Adwords Nedir?

Google Adwords nedir?

Google arama sonuçlarında farklı şekilde renklendirilmiş website linkleri ve sayfa başlıklarını görmüşsünüzdür. Sayfaların en üst kısımlarında veya en üst sağ kısımda yer alan bu farklı arama sonuçları Adwords reklamlarıdır. Google Adwords, işletmelerin, website ve blog’ların, e-ticaret sitelerinin ve aklınıza gelebilecek her türlü şirket ve bireysel kullanıcının reklam verebileceği bir platformdur.

Google Adwords Nedir?

Dünya üzerinde aramaların birçoğunun Google üzerinden yapılması Adwords’ün reklam alanındaki gücünü de gözler önüne sermektedir. Günümüzde birçok işletme Adwords reklamlarıyla ürün veya hizmet tanıtımı yapmaktadır. Üstelik bütçe sınırlaması olmadan herkes ve her işletme Google’da reklam yayınlayabilmektedir.

Google Adwords Nasıl Çalışıyor?

Reklam verenlerin oluşturduğu kampanyalar oldukça detaylı bir şekilde düzenlenebiliyor. Böylece hedef kitleye en etkili şekilde ulaşmak mümkün hale geliyor. Bu bağlamda Google Adwords nedir sorusuna cevaben Google aramalarına ve web sitelerde reklam yayınlanmasına olanak sağlayan sistemdir denilebilir. İki şekilde reklam yayınlamak mümkündür.

  1. Google Arama Sonucu Reklamları
  2. Website – Blog reklamları

Yayıncılar reklam planlamalarına göre tercih ettiği reklam türünü kullanarak ürün veya hizmet pazarlamakta özgürdür. Yalnız Google arama sonucunda gösterilen reklamların maliyetinin diğer genel web sitelerde yayınlanan reklamlara göre biraz daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Arama sonuçlarındaki reklamlar direkt olarak 1.sırada çıktığından dolayı burada reklam verenler arasında da rekabet oldukça fazladır.

Büyük işletmeler, e-ticaret siteleri ve reklam bütçeleri yüksek kuruluşlar daha çok arama sonucu reklamlarını tercih ederek kullanıcıların aramalarında ilk sırada çıkmaktadır. Bloglar, websiteler ve yine şirketler, Google reklamlarını yayınlayan website, blog ve forumlarda daha uygun şekilde banner alanlarda reklam verebilmektedir. Google Adsense yayıncıları Google Adwords sisteminde oluşturulan reklamları yayınlamaktadır. Burada reklam maliyetleri ise reklam konusuna, rekabetine ve reklamın yayınlanacağı platformun kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Google Adwords Reklam Modelleri Neler?

Google Adwords reklamları farklı modellerde geliştirilmiştir. Şirketler fayda sağlayacaklarını düşündükleri reklam türünü kullanmakta ve bu reklam türünde kampanyalar oluşturmaktadır. Google Adwords reklam çeşitleri:

l Video – animasyon reklamlar

l Arama ağı reklamları

l Mobil uygulama reklamları

l Banner reklamlar

Bu reklam türlerinde kampanyalar oluşturarak işletmeler birçok farklı yolla potansiyel müşterilerine ve hedef kitlelerine ulaşabiliyor. Reklam modelleri işletmelerin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir oyun üreticisi video reklamları tercih ederken beyaz eşya satan yerel bir firma ise arama ağı reklamlarını tercih edebilir. Bu tamamen şirkete ve web sitelerine göre değişiklik göstermektedir.

Google Adwords Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Adwords reklamı yayınlamadan önce dikkat edilmesi gereken birçok kriter bulunuyor. Para aktarıp kampanya düzenlemek her ne kadar basit olsa da, etkin ve geri dönüşü yüksek bir reklam kampanyası oluşturmak oldukça zor ve detaylı analiz isteyen bir süreçtir.

Google Adwords reklam kampanyası düzenlerken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

l Reklam hedef kitlenin belirlenmesi

l İşletme hedefinin belirlenmesi

l Bütçe yapılması

l Anahtar kelime çalışması

l Konum belirlemek

l Hedef kitlenin özelliklerinin belirlenmesi (yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları)

l Rakip analizi

Bu kriterler Google Adwords (ADS) reklam kampanyalarının başarılı olup olmasını direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde analiz yaparak Adwords reklam kampanyası oluşturmanız reklam kampanyasının başarılı olmasında etkili olacaktır. İlk etapta küçük bütçelerle reklam çalışmaları yaparak geri dönüşleri görmeniz sizin için daha iyi olabilir.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et