4 Yanlış E-posta Pazarlama Efsanesi

Tıpkı mektup yazma kampanyalarının temelde yok olması gibi, insanlar da e-posta pazarlamasının geçmişte kaldığını varsayıyor. Bu bir efsane. Gerçekte, e-posta pazarlaması günümüzde de son derece önemlidir. Doğru kullanılırsa satışlarınıza büyük katkı sağlayabilir. Şimdi bu 4 yanlış e-posta pazarlama efsanesini ortadan kaldıralım.

4 Yanlış E-posta Pazarlama Efsanesi

E-posta Pazarlama Artık Çalışmıyor

e posta pazarlama efsanesi

Bu efsaneyi çürütmek son derece basit. E-posta pazarlama günümüzde de çalışır. Bunu kanıtlamak için ekstra bir çaba sarf etmemize gerek yok. Rakamlar her şeyi anlatır!

E-posta pazarlaması, ortalama olarak ortalama %4,300 yatırım getirisi sağlar. (Doğrudan Pazarlama Derneği)

İnsanların %58’i sosyal medyaya, haberlere veya internete girmeden önce e-postalarını kontrol ediyor. (Optimonster)

Segmentlere ayrılmış kampanyalar, gelirde %760’lık bir artış sağlayabilir. (Kampanya İzleme)

E-posta Göndermek Kitlenizi Rahatsız Ediyor

e posta pazarlama efsanesi

Eğer müşteriniz e-posta bültenlerine kaydoluyorsa, onları okumak istiyorlar demektir! Aslında, e-postalarınızı yeterince sık gönderdiğinizden emin olun, böylece ilk etapta işletmeniz veya bülteninizle neden ilgilendiklerini unutmazlar.

Müşterilerinizin size kızdığını düşünüyorsanız (belki de abonelikten çıkma oranlarınız yükseliyor veya okunma oranlarınız düşüyorsa), gönderdiğiniz miktarı azaltmayı deneyebilirsiniz. Ancak e-postaların hacmi büyük olasılıkla bunun temel nedeni değildir.

En az ayda bir kereden daha az e-posta göndermenizi önermiyorum.

Kampanya Göndermek İçin Yalnızca Bir “En İyi Zaman” Vardır

e posta pazarlama efsanesi

İş saatleri içinde işle ilgili e-postalar göndermek yaygın bir uygulamadır. Ancak bazı pazarlamacılar, zamanlamayı her ayın üçüncü Salı günü saat 14:07’ye indirmeye çalışır. Bu kadar spesifik olmak zorunda değilsiniz.

İşte istatistikler : Salı, Çarşamba ve Perşembe haftanın en etkin günleri. Perşembe teknik olarak en iyi gün, ancak fark çok az. Günün en iyi zamanı, odaklandığınız ölçüme bağlı olabilir; 08:00 en yüksek açık oranı üretirken, tıklamalar 17:00’de daha yüksek olabilir.

Tavsiyemiz, kendi verilerinizi toplamak ve zamanlamanızı benzersiz sonuçlarınıza dayandırmaktır. Yaptığınız iş size özeldir. Rakipleri ya da başka sektörleri göz önüne alarak yanlış kararlar vermeyin, kendi verilerinizden hareket edin!

E-postalarınızın müşterilerinizin kalabalık gelen kutularında öne çıkmasını istediğinizi unutmayın. Zamanlamayı değiştirmek – mantıklı bir şekilde – bu konuda gerçekten yardımcı olabilir.

Devasa Bir Ana Listeye İhtiyacınız Var

e posta pazarlama efsanesi

Efsane hakkında konuşmadan önce, gerçek hakkında konuşalım. Büyük e-posta listeleri iyi mi? Evet, elbette ve ana listenizi büyütmek kesinlikle bir hedef olmalıdır.

Ancak 1.000’den fazla e-postanız olana kadar e-posta kampanyalarını ertelemeniz mi gerekiyor? Hayır! Rastgele e-postalar mı eklemelisiniz yoksa satın alma listeleri mi eklemelisiniz? Lütfen bunu yapmayın!

Buradaki efsane, ana listenizin boyutunun her şeyden önemli olduğudur. Asıl önemli olan kampanyalarınızın ve listenizdeki e-postaların kalitesidir.

Özet olarak; E-posta pazarlamasını kullanın. Gerçekten e-posta göndermek için tereddüt etmeyin. Salı olmayan günlerde göndermek sorun değil. Söylemeniz gerekenleri konu satırınızda söyleyin. Ve e-posta pazarlamaya başlamadan önce yığınlarca e-posta biriktirmeyi beklemeyin.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“4 Yanlış E-posta Pazarlama Efsanesi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin