İkna Kabiliyeti Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

İkna Kabiliyeti Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

İkna etmek, karşınızdaki kişiyi istekleriniz doğrultusunda ikna ettirmenizdir. Yani ikna kabiliyeti olan kişiler bu işi daha kolay yapmaktadır. Özellikle pazarlamacılar için ikna kabiliyeti oldukça önemlidir. Ürün satarken karşıdaki kişiyi ikna ettirmek sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Karşıdakinin aklında hali hazırda bekleyen birçok soru vardır. Bu soruları aşarak ikna ettirmeniz biraz zor olabilir. Fakat etkili ikna için birçok yöntem mevcuttur.

İkna Kabiliyeti Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

İşte İkna yöntemleri;

Yüz Yüze Görüşün

ikna kabiliyeti
ikna kabiliyeti

Yüz yüze iletişim yapmak, ikna konusundaki en etkili yöntemlerden birisidir. Çok eski zamanlardan beri kullanılan bu yöntem oldukça etkili olmaktadır. Yüz yüze yapılan iletişim daima daha sağlıklı ve verimli sonuçlar vermiştir. Yüz yüze yapılan iletişimde birçok farklı iletişim tekniğini kullanarak ikna etmeniz kolay olabilir. Canlı yapılan iletişimler daha samimi ve daha güvenli olduğu için yapılan çalışmalardan daha fazla verim alınacaktır.

Beden Dilinizi Kullanın

ikna kabiliyeti
ikna kabiliyeti

Burada dikkat etmeniz gereken iki husus vardır. Bunlar; kendi beden dilinize ve karşınızdakinin beden diline dikkat etmenizdir. Karşınızdaki kişiyle iletişim halindeyken onun beden dilini iyi analiz etmelisiniz. Çok samimi olmayan ve temkinli olan kişilere sizde öyle yaklaşmalısınız. Çok samimi olmamalı ve ciddiyetinizi korumalısınız. Aynı durumda kendi benden dilinizi de karşınızdakine göre belirlemelisiniz.

Dış Görünüşünüze Özen Gösterin

ikna kabiliyeti
ikna kabiliyeti

İletişimin olumlu şekilde devam etmesi için ilk görünüm oldukça önemlidir. Beden dilinizin yanı sıra dış görünüşünüz de oldukça önemli. Bunun için şık ve temiz göründüğünüzden emin olun. İlk olarak tanıttığınız ürünle alakasız bir tarzını varsa işiniz zor olabilir. Bunun yanı sıra çok sıradan ve basit görünmemenizde de fayda vardır. Dış görünüşünüz işinizle alakalı olabilir ya da daha resmi olarak güven verebilirsiniz.

Karşınızdakini Çok Sıkmayın ve Dürüst Olun

ikna kabiliyeti
ikna kabiliyeti

Ürün tanıtırken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, yalan muhabbetler ve sıkıcı konulardır. Karşınızdaki kişiyi ürün konusunda etkilemek için ilk olarak kendinizden başlamalısınız. Karşınızdakinin gözünde yalancı konuma düşerseniz, ürünü satmakta zorluk çekersiniz. Bunun için ürün hakkında dürüst olmalısınız ve gereksiz övgülerle sıkıcı muhabbetlerden kaçınmalısınız. Ürünün dezavantajlarından en sonra kısa bir şekilde bahsedebilirsiniz.

Zamanınızı İyi Değerlendirin

ikna kabiliyeti
ikna kabiliyeti

Ürün tanıtımını yapacağınız zaman kısıtlıdır. Gün içerisinde sadece bir kişi ile görüşmeye yapmayacaksınız. Bundan dolayı bu zamanı iyi değerlendirmeniz gerekir. Özellikle uzun tanıtımlar ve sıkıcı sohbetlerden kaçınmalısınız. Sadece kendi zamanınızı harcadığınız için karşınızdakinin zamanını da almış olacaksınız. Bunun için kısa sürede tanıtım yapmalısınız. Karşınızdakini kısa sürede etkilemeye çalışın.

Kendinizden Emin Konuşun

ikna kabiliyeti

Kendinden emin olan bireyler genelde her alanda başarılı olurlar. Kendinizden emin olarak hareket ederseniz, söyledikleriniz kısa ve net olacaktır. Çok büyük bir çaba içerisine girmeden karşıdakini etkilemeyi başarabileceksiniz. Bunun için konuşmanızı yaparken emin bir şekilde yapın. Aynı zamanda net olun. Kısa cümlelerle söylemek istediklerinizi belirtin. Anlaşılması zor ve uzun cümlelerden kaçının.

Samimi Olun

ikna kabiliyeti

Samimi olun cümlesinden birçok farklı anlam çıkarabilirsiniz. Fakat bu anlamlardan en doğrusu, ‘yerinde ve dozunda samimi olun’. Karşınızdakine karşı samimi olmanız yerine göre etkili olabilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus vardır. Samimiyetin belirli ölçüleri vardır. Çok samimi olmak, cıvıklık gibi anlaşılabilir. Bunun için dozunda ve yerinde samimi olabilirsiniz. Bu samimiyeti ise karşınızdaki kişiye göre belirlemelisiniz. Karşınızdaki insan aşırı ciddi bir tavır sergiliyorsa çok samimi olmamalısınız. Karşınızdakine göre samimi olabilirsiniz. Özellikle aşırı ciddi olan kişilere karşı çok samimi yaklaşmanız, işinizde hüsrana uğramanıza neden olabilir.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et