Dijital Dönüşüm Neden Önemli?

Dijital dönüşüm özellikle son yılların en önemli kavramlarından. Peki dijital dönüşüm neden önemli? Özellikle Korona virüs (Covid-19) süreci ile birlikte hız kazanan dijital dönüşüm sürecine birlikte yakından bakalım.

Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital Dönüşüm Neden Önemli?

Küresel Dijital Dönüşüm Merkezi, “örgütsel değişimin dijital iş dönüşümünün temelini oluşturduğunu” söylüyor. Çünkü bir örgütün doğasını değiştirmek, insanların çalışma şeklini değiştirmek, zihniyetlerini ve güvendikleri günlük çalışma süreçlerini ve stratejilerini sorgulamak anlamına gelir. Bunlar en zor problemleri sunarken, aynı zamanda en değerli ödülleri verir ve daha fazla iş fırsatından yararlanarak bir işletmenin daha verimli, veri odaklı ve çevik olmasına izin verir.

Dijital Dönüşümde ‘Dijital’i Tanımlayın

dijital dönüşüm neden önemli
dijital dönüşüm neden önemli

Odak, işletmenin her düzeyde çalışma şeklini değiştirmeye çalışırken, teknoloji tüm dijital dönüşüm projelerinin temelini oluşturmaktadır. Peki hangi teknoloji?

Açıkçası bu zaman geçtikçe değişir, ancak tipik olarak işletmeler, oturdukları çok büyük miktarda veriyi kullanmaları ve anlamlandırmalarına yardımcı olan ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ve mobil gibi eğilimlere hazırlanmalarına yardımcı olan teknolojileri benimsemek ister.

Bu, analitik araçlarının yanı sıra verileri kendi veri merkezinizin dışında depolamanızı ve bunu potansiyel olarak kapatmanızı sağlayan bulut bilişimin de gündeminde yüksek olduğu anlamına gelir. Ayrıca, dosya paylaşım, mobil cihazlar ve uygulamalar gibi, çalışanlarınızın nerede olurlarsa olsunlar çalışmasına olanak tanıyan ve özellikle müşterileri ziyaret eden satış görevlileri için yararlı olan bilgilere anında erişmelerini sağlayan ortak çalışma araçlarına odaklanmak isteyebilirsiniz.

Dijital Dönüşüm İşletmeniz İçin Ne Anlama Geliyor?

Kabul etmek ve dijital dönüşüme doğru ilerlemek, ortaya çıkan her teknolojik bant arabasına atlamak anlamına gelmez. Bunu yapmak, bir demet kesilmiş sebzeyi bir tencereye koymak ve çorba olarak adlandırmak gibidir. Tencereye doğru malzemeleri koyup ocağı açmazsanız, asla çorba yapmazsınız. En azından kimsenin yemek istediği çorba yapmazsınız. Bunun yerine, her şirket dijital dönüşümün kendileri için gerçekten ne anlama geldiğini düşünmek için biraz zaman harcamak zorunda.

Şirketlerin temel iş süreçlerini değiştirmeyi ve önce müşteri / iş sürecini dijitalleştirmeyi düşünmeleri gerekir. Hangi uygulamaların, platformların ve çözümlerin kültürlerine, günlük operasyonlarına ve bütçelerine uygun olduğunu düşünmek zorundadırlar. Bu, kişiselleştirmeyi ve trendleri takip etmek için bir ustalık gerektiren bir süreçtir.

Dijital Kesintiler ve Tüketiciye Odaklanma

dijital dönüşüm neden önemli
dijital dönüşüm neden önemli

Dijital bozulma, dijital dönüşümün toplumda neler yapabileceğini anlatan bir diğer önemli terimdir. Akıllı telefonlar bir akım yarattı, Uber bir akım yarattı ve giyilebilir teknoloji trendler yaratmaya devam ediyor. Her önemli teknolojik gelişmeyle, tüketicilerin günlük yaşamları biraz daha değişiyor. Norm sarsılır ve ilerleme tüketicilere değer katar. Yeni değişikliklerden yararlanan ve bu değişikliklerin günlük hayatı nasıl etkilediğini anlayan işletmeler, uygulamalarını tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değiştirebilirler.

Tüketici merkezciliği, dijital çağın taleplerini karşıladığınızdan emin olmanın bir yoludur. Müşterilerinizin çevrimiçi olarak nerede etkileşimde bulunduğunu ve bunları kendi sahalarında nasıl karşılayabileceğinizi bilmek, hayatlarını kolaylaştırma ve satış yapma yeteneğinizi artıracaktır. Her işletme şimdi dijital dönüşümü ve kesintilerin gücünü düşünmek zorundadır. Artık bebek adımlarını atmak ve ayaklarınızı ıslatmak için zaman kalmadı. Birçok işletme için bir lavabo veya yüzme ortamı.

Dijital Dönüşüm İçin Önceden Planlama

Dijital dönüşüm hem sonuç hem de devam eden bir süreçtir. İlk hareketi yapmalısınız ve sonra evirilmeye veya zorlanmaya devam etmelisiniz. Dijital dönüşüm için hızlı bir düzeltme yoktur. Şirketinizin dijital geleceğini tartışmak için ekibinizle oturduğunuzda, yakın geleceği değil, aynı zamanda şirketinizin uzun vadeli hedeflerini de düşünün. Alaka düzeyini korumak için, şirketinizi dijital çağda ilerlemeye devam eden, sabit durmayan veya geriye doğru hareket etmeyen dijital çözümler uygulamanız gerekir.

Her adımda, iş deneyimini düşünün. Şirket içi işlemleri kolaylaştırmak için neler uygulayabilirsiniz? Müşteri etkileşimlerini kolaylaştırmak için neler uygulayabilirsiniz? Dijital dönüşümünüzü yönlendirecek bu yönler. Müşterilerin çevrimiçi portala giriş yapması ve faturalarını ödemesi için entegre bir ödeme çözümünün benimsenmesi anlamına gelebilecek bazı şirketler için. Diğerleri için bu, sosyal medyaya girmek ve düzenli olarak ilgili içeriği yayınlamak anlamına gelebilir. Dijital alana yapılan her hareket, dijital dönüşümün bir parçasıdır.

Uzun vadede dijital deneyim değişecek. Değişimi iş sürecinin nasıl daha kolay bir parçası haline getirebilirsiniz? Şeffaflık, dijital alaka düzeyine yönelik bir grup misyonu ve müşteri davranışlarını sürekli dinleme, şirketinizin odağını eski iş uygulamalarından ve daha dijital odaklı bir geleceğe kaydırmak için önemli olabilir.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et