Y Kuşağı ve Z Kuşağı: Yeni bir Liderlik Zorluğu mu?

Y Kuşağı ve Z kuşağı: Yeni bir Liderlik Zorluğu mu?

Bugün hayatında dört farklı kuşak var olsa da yarını ve beş kuşakla nasıl başa çıkacağımızı düşünmeye başlamalıyız.

İş hayatındaki geleneksel düşünenlerin sayısının 2020 yılına kadar önemli ölçüde küçülmesine rağmen, beşinci nesil girdiğinde hala bir miktar eski kuşağın da var olacağı öngörülmektedir. Bugün Baby Boomers ve Y KuşağıBaby Boomers Y Kuşağı’nın ebeveynleri – ve bu iki baskın grubu yönetmenin ne kadar zor olduğu hakkında konuşuyoruz.

Baby Boomers’ın Z kuşağının büyükanne ve büyükbabası olduğu bir işyerinin parçası olmak ilginç olacak. Y kuşağını ve liderlik pozisyonları, anlamlı çalışma, başarı duygusu ve en önemlisi de arzularını izlemek kesinlikle ilginç olacak.

Medya özgürlüğü, cihaz esnekliği ve iş hareketliliği için Z kuşağına nasıl liderlik edeceğimizi anlıyoruz. Z kuşağının işgücünden ne bekleyeceğini kesin olarak bilmiyoruz ancak Y kuşağının beklentilerinden farklı olacağından emin olabiliriz.

z kuşağı
z kuşağı

İki neslin şu anki görüşlerine bakalım.

1976 ve 2001 yılları arasında doğan Y ​​kuşağı yüksek eğitimli, teknoloji meraklısı (internet ile büyümüş), paket odaklı (sosyal medya sitelerinin kullanımı gibi), kişisel ve profesyonel yaşamları arasında ayrım yapmazlar. Bu kohortun üyeleri için, her şey hayatlarının her alanında esneklik ve işteyken sosyal ihtiyaçlarını karşılamakla ilgilidir.

İlişkileri geliştirmeye odaklanırlar ve akranlarına ve meslektaşlarına işyerinde eşit muamele edilmesini ister- çünkü daha fazla arkadaş edinmelerine yardımcı olacak bir yerde çalışmak isterler- bu yüzden elbette tüm arkadaşlarının iyi muamele görmesini isteyecekler.

1990’dan sonra doğan Z kuşağı da oldukça eğitimli olacak. Her zaman bir akıllı telefona veya yeni nesil mobil teknolojiye sahip olacakları için mobil teknoloji ile büyüyecekler (bazıları asla dizüstü bilgisayar kullanmayacaklar). Sosyal ve profesyonel yaşamlarını akıllı telefon kullanımı ile oluşturmaya devam edecekler, böylece ilk nesil sosyal medya bağımlıları olarak kabul edilecekler. Sosyal, kişisel, profesyonel ihtiyaçları anında olacaktır ve gereksinimlerine anında yanıt vermeyi talep edecektir. Y kuşağı gibi, aynı zamanda birçok insanla iletişim kurarlar ve kişisel ve özel düşüncelerini, fikirlerini ve yaşamlarını sürekli paylaşmak için çeşitli sosyal medya sitelerini kullanırlar.

Her iki grup da görüşlerini paylaşmaya ve seçtikleri konu hakkında çevrimiçi konuşmaya alışkındır. Bir ağın parçası olmak isterler, bu nedenle genellikle ‘arkadaşlarının’ görüntülediği, kullandığı ve önerdiği siteleri, ürünleri ve hizmetleri ararlar.

Multitasking çalışma, her iki neslin de sahip olduğu ve her ikisinin de öğrenmeye ve büyümeye devam etmek istediği bir beceridir. Ancak Y Kuşağı arasındaki fark, bunu işbirlikçi, yaratıcı ve yenilikçi bir ortamın bir parçası olarak yapmak isterken, Z Kuşağı bunu yapmaya çevrimiçi kaynaklardan uzmanlık aramaktadır.

baby boomers
baby boomers

Y Kuşağı işyerindeki Z Kuşağına nasıl tepki verecek?

Z kuşağı Y Kuşağından çok daha küçük olacaktır. Dolayısıyla Baby Boomers ve X Kuşağı durumu ile kıyaslama uygun olur; temel fark, bu iki grup işyerini ele geçirirken liderler ve çalışanlar arasındaki iletişimin gerçekleşmesi şeklinde olacaktır.

Y kuşağı liderleri çalışma ve kişisel yaşamlarında esnekliğe değer veren; ekip odaklı, yaratıcı ve yenilikçi çalışanları arayacaklar. Yani tıpkı kendileri gibi çalışanları…

UNC Kenan-Flagler Business School’a göre, Y kuşağı yapılandırılmış ödevlere sık sık geri bildirimde bulunuyor. Öğrenmeye ve büyümeye devam etmek istiyorlar ama bunu işbirlikçi bir ortamda yapmak istiyorlar. Paket yönelimi tutkusuyla takımların, sanal ve gerçek proje takımlarının bir parçası olmak istiyorlar. Bunlar liderlik etmek istedikleri çalışma gruplarıdır.

Z kuşağı bu kadar takım odaklı olmayabilir. Ergenlik yıllarının çoğunu istedikleri bilgileri, sosyal ihtiyaçlarını karşıladılar ve eğitimlerini ve uzmanlıklarını çevrimiçi kaynaklardan, bireysel güdümlü takiplerle geçirmiş olacaklar.

Birçok açıdan, ‘Igeneration’ olarak, gerçek dünyadaki diğer kişilerle kişisel veya mesleki ilişkiler geliştirmekten değil, sanal dünyayla etkileşimdeki deneyimlerinden etkilenmiş olacaklar. Bu, ‘dijital yerlileri’ ekip üyelerine dönüştürmeye çalışırken Y Kuşağı liderleri için bir meydan okuma sağlayacaktır.

İşyerinin fiziksel yerleşimi açısından, Baby Boomers ve X Kuşağı’nı rahatsız eden açık konsept, Y Kuşağı’nın çalışma tarzı tercihini destekleyecek – işbirliği kolaylığı. Z kuşağı için, ofis yerleşimi çok daha az önemli olacaktır, çünkü profesyonel etkileşimlerinin yüz yüze değil teknolojiyle daha fazla olması sağlanacaktır.

İşyerindeki tüm kohortlarda olduğu gibi, anahtar da iletişim ve çalışma tarzı tercihlerini anlamak ve bu performans tercihlerinden yararlanmak için en iyi araçları belirlemektir. Bunu yapmak için Y kuşağının, Boomers’ın şimdi Y Kuşağı ile yapmaya çalıştığı gelecekteki Z Kuşağı çalışanlarının ilgisini çekmenin en iyi yolunu bulması gerekecek. iyi bir liderin.

Y Kuşağı liderlik etmek istiyorsa, ister Boomer, X Kuşağı, X Kuşağı veya Z Kuşağı, ister büyük olasılıkla beş kohortun bir birleşimi olsun, yeni fikirleri desteklemeye devam eden liderlik becerilerini geliştirmek zorunda kalacaklar.

Mevcut demografik işgücü hakkında sağlam bir anlayış geliştirmek ve iletişim gruplarının, araçlarının ve forumlarının tüm grupların fikirlerinden ve uzmanlıklarından faydalanabilmek için nasıl kullanılabileceğini geliştirmek için başarılı olabilirler.

Neden? Çünkü bir gün hem Z Kuşağı üyelerinden hem de büyükanne ve büyükbabalarından oluşan bir ekibe liderlik etmekle görevlendirilebilirler.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin