Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması günümüzün en etkili pazarlama ve müşteri ile iletişim kurma yöntemlerinden bir tanesidir. Güncel olarak kullanmakta olduğumuz bir çok sosyal medya mecrası üzerinde tüketiciler ile iletişim kurmak, onlara pazarlama mesajlarını ulaştırmak ve satışa dönüşecek hamleler gerçekleştirmek sosyal medya pazarlamasıdır.

Ayrıca sosyal medya pazarlamasının satış haricinde marka bilinirliğine katkı sağlaması da söz konusudur. Sosyal medya pazarlamasını sadece şirketler (markalar) değil aynı zamanda siyasetçiler ve siyasi partiler de aktif olarak kullanmaktadır.

Sosyal  medya pazarlaması temelde dijital pazarlama uzmanı görevinde çalışanların sorumluluğundadır. Eğer firmanın dijital pazarlama uzmanı yok ise sosyal medya uzmanı pozisyonunda bir uzman sosyal medya pazarlaması sürecini yönetebilir.

Pazarlamada Sosyal Medya

Sosyal medya pazarlaması dijital pazarlamanın bir alt kategorisidir. Bu kategoriyi de kendi içerisinde ikiye ayırabiliriz. Organik sosyal medya pazarlaması, ücretli sosyal medya pazarlaması.

Organik sosyal medya pazarlaması ile kendi sosyal medya hesaplarımızı kullanarak tüketicilere seslenebiliriz. Ücretli sosyal medya pazarlamasında ise sosyal medya mecralarının reklam seçenekleri değerlendirilir.

Sosyal Medya Pazarlamasında İç Görü Toplama

Sosyal medya sayesinde tüketicilerin sektör ile ya da ürünler ile ilgili yorumları, beğenileri ve eleştirileri rahatlıkla dinlenebilir. Bu dinlemelerden çıkan analizler ile sahada gerçekleştirilecek araştırmalar kadar ve hatta daha fazlası çıktıya ulaşılabilir. Bu iç görüler sosyal medya pazarlaması için de kullanılabilir.

Sosyal Medya Pazarlamasında Önemli Olan Nedir?

Sosyal medya pazarlamasında tutarlılık en önemli konu. Kullandığınız dil her zaman aynı olmalı. Marka değerlerinize göre belirlediğiniz dil ile iletişime tutarlı bir şekilde devam etmelisiniz.

Tüketiciler için her zaman ulaşılabilir olmalısınız. Yanıtlanmamış yorum bırakmamalı ve sorunlara çözüm sağlamalısınız.

Sosyal medya pazarlamasında kullandığınız görsel tasarımlarınız marka kimliğinizi yansıtmalı ve hatasız olmalı.

Sosyal medyada duyurduğunuz kampanyalarınızın satış noktalarınızda mutlaka bir karşılığı olmalı.

Kimseyle kavga etmemeli, markanızı gözden düşürmemelisiniz.

Ülke gündemlerini sıkı takip etmeli, mevcut ülkenin kültüründeki hassasiyetleri iyi bilmelisiniz.

Güncel haberleri iyi takip ederek sosyal medya pazarlaması kapsamında fikirler üretebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması için “Dinleme” Çok Önemli

Sosyal medya pazarlaması için en önemli konulardan bir tanesi “dinleme” süreci. Sosyal medyada gerçekleşen konuşmaları takip etmek, sizinle ilgili konuşmaları analiz edip gerektiği durumlarda müdahale aksiyon planlarını oluşturmak, dinlemelerden çıkan verileri sosyal medya pazarlaması kapsamında değerlendirmek çok önemli.

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını, eleştirilerini analiz etmeli ve süreçlerinizi bu doğrultuda kontrol etmelisiniz.

Sosyal medya pazarlaması bir markayı bir gecede zirveye çıkartabilirken bir gecede de bitirebilir. O sebeple sosyal medya pazarlamasını emanet edeceğiniz uzmanın özellikleri çok büyük önem kazanmaktadır.

Pazarlama için Popüler Sosyal Medya Mecraları Nelerdir?

Facebook.com

Twitter.com

Instagram.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et