Adsense Nedir?

Adsense, web sitelerin reklam yayınlayarak gelir elde etmelerine olanak sağlayan bir reklam ağıdır. İnternette birçok sitede görmeye alışkın olduğunuz reklamların birçoğu Adsense reklamıdır. Google’ın yayıncılar ve reklam verenleri bir araya getirdiği bu sistem web sitelerin para kazanmalarına olanak sağlamaktadır.

İçerikleri üzerinden para kazanmak isteyen birçok kişi reklam yayınlamak için ilk etapta Google Adsense’nin kapısını çalmaktadır. Zira Adsense nedir birçok website ve blog sahibi tarafından oldukça merak edilen bir sorudur.

Google’ın bünyesinde yer alması, kaliteli ve güvenilir olmasının yanı sıra uzun yıllardır website ve bloglar için hizmet sağlamaktadır. Birçok ulusal haber sitesi, forum, büyük website ve bloglar Adsense ile çalışmaktadır.

Adsense Nedir, Nasıl Çalışıyor?

Adsense mantık olarak reklam verenler ile yayıncıları bir araya getirmekte ve en yüksek teklifi veren yayıncının reklam yayınlamasını sağlamaktadır. Üstelik bunu yaparken hem kendisi kazanmakta hem de website sahiplerine reklam tıklamalarından para kazandırmaktadır.

Reklamlardan para kazanılması için ziyaretçilerin reklama tıklaması gerekmektedir bu nedenle websitede reklam görüntüleme veya gösteriminin gelir açısından pek bir önemi yoktur. TBM (Tıklama Başına Maliyet) ne kadar yüksek olursa reklamdan gelen ücret de o kadar yüksek olacaktır. TBM sektöre ve konuya göre değişiklik göstermekte ayrıca reklam verenler arasındaki rekabete de direkt olarak bağlıdır.

Adsense başvurusunun kabul edilmesi günümüzde oldukça zordur zira birçok politika Adsense başvuru kabulünde veya reddinde önemli rol oynamaktadır. Özgün, kaliteli ve zengin içerik üreten website ve bloglar sisteme kabul edilirken sadece para kazanma üzerine kurulmuş ve profesyonel olmayan website ve bloglar ise çoğu zaman reddedilmektedir.

Reklam verenlerin ödeyeceği tutar ve firmaların kendi aralarındaki rekabet direkt olarak reklamlardan kazanılan tutarı da etkilemektedir. Bu nedenle her reklam tıklamasından aynı parayı kazanamayabileceğinizi ve çoğu zaman kazanamayacağınızı bilmenizde fayda var.

Adsense Başvurusu Yapma ve Kabul Edilme

Adsense nedir sorusundan sonra en fazla aranılan sorulardan birisi olarak ‘Adsense başvurusu nasıl yapılır’ sorusu ön plana çıkıyor. Daha doğrusu nasıl başvuru yapılır değil nasıl kabul edilir olmalı aslında. Zira Adsense başvurusu yapmak kolay olsa da kabul edilmek oldukça zor. Adsense başvurusu yaparken kaliteli bir web site ve blog sahibi olduğunuzdan emin olarak başvuru yapmanız sürecin hüsranla sonuçlanmasının önüne geçecektir.

Adsense başvurusunu doğru bilgilerle ve kendinize ait bir website veya blogla yapmalısınız. Başvuru yaptıktan sonra eğer kabul edilirseniz sizden Adsense kodlarını sitenize eklemeniz, ödeme adresinizi girmeniz ve telefonla hesabınızı doğrulamanız istenecektir.

Ödemelerde herhangi bir karışıklık olmaması adına size bir PIN kodu gönderilmekte ve belirttiğiniz hesaba ödeme yapılarak hesabın doğrulu olup olmadığını belirtmeniz istenmektedir. Bu süreçler tamamlandıktan sonra ise reklam gösterimlerinden kazandığınız para belirttiğiniz hesaba yatırılmaktadır.

Adsense başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler size başvuru yapmadan önce ne yapmanız ile ilgili bir fikir verebilir:

Adsense başvurusunu yeni açmış olduğunuz bir website veya blog ile yapmayın. Hemen yeni bir site açıp başvuru yapmanız büyük olasılıkla ret cevabı almanıza neden olur. Bu nedenle öncelikle kaliteli bir tasarıma, özgün ve zengin içeriklere ve Google sıralamalarında üst sıralara çıkmaya odaklanın.

Websitenizde kaliteli ve özgün içerikler varsa Adsense başvurunuzun kabul edilme olasılığı artacaktır. Bu nedenle konunuzla ilgili okuyucuya fayda sağlayan kaliteli içerikler üretmeli ve belli bir sayıya ulaştıktan sonra Adsense başvurunuzu yapmalısınız. Sitenizde minimum 70-80 içerik ürettikten sonra başvuru yapmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

10 içerikle Adsense başvurusu kabul edilebilen kişiler mevcut olsa da bu içeriklerin uzunluğu, kalitesi, domain yaşı ve birçok nedenin başvuru sonucunu dolaylı olarak etkilemekte ve herkeste aynı sayıda içerikle olumlu sonuç alınamamaktadır. İşinizi garantiye almanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Website tasarımınızın sırf reklam gösterimi üzerine olması da Adsense başvurusu sürecinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Bu nedenle web sitenizin her yerini reklamla doldurmamalı ve maksimum bir sayfada 3 adet reklam alanı belirlemelisiniz.

l Kopya içerik Adsense için kesinlikle kabul edilemeyecek bir kriterdir. Bu nedenle website ve blog içeriklerinizin görseller de dahil olmak üzere tamamen özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Çalıntı içeriklerle Adsense’den para kazanmanız mümkün değildir.

Ayrıca bir süre sonra sürekli olarak çalıntı içerik yayınladığınız için ban yiyebilir ve tamamen Google sıralamalarından çıkarılabilirsiniz. Bu nedenle başvuru yapmadan önce website ve bloğunuzdaki tüm içeriklerin özgün olup olmadığını tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Aksi takdirde bir defa başvuru yaptıktan sonra bu çalıntı içerikleri kaldırıp özgün içerikler yayınlasanız bile başvurunuz sürekli olumsuz olarak değerlendirilebilir.

Adsense başvurusu yapmadan önce website veya blog’un tamamen hazır durumda olduğuna emin olmalı, aceleci davranmamalısınız. Yurtdışında ve ülkemizde Adsense’den para kazanan ve hatta bu parayla geçimini sağlayan insanlar mevcuttur.

Ancak bunların kaliteli ve okuyuculara fayda sağlayan website ve bloglar olduğunu unutmamanızda fayda var.

Adsense başvurusunun sonuçlanması yoğunluğa göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişiler 1 hafta içerisinde başvurunun sonuçlandığını belirtirken bazı webmaster’lar ise forumlarda 1 aydır cevap gelmediğini belirtmektedir. Bu nedenle başvuru sürecinin uzun sürebileceğini unutmamalısınız.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin