Instagram’da Bot Takipçi Kullanmanın Zararları…

Instagram uygulamasında son zamanlarda iyice can sıkıcı olmaya başlayan bir bot popülaritesi var. İlk başta baktığınızda zararsız gibi duran bot hesaplar, aslında Instagram uygulamasını kullanan kullanıcılara sıkıntı vermeye başladı.

Bunun başında haksız rekabet geliyor. Büyük emekler ile elle tutulur takipçi sayısına ulaşan hesaplar varken aynı zamanda sadece 3 dakikada aynı sayıya ulaşan hesaplar da var. Durum böyleyken Instagram bot takipçi can sıkıcı oluyor ve Instagram, artık bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdiğini belirtti. Bot takipçi zararları te tam da bu noktada başlıyor.

Instagram’da Bot Takipçi Kullanmanın Zararları Nelerdir?

1Instagram Hesabınız Kapanabilir

bot takipçi

Şu ana kadar Instagram bot takipçi, bot beğeni gibi işlemleri yerine getiren bot hesaplar kapatılırken, bu botlardan yararlanan Instagram hesaplarına herhangi bir yaptırım uygulanmıyordu. Durum böyleyken hızlı bot üretimi iyice artmaya başladı ve hesap sahipleri ceza almadıklarını fark ettiklerinde bu işin üzerine gitmeye başladı.

Instagram son yaptığı güncelleme ile birlikte Instagram bot takipçi, beğeni gibi programları kullanan hesaplara bir bildirim gönderdi. Gönderilen bildirimde, bu tür uygulamaları kullanmamaları gerektiği yer alıyor.

Bot takipçi kullanan hesaplara yolladığı bildirimde şifrelerini yenilemelerini isteyen Instagram, artık bu uygulamaları kullanmamaları konusunda ciddi bir şekilde uyararak, eğer kullanılmaya devam edilirse, Instagram’ın uygulayacağı kararda daha sert bir tavır sergileyecekleri yer aldı.

Bu da eğer bot takipçi gibi uygulamaları kullanan kullanıcıların hesaplarının kapatılabileceği anlamına geliyor. Bot takipçi zararları içindeki en etkilisi hesabınızın kapatılması.

2Kolayca Fark edilirsiniz

bot takipçi

Instagram uygulamasında bot takipçi kullanmanın dezavantajları sadece hesabınızın kapatılması değil elbette. Aynı zamanda bot takipçi kullanan kullanıcılar çok rahat bir şekilde fark edilebiliyor.

Şöyle ki, Instagram hesabınıza 10bin takipçi yüklediğinizi var sayalım. Bu 10 bin takipçinin hiçbiri sizin gönderilerinize etkileşim yapamaz. Bu kullanıcılar, pasiftir. Sadece sayısal olarak takipçi sayınıza yansır. Bu yüzden de diğer insanlar tarafından bot takipçi kullandığınız rahatlıkla anlaşılabilir.

Takipçi satın al diyerek para kazanmaya çalışan firmalar, eğer etkili bir yöntem olsaydı takipçi satmaz, kendilerine atarlardı.

3Etkileşim Gelmez, Pasif Takipçi Kazanç Sağlamaz

bot takipçi

Bot takipçili hesap Instagram tarafından kapatılıyor, diğer insanlar da bot takipçisi olan hesapları kolayca anlayabiliyor. O zaman bot takipçi kullanmak için geriye hangi sebep kalıyor?

Bot takipçi satın alan kullanıcıların ilk amacı, sayfalarının takipçi sayısını yüksek göstererek takipçi kasmayı ve böylece sayfasına reklam alarak para kazanmayı hedefliyor. Takipçi satın al yazarak bot takipçi satan yerlerden bot takipçi satın alabilirsiniz. Fakat bu çok geçersiz bir düşünce.

Instagram’da reklam veren firmalar, reklam verecekleri sayfaları detaylı olarak inceler. Sayfada bulunan takipçilerin yüzde yüz gerçek olması ve etkileşimin güçlü olması önemlidir. Bot takipçi zararları arasındaki en belirgin olanı etkileşim sorunudur. Eğer etkileşim zayıfsa ya da aynı şekilde sahte bir etkileşim varsa, bunu kolayca anlayabilirler ve o sayfaya reklam vermezler. Dolayısıyla paranız boşa gider.

4Bu Takipçileri Geri Çıkartmak Daha Zordur

bot takipçi

Bir gün Instagram bot takipçinin saçma bir fikir olduğuna karar verirseniz, bot takipçileri yüklerken ki kolaylık, çıkartırken olmayacak. Bot takipçileri yüklemek için tek tuşa basmanız yeterliyken, takipçileri geri çıkartmak için tek tek uğraşmanız gerekiyor. İşte bu yüzden de bir kez Instagram bot takipçi kullanma hatasına düşen sayfalar, direkt olarak sayfayı kapatıp yeni bir hesapla başlıyor.

Instagram, bu konuda ne kadar kararlı olur bilinmez fakat bir an önce bu konuda bir şeyler yapması gerekiyor gibi duruyor. Özellikle de Instagram bot takipçiler ve beğeniler, kullanıcıları uygulamadan soğutuyor. Durum böyleyken de Instagram botlar yüzünden sürekli kullanıcı kaybediyor. Bu yüzden kısa süre içinde buna bir çare bulacaklarını düşünüyoruz.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment authors
EĞİTİM PINARIRecep Hilmi TufanDuo DiyetMehmet OrtaçMelih Bayram Dede Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Melih Bayram Dede
Ziyaretçi

Organik olarak büyümek en doğrusu. Takipçi satın almanın uzun vadede zarar getirdiği biliniyor. Zamanla etkileşim düştüğü gibi, buna başvuranların itibar kaybı da söz konusu.

Duo Diyet
Ziyaretçi

Merak ettiğim bi konuydu, çok değerli bilgiler vardı, ona göre davranacağım. Teşekkürler.

Recep Hilmi Tufan
Ziyaretçi

Bir ara bu saçmalığa ben de bulaşayım dedim sonradan vazgeçtim. Az olsun öz olsun…

EĞİTİM PINARI
Ziyaretçi
EĞİTİM PINARI

Böyle teknolojik yazılar çok faydalı oluyor Mehmet Bey çok teşekkür ederim.