Öğrenme Yolculuğunda İnsan Yokluktan Öğrenir!

Öğrenme Yolculuğunda İnsan Yokluktan Öğrenir!

Birkaç gün önce kendi kendime düşünürken uydurdum bu sözü. “İnsan Yokluktan Öğrenir!” Ne anlama geldiğini size anlatacağım. Bu yazıyı belki bir motivasyon yazısı, belki de okuduğunuz zamandaki psikolojinize bağlı olarak farklı bir kategoride algılayabilirsiniz.

Öğrenme Yolculuğu

öğrenme yolculuğu

Öğrenme yolculuğu son derece çetin ve derin bir yolculuk. Bazıları bu yolculukta heybesini doldurabildiği kadar dolduruyor. Bazıları ise hiç nasiplenemiyor. Biraz imkânlar biraz da istek buna karar veriyor diyebiliriz.

Öğrenme ile ilgili birçok teori ortaya atılır. Bunların arasında akla ve mantığa en doğru geleni; bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış olanı tabi ki uygulayarak öğrenme. İnsan bir bilgiyi sürekli okuyarak ve tekrar ederek elbette öğrenebilir. Ancak uygulayarak çok daha kısa sürede bunu kalıcı bir öğrenmeye dönüştürebilir.

Benim amacım en doğru öğrenme yöntemleri gibi bir yazı yazmak değil! Bu konuda internet derya deniz. Kısa bir arama ile hem Türkçe hem de İngilizce çok fazla kaynağa ulaşabilirsiniz!

Kendi kariyer hikâyeme bakıyorum. Şu anda iş hayatıma girdiğimden bu yana (stajları dahil etmezsem) çalıştığım dördüncü şirketteyim. Son şirketimde 9 yıldan bu yana çalışıyorum. Unvanım dijital pazarlama uzmanı. Ancak butik bir yapıda çalıştığımız için dijital pazarlama haricindeki diğer pazarlama işlerine de bir biçimde temasım oluyor.

Boğulacaksan Büyük Denizde Boğulacaksın!

öğrenme yolculuğu

Bu şirkete geldiğim zaman pazarlama departmanı yeni uzmanlaşmaya başlamıştı. Aslına bakarsanız çalıştığım sektörde daha önce pazarlama hep satış olarak algılanmış ve uzman pazarlamacılar şirkette yer almamıştı. Haliyle bütün bir departman sıfırdan kuruluyordu ve ben de bu süreçte dijital pazarlamayı uygulamalıydım.

Dışarıdan bakınca keyifli ancak bir o kadar da zor bir süreç! Çünkü 2012 yılı gibi dijital pazarlama anlamında birçok şeyin yeni ortaya çıkmaya başladığı bir dönemde siz de haliyle çok fazla şey bilmiyorsunuz. Biliyorum deseniz de bundan önceki yaptığınız işlerle sınırlı bir bilgi kapasiteniz var. İşte ben bunu tam olarak “yokluk” kelimesi ile tanımlıyorum. Hem şirketteki “yokluk” hem de sizin bilgi hazinenizdeki “yokluk”.

Ancak bir taraftan da yokluk kadar etkili başka bir kelime daha var; “Zorunluluk”. Bir şeyler yapmaya zorunlusunuz! Çünkü bu iş için istihdam edildiniz. İşte insanın çok hızlı öğrenme süreci burada devreye giriyor. Öncelikle bu işin kapsamı nedir, ana başlıkları nelerdir üzerine derin bir öğrenme süreci başlıyor. Ana başlıklar tespit edildikten sonra detaylandırmanız gerekiyor. Alt başlıkları yazmaya ve her bir alt başlığı öğrenmeye başlıyorsunuz. Bir taraftan uyguluyor, hata yapıyor, hatalarınızı düzeltiyor ve günün sonunda öğrenmiş oluyorsunuz.

Hatalar, Hatalar, Hatalar

öğrenme yolculuğu

Hatalar yapıyorsunuz elbette. Hem de çok büyük hatalar! Çünkü size duyulan bir güven var, bu işi bu kişi kuracak ve büyütecek diye umut bağlanmış. Siz de bunu yerine getirme çabasındasınız. Bazen haddinizi aşarak ya da büyük oynayarak inisiyatif alıyorsunuz. Bunun sonucunda da hatalar geliyor.

Hataları düzeltmeniz gereken kara geceler ortaya çıkıyor. Bu hem bilgi açısından hem de ruhsal açıdan sizi olgunlaştırıyor. Ama her bir dakikasında çok şey öğreniyorsunuz. Öğrenemiyorum diyorsanız sorun bambaşkadır. Konumuz sağlıklı bir insan tipi üzerinden irdeleniyor!

Benim en sevdiğim sözlerden bir tanesidir; “Hayat böyle bir şey!”. Başınıza bir şeyler gelir ve siz bu şeylerden öğrenirsiniz. İnsanı kâmil olma yolculuğudur bu. İnsanı kâmil olabilen çok az sayıda insan vardır. Fakat bir çabadır.

Elon Musk Öğrenme Yöntemi

öğrenme yolculuğu

Bu arada yukarıda tarif ettiğim öğrenme yöntemine bir bakın. Belki okurken bir şimşek çakmıştır. İnternette çok yerde Elon Musk’un öğrenme yöntemi anlatılır. Aslında yokluğun içerisinde öğrenme yolculuğu Musk’ın öğrenme yöntemine çok benzer! Önce ağacın ana dalları, yani başlıklar; daha sonra alt dallar…

Son derece doğrudur bu yaklaşım. Son derece etkili bir öğrenme yöntemidir. Eğer elinizi taşın altına koyar ve öğrenme yolculuğunda sorumluluk yüklenirseniz, öğrenirsiniz. Dünya’da başka bir örneği yoktur! Olumsuz bir tane bile görüş yoktur! Tekrar ediyorum, bütün bu yazdıklarım tamamen sağlıklı insanlar için. Diğer türlüsü başka bir konu! Eğer bir sağlık probleminiz yoksa öğrenme için inisiyatif almaya başlayın. Hatalar ve kara geceler oluyor diye de geri adım atmayın. O kadar geceler ve hatalardır sizi olgunluğa eriştirecek olan!


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et