Çevrimiçi Topluluklar Markanızı Nasıl Oluşturur?

Çevrimiçi Topluluklar Markanızı Nasıl Oluşturur?

Müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi dahil olmak istediğiniz bir topluluk olarak düşünmeye başladığınızda, marka bilinci oluşturma çabalarınız açısından çok şey değişecektir. Marka bilinci oluşturma, müşterilerinizin (ve henüz müşteri olmayanların) sizin hakkınızda ne düşündüğü ile ilgilidir.

Logonuzu, içeriğinizi ve yüzünüzü görmek insanları nasıl hissettirir? Nasıl hissetmelerini istersiniz?

Hedef kitlenizin etrafında etkin ve amaçlı bir topluluk oluşturmak, markanızı düşündüğünüzden daha da ileriye taşımanın harika bir yoludur. Bunu yapmak için bir Facebook grubu, bir Ning.com topluluğu, Delphiforums.com‘da bir forum kurarak ve hatta mightynetworks.com üzerinden kendi ağınızı kurarak işe başlayabilirsiniz. Neyi başarmak istediğinize bağlıdır.

Müşterinin bugün beklediği bir şey kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş deneyimlerdir ve şu anda bir Facebook grubuna başlamak bunu onlara iletmenin kolay ve etkili bir yoludur.

Çevrimiçi Topluluklar Markanızı Nasıl Oluşturur?

Kitlenize Size Erişim Sağlar

çevrimiçi topluluklar
çevrimiçi topluluklar

Müşterilerinizi topluluğunuza davet ettiğinizde, size erişmelerini sağladığınızda, kendilerini çok özel hissettirecektir. İşletmenizin içine bir göz atmanın yanı sıra, başlattığınız yeni ürünler veya hizmetler hakkında erken bilgi edinmeyi çok sevecekler.

Markanızla Duygusal Bir Bağlantı Kuruyor

çevrimiçi topluluklar
çevrimiçi topluluklar

Kullanıcılar sizinle ve diğer müşterilerle veya kısa süre içinde müşterileriyle düzenli olarak görüştüğünde, sizinle ve markanızla duygusal olarak bağlantı kurarlar. Bu, muhtemelen ortaya koyduğunuz hemen hemen her şeyi satın alacak ve sizi arkadaşlarına ve ailelerine tanıtacakları anlamına gelir.

Marka Sadakati Oluşturuyor

çevrimiçi topluluklar
çevrimiçi topluluklar

Bir kez eriştikten ve bir ilişki geliştikten ve bu duygusal bağ oluştuktan sonra marka sadakati kurulacaktır. Bu, sizden alışveriş yapmaya devam edecekleri, insanlara sizden bahsedecekleri ve uzun süre topluluğunuzun bir parçası olacakları anlamına gelir.

İlişki Kurmaya Odaklanıyor

çevrimiçi topluluklar
çevrimiçi topluluklar

Bir topluluğunuz olduğunda ve onlarla bu kişisel yolla düzenli olarak iletişim kurduğunuzda, odak satış yerine ilişki kurma üzerinedir. Ancak, satış yine de gerçekleşir ve iyi ve daha doğal hisseder.

Kitlenize yaklaşmanıza, kitlenizle bağlantı kurmanıza ve oluşturduğunuz ilişkiler nedeniyle marka sadakati oluşturmanıza yardımcı olması için ön tarafa çevrimiçi bir topluluk yerleştirdiğinizde, sizin için dünyadaki tüm fark yaratacaktır.

Facebook grupları potansiyel müşteriler oluşturabilir, e-posta listenizi oluşturabilir, daha fazla müşteriye erişmenizi sağlayabilir ve ürün ve hizmetlerinizi satabilir. Ancak yanlış bir şekilde yaparsanız, itibarınız ve markanızda kalıcı hasara yol açabilir. Ancak doğru şekilde yapmak, iş başarısı için mümkün olan en iyi şansa sahip olmanızı sağlar.

Çevrimiçi Topluluk Nedir?

Bir online topluluk da adlandırılan, internet topluluğu , bir olan sanal topluluk üyeleri öncelikle internet üzerinden birbirleri ile etkileşime girmektedir. Birçokları için, çevrimiçi topluluklar bir “görünmez arkadaş ailesi” oluşan ev gibi hissedebilirsiniz.

Bir online topluluğunun bir parçası olmak isteyenler genellikle belirli sitesi üzerinden üye olmak ve mutlaka bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Bir online topluluk bir şekilde hareket edebilir bilgi sistemi üyeler posta gönderebilir tartışmalara üzerinde yorum, tavsiye vermek ya işbirliği yapabilir.

Genellikle, insanlar aracılığıyla iletişim sosyal ağ siteleri , sohbet odaları , forumlar , e-posta listeleri ve tartışma panoları. İnsanlar da üzerinden online topluluklara katılabilir video oyunları , bloglar ve sanal dünyalar.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et