Blog Makalelerinizi Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Demek işletmeniz için harika bir blog makalesi yazdınız ve bunu tüm dünyayla paylaşmak istiyorsunuz. Neden olmasın? Herkes harika ürün veya hizmetinizden haberdar olmalı, değil mi? Bu kesinlikle doğru olsa da, blog makalelerinizi nasıl pazarlayacağınızı bildiğinizden emin olmak için önce birkaç adım atalım. Sonuçta, blog makalelerinize bu kadar fazla zaman ve çaba harcamak ve başarısız olmasını istemezsiniz.

Blog Makalenizi İnceleyin

blog makale

Blog makaleniz başkaları için ilginç mi? Anlaşılır ve rahat bir tonda mı konuşuyorsunuz? Konunuza hızlı bir şekilde varıyor ve onu ilgili bilgilerle destekliyor musunuz?

Blog makalenizin başkaları için ilginç ve sosyal medyada paylaşılabilir olmasını isteyeceksiniz. Öyleyse, ona eleştirel bir gözle bakmak için zaman ayırın. Ve kopyanızla ilgili tüm yazım, dil bilgisi ve anlaşılırlık sorunlarını düzelttiğinizden emin olun. Blogunuzda çok sayıda hata olduğu için yanlış anlaşılmak veya birini kapatmak istemezsiniz.

Daha da iyisi, blog makalenizi profesyonel bir şekilde gözden geçirin ve birinin makalenizi sizin için incelemesi ve düzenlemesini isteyin. İkinci bir göz sizin görmediğiniz hataları yakalar ve blog makaleniz daha hatası bir hal alır.

(İPUCU: Yazım denetimi arkadaşınız değildir. Her şeyi yakalayamaz, siz de yakalayamazsınız. Düzeltmenlerin bile düzelticilere ihtiyacı vardır.)

Kitlenizi Tanıyın

blog makale

Tercihen yazmaya başlamadan önce hedef kitleniz hakkında biraz araştırma yapın. Onlar kim? Hayalleri, umutları, arzuları, endişeleri ve korkuları nelerdir? Sorunları nedir ve nasıl çözülür? Onlarla nasıl ilişki kurmanı isterlerdi? Metniniz gündelik ve sohbetsel mi yoksa daha resmi ve eğitici mi olmalı? Kahvaltıda ne yediklerine, nasıl uyuduklarına ve egzersiz yaptıklarına ve eğlenmek için ne yaptıklarına kadar ayrıntılı bir müşteri profili oluşturun. Önce kitlenizi tanıyın, daha sonra karşılığını alacaktır.

Blog Makalelerinizi Optimize Edin

blog yazısı

Dünyanın en büyük bloga sahip olabilirsiniz, ancak kimse bulamazsa ne önemi var? Blogunuzu göndermeden önce, arama motoru sonuçlarında görünmesi için onu optimize etmek için her adımı attığınızdan emin olun. İşte akılda tutulması gereken birkaç nokta.

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime öbeği seçin ve onu birden çok yerde kullanın. İnsanların bir arama motoruna ne yazdığını düşünün. Konunuzu bir aramaya yazın ve hangi otomatik olarak doldurulduğunu görün. Bu size insanların ne aradıkları hakkında bazı ipuçları verecektir. (İPUCU: Bunu yazmaya başlamadan önce yapmak en iyisidir.) Elbette, web siteniz ve konunuz için anahtar kelime araştırmasına da yatırım yapabilirsiniz. Bu şekilde, düşük hacimli aramalar (neredeyse hiç kimse bunu aramıyor) veya yüksek rekabetli aramalar (burada büyük adamlarla rekabet ediyorsunuz) için sıralama yapmaya çalışmakla zaman kaybetmezsiniz.

Bir anahtar kelime öbeğine karar verdiğinizde, onu aşağıdaki yerlerde kullandığınızdan emin olun:

 • Başlık (H1)
 • İlk 100 kelime, ideal olarak ilk paragraf
 • En az bir alt başlık (H2, H3)
 • Boyunca birkaç kez
 • Eylem çağrısı
 • URL (blog sayfası web adresi)
 • Başlık Etiketi (arama motoru sonuçlarında sayfa adı)
 • Meta Açıklama (arama motoru sonuçlarındaki açıklama)

Görüntü Ekle

blog yazısı

Blog makaleniz için bir ila üç telifsiz görsel kullanmayı planlayın. Bunlardan birini özellik resminiz olarak belirlemek ve makalenizin uzunluğuna bağlı olarak, uzun metin bölümlerini ayırmak için bir veya iki tane daha eklemek isteyeceksiniz. Yazınızı geliştiren ve görsel ilgi katan resimler seçin. İnsanların makalenizi okumadan önce fark ettikleri ilk şeyin resmin olabileceğini unutmayın, bu yüzden ilginç tutun.

Yayınlayın ve Unutmayın

blog makale

Makaleniz yayınlandıktan sonra, herhangi bir etkileşime dikkat edin. Blogunuz yorum alırsa, yorum yapmak için zaman ayırın ve takipçilerinizle etkileşim kurun. Onlar da fark edildiğini ve değer verildiğini hissetmek isterler. Soruları yanıtlayın ve sürekli iletişimi teşvik edin.

Blog Makalelerinizi Nasıl Pazarlayacağınız hakkında daha fazla bilgi

Blogunuzu yayınlamak, pazarlama çabalarınızın yalnızca başlangıcıdır. Her blog makalesi için üç farklı sosyal medya gönderisi oluşturmanızı öneririz. Gönderinizi her kanal için optimize edin (örneğin, 280 karakter veya daha az artı Twitter için 2 – 3 hashtag, Instagram için ek hashtagler) ve her gönderide bir resim kullanın.

Hangilerinin en iyi performansı gösterdiğini görmek için her sosyal medya gönderisini test edin ve ölçün. En iyi performans gösterenlerinizi alın ve önümüzdeki aylarda (farklı günlerde ve farklı zamanlarda) bu yayınları sosyal medyada planlamaya devam edin.

Blog Makale İçeriğinizi Yeniden Düzenleyin

Ardından, içeriğinizi yeniden düzenleyerek blog makalelerinizin sizin için dört kez çalışmasını sağlayın. Daha da fazla tanıtım için sosyal medya gönderinizi birkaç adım ileriye taşıyabilirsiniz. İşte birkaç fikir:

 • Blogunuzdan birkaç temel çıkarımı kullanarak grafikler oluşturun
 • Önemli noktaları içeren bir kısa video oluşturun
 • Blogunuz hakkında konuştuğunuz bir video kaydedin. Birkaç ekstra çerez ekleyin.
 • Blogunuzun bir YouTube video sürümünü kaydedin.
 • Blogunuzun bir podcast sürümünü kaydedin veya konuyla ilgili başka bir uzmanla sohbet edin.
 • Ziyaretçilerin ilgisini canlı tutmak için sitenizdeki diğer ilgili bloglara bağlantı verin.
 • Blogunuzu tanıtım malzemelerinde kullanın.
 • Blog yayınlarınıza bir e-posta dahil olma / kaydolma ekleyin.
 • Her blog yazısı için sosyal paylaşım düğmeleri ekleyin.
 • Bir e-bültende bir teaser ile gönderinize bağlantı verin.
 • Profilinizi blogunuza ekleyin. İnsanların kim olduğunuzu bilmesine izin verin.
 • Blogunuza uygun bir infografik oluşturun.
 • Blogunuzu bir e-dergiye gönderin.
 • Gönderinizi RSS dizinlerine gönderin.
 • Bir sosyal paylaşım grubuna katılın.
 • Ve dahası!

Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et