Instagram Takipçi Artırmak için 5 Etkileşim Taktiği

Her dönem güncelliğini devam ettiren soru; instagram takipçi artırmak için ne yapmalı? Gelin bu sorunun yanıtını birlikte arayalım.

Bu içeriğe geçmeden önce eğer daha önceden Instagram’da takipçi artırma konusunda bot kullanımı gibi yan yolları düşündüyseniz yazdığım şu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Eğer yukarıda yer alan yazımı okumuş ve yan yollara sapmadan, yani bot takipçi satın almak gibi işin kolayına kaçacak yöntemlere yönelmeden takipçi artırma niyetindeyseniz başlayabiliriz;

Instagram, son birkaç yılda popülerliği giderek artan sosyal ağ platformlarından biridir. Ve son istatistiklere göre Instagram herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Fotoğraf paylaşım ağı şu anda aşağıdakilere sahiptir:

  • 70 milyon yeni fotoğraf / gün
  • 5 milyar beğeni / gün
  • 300 milyon aktif Instagram kullanıcısı
  • 30 milyardan fazla paylaşılan fotoğraf

Bu kitlesel takip ve güçlü etkileşimle, işletmelerin Instagram topluluğunu doldurması şaşırtıcı değil.

Bu hızla büyüyen fotoğraf paylaşım topluluğundan işletmeniz için yararlanmak istiyorsanız, oyunun kurallarını bilmelisiniz.

İşte Instagram takipçi artırmak için 5 etkileşim taktiği:

Katılım Taktikleri # 1: Bir Hikâye Anlatın

e6c79 pexels lisa fotios 1092671
instagram takipçi artırma

Arama motoru optimizasyonu geçmişinde, pazarlamacıların web sitesi sıralamasını yükseltmek için anahtar kelimeleri blog içeriklerine sıkıştırdığı bir dönem vardı. Google bu taktiği yasaklasa da, bu strateji yine de sosyal medyaya girdi bu sefer tıklama tuzağı şeklinde.

Birkaç farklılıkla, temel strateji aynıdır: İnsanları bir bağlantıyı tıklayıp bir sayfaya yönlendirmek için birkaç güçlü anahtar kelime kullanın.

Bu siyah şapka SEO taktiği, takip etmeniz gereken bir şey değil, ancak bir gerçeği ortaya çıkarıyor: insanlar hikayeleri seviyor.

İyi Hikâye Anlatmanın Gücü

İyi hikâye anlatımı, ziyaretçileri hevesli okuyuculara dönüştürür ve Instagram’da fotoğraflarınız, takipçilerinizi yeniden canlandırmak için kullandığınız hikayelerdir.

Şirketiniz etkinlikler düzenlerse, görsel içeriğinizi planlama aşamasından sonrasına kadar bir hikâyeyi sergilemek için çerçeveleyin. Bu, izleyiciye bir projeye olan bağlılığınızı baştan sona gösterecektir.

Potansiyel müşterilere, önemli bir olayı olabildiğince unutulmaz kılmaya çalıştığınıza dair bir mesaj iletirsiniz.

Etkileşim Taktiği # 2: Takipçilerle Etkileşim Kurun

61679 pexels freestocksorg 35177
instagram takipçi artırma

Gönderilerinizi önceden planlayabilirsiniz, ancak doğrudan mesajlara ve yorumlara yanıt vermeye gelince, insanlarla gerçek zamanlı veya mümkün olan en kısa sürede tanışmalısınız.

Bu sizin için çok fazla iş çıkarsa, bu görevi sanal bir asistana yaptırmak en akıllıca harekettir. Mesajlara ve yorumlara yanıt vermenin yanı sıra, aynı iş kolunun yerleşik kullanıcıları veya etkileyicilerini takip etme ve şirketinizden bahseden veya etiketleyen takipçilerden gelen içeriği beğenme veya yeniden gönderme görevlerini de devredebilirsiniz.

Etkileşim Taktiği # 3: Video ve Bol Bol Yayınlayın

a564c pexels daria shevtsova 3326713
instagram takipçi artırma

Instagram, fotoğraf paylaşımından video içeriğine doğru genişledi. Göre araştırma, insanların %40 düz metin daha görsel içeriği tercih ederim. Beyne aktarılan sayısız verinin %90’ı görüntüdür. Videoların büyük hit olmasına şaşmamalı!

Instagram videoları tanıttığında, ilk başta çok fazla kişi denemedi, ancak yine de izleyicilerden büyük ilgi görenler oldu.

Videolar, takipçilerle bağlantı kurmanın yaratıcı ve dinamik bir yoludur. Videonuzu yayınlamak için sınırlı bir süre ile doğrudan konunun özüne inersiniz. Instagram videonuzu izleyicileriniz için unutulmaz kılacak şey budur.

Etkileşim Taktiği # 4: Her Zaman Bir Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

instagram takipçi artırma
instagram takipçi artırma

Nişan iki yönlü bir yoldur. İnsanların markanızla nasıl etkileşim kurduğu, markanızın nasıl performans gösterdiğini bilmenizi sağlar. Bir hikâyenin bir takipçi ile rezonansa girdiğini nasıl anlarsınız? Kabul ederlerse iki kez dokunmalarını isteyin.

Marka savunucuları mı? Arkadaşlarınıza ve ailenize ürününüz hakkında bilgi veriyorlar mı? Takipçilerden denemek için bir arkadaşı etiketlemelerini isteyin. Bir eylem çağrısı bırakmak, kullanıcılarınızı aktif takipçiler haline getirir.

Etkileşim Taktiği # 5: Takipçilerinizi Ödüllendirin

close up of smart phone
instagram takipçi artırma

Ödüller sunarak işletmenizi koruyan veya ürününüzü satın alan hayranları ödüllendirmeyi unutmayın. Bunu yapmanın bir yolu, katılmaları için bir yarışma düzenlemektir. Onlara gelecek ürünlerin örneklerini postalayabilir veya heyecan verici etkinlikler, konserler veya şovlar için bilet dağıtabilirsiniz.

Instagram, işletme sahipleri için bir altın madeni, ancak pazarlama zenginliğinden yararlanmak için doğru araçlara sahip olmalısınız. Instagram takipçileri için bu en iyi 5 etkileşim taktiği sizi doğru yola sokacak.

Dijital pazarlama uzmanı olarak yazdığım dijital pazarlama yazılarını takip etmenizi öneririm.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et