görsel araması kapsıyor. Görsellere isim vermiş olmanız görsel aramalarından da trafik almanızı sağlayacaktır.

Videolar Kullanın

Yazı içeriklerinizde mutlaka video kullanın. Özellikle son dönemde video izlenme oranları çok fazla arttı. Bizim gibi okumayı pek sevmeyen ama bütün gün izleyen bir toplumda video kullanımı etkili olacaktır.

Backlink Sağlayın

Eskiden ne kadar çok backlink sahibi olursanız web sayfanız Google’ın gözünde o kadar itibar sahibi oluyordu. Böylelikle çok farklı backlink alma yöntemleri ortaya çıkmıştı. Ancak artık durum çok farklı. Sayıdan çok backlink alınan mecranın kalitesi ön plana çıkartıldı. Siz siz olun kaliteli mecralarda kendinize backlink almaya çalışın. Tabi bunu çok fazla abartmayın. Eğer abartırsanız spam yapıyor gibi bir algı ile karşılaşabilirsiniz.

Yazınız Ana Sayfada Mutlaka Görünmeli

Ana sayfanızda paylaştığınız yazılarınız mutlaka sınırlıdır. Akış içerisinde sürekli aşağıya doğru kaydırılabilen bir web sayfası tasarımsal anlamda hoş görünmez. Ancak yazılarınızın ana sayfada görünür olması Google botlar açısından oldukça faydalıdır. Çeşitli alanlar tasarlayarak yazılarınızı ana sayfada sürekli tutabilirsiniz. Örneğin; “En Çok Okunan Yazılar” alanı gibi bir alan fayda sağlayacaktır. Bunun bir örneğini benim ana sayfamda da görebilirsiniz.

Diğer Yazıları Önerme

Günümüzde artık hemen hemen tüm temalarda yazı önerme alanları söz konusu. Bu alanlar hem ziyaretçilere yeni yazılar önererek diğer yazıların da okunma oranlarını artırır. Hem de ziyaretçilerin sayfada geçirdikleri ortalama süreyi uzatır.

Tüm bu maddeleri uyguladıktan sonra içerikleriniz arama motorlarına uyumlu hale gelecektir. Böylelikle yazılarınıza oluşan ziyaretçi trafiğini üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Blog Yazılarınız Nasıl SEO Dostu Olur” üzerine bir yorum

 1. Thank you for some other informative web site. The

  place else may just I get that kind of info written in such an ideal manner?

  I've a venture that I'm just now operatjng on, and I have been at the look out for such info.

  Yanıtla
 2. Thank you for some other informative web site. The

  place else may just I get that kind of info written in such an ideal manner?

  I&#039ve a venture that I&#039m just now operatjng on, and I have been at the look out for such info.

  Yanıtla
 3. Thank you for some other informative web site. The
  place else may just I get that kind of info written in such an ideal manner?
  I've a venture that I'm just now operatjng on, and I have been at the look out for such info.

  Yanıtla
 4. Thank you for some other informative web site. The
  place else may just I get that kind of info written in such an ideal manner?
  I&#039ve a venture that I&#039m just now operatjng on, and I have been at the look out for such info.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et