Growth Hacking Nedir ve Hangi Şirketlerin İşine Yarar

Growth Hacking Nedir ve Hangi Şirketlerin İşine Yarar

Dijital pazarlama dünyasının son zamanlarda en çok konuştuğu konulardan bir tanesi Growth Hacking! Growth hacking kavramı nedir sorusu en çok araştırılan konulardan bir tanesi. Özellikle internet girişimleri (özellikle eticaret siteleri) için çok önemli bir konu olan Growth hacking konusunda en güzel örnek Twitter!

Growth Hacking Bir Analiz İşidir

Growth hacking aslında bir dijital pazarlama işi. Ancak growth hackerlar klasik dijital pazarlama uzmanı olarak çalışanlardan çok farklı olarak her türlü analiz yöntemini kullanarak iş geliştirmeye odaklanıyorlar. Her türlü işe yarar metrik analiz ediliyor, test ediliyor ve ölçülüyor. Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması en çok kullanılan araç ve yöntemlerden.

Her Marka ya da Şirketin Growth Hacking İhtiyacı Yoktur!

Bu kavramı duyan her marka ve şirketin growth hacking için çalışmaya atılmasına gerek yok. Bu kavram ağırlıklı olarak internet girişimleri için faydalı. Daha düşük bütçelerle iş yapan ve sahada bir ölçüm şansı olmayan internet girişimleri için iç görü elde etmek adına önemli bir fonksiyon.

En İyi Örnek Twitter’dan

Bu kavramı çok daha iyi anlamak için en güzel ve gerçek örnek Twitter’da görülüyor. Twitter’ın growth hacking hikayesini Josh Elman anlatıyor. Twitter bir sosyal medya mecrası olarak yayın hayatına başladığı ilk dönemde çok kısa bir sürede yüksek üye sayısına ulaşıyor. Fakat bu üyelerin büyük bir bölümü platforma üye olduktan sonra hesap bilgilerini unutuyor ya da platformu ziyaret etmemeye başlıyor. Bu sorunu çözmek için kafa yoran Twitter çalışanları çözümü tüm verileri analiz ederek buluyor. Platforma üye olanlar ilk aşamada ilgilerini çekecek ve takip etmek isteyecekleri kişileri takibe alırlarsa platforma daha sık giriş yapıyorlar. Bunun üzerine üyelik süreçlerini yeniden yapılandıran Twitter ilk üyelik aşamasında kullanıcılara ilgilerini çekecek kişileri önermeye başlıyor. Bu hamlesi ile ilk başta yaşadığı atıl platform sorunundan kurtuluyor.

Eminim growth hacking önümüzdeki günlerde özellikle eticaret siteleri ve internet girişimleri için çok daha fazla konuşulur ve kullanılır hale gelecektir. İnternet girişimi dışında kalan tüm marka ve şirketler için de analiz araçları çok daha yaygınlaşacaktır. Çünkü özellikle içerisinde bulunduğumuz ekonomik daralma ortamında ölçümlenebilir işler yapmak giderek önem kazanıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Growth Hacking Nedir ve Hangi Şirketlerin İşine Yarar” üzerine bir yorum

  1. Growth Hacking’i ilk defa sizden duydum. Aslında birçok firmanın yaptığı veri analizi işini sanırım spesifik bir alana indirgemişler. Veri analizi ve analizciliği geleceğin mesleği. Growth Hacking gibi tanımlar hakkında bilgi sahibi olmak da çağa ayak uydurmak açısından önemli bir değere sahip. Growth Hacking nedir sorusuna artık verecek bir cevabım var. Bu güzel yazı için sizlere teşekkür ederim.

    Yanıtla
    • Aslında söylediğiniz gibi bildiğimiz işlerin bilmediğimiz tanımları arasında gösterilebilir Growth Hacking. Birkaç önemli analizin ortak adı. Beğenmenize sevindim. Ben teşekkür ederim.

      Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et