Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası

Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası yazımda markaların genel olarak yaptığı hatalardan bahsedeceğim. Tabi ki bu hatalar 7’den çok daha fazladır. Ancak ben en çok görülen 7 tane hatayı listeledim.

Sosyal medya pazarlaması özünde tüketicileriniz ile bağlantı kurmak ve sizi takip etmeleri için değerli birtakım şeyler sunmak ile ilgilidir.

Tüketicileri takipçilerinize dönüştürdükten sonra, bir sonraki adım bunu avantajınıza kullanmaktır. Dünyadaki tüm değeri sunabilirsiniz ve takipçileriniz sizi bunun için sevecektir. Ancak günün sonunda pazarlama hedeflerinize ulaşamazsanız bunun ne önemi var?

Normal şartlarda pazarlama bir değer önerme ve bu değeri satışa dönüştürme çabasıdır. Ancak sosyal medya pazarlamasına gelince durum bu şekilde olmaz. Değer önerme süreciniz normalden çok daha fazla olacaktır.

Değer verme sürecinizin de belli bir formülü yoktur. Takipçilerinizin satın alma aşamasına hazır olmaları, bütçe durumları vb. faktörler ile birlikte bu süreç çok daha uzun olabilir. Fakat bu süreç ne kadar uzun olursa olsun sosyal medya pazarlamasını gereksiz ve zorlu görmemelisiniz. Neden derseniz; sizin olmadığınız yerde boşluğu mutlaka rakipleriniz dolduracaktır. Hayat boşlukları kaldırmaz!

Modern zaman insanı yüzlerce marka tarafından gönderilen mesajlara maruz kalıyor. Ayrıca yüzlerce markayı sosyal medyada takip ederek birtakım kazanımlar elde etmeye çalışıyor. Dolayısıyla müşteri kısıtlı, rekabet çetin!

Eğer doğru bir sosyal medya pazarlaması stratejiniz yoksa bu yarışta başarılı olmanız mümkün değil! Stratejinizin yanı sıra birtakım hatalardan kaçınmanız da büyük önem arz ediyor.

Peki nedir bu markaların yaptığı 7 temel sosyal medya hatası?

Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası

Sürekli Olarak Ürünlerinizi Tanıtmak!

Diyelim ki hedef pazarınız için tam olarak uyarlanmış mükemmel bir ürüne sahipsiniz. Takipçilerinizin bunu duymaları gerek, değil mi? Hiç şüphesiz ürününüz onların hayatlarını değiştirecek. Sadece bir şans vermeleri gerekiyor.

Emin olun sürekli ürünlerini tanıtan bir markanın geniş kitleye ulaşma ihtimali yoktur. Özellikle Facebook algoritması bunun önüne geçiyor. Özellikle Facebook’un son almış olduğu karar ile algoritma insanlar arasındaki konuşmaları ve anlamlı etkileşimleri tetikleyen yayınlara öncelik verecek.

Peki bu nasıl olacak?

Temel olarak tüketiciler ve dolayısıyla Facebook algoritması özgün ve hiçbir değeri olmayan içerikleri görmek istemez.

Facebook Ocak 2018’deki bu algoritma değişikliğini hayata geçirdi ve o zamandan beri insanların zevk alacağı “anlamlı etkileşimi” teşvik eden içeriğe öncelik veriyor.

Özetle; gönderdiğiniz içeriklere ve bu tip içerikleri ne sıklıkla yaptığınız üzerinde tam bir kontrolünüz olmalı!

Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası
Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası

Tutarlı Bir Paylaşım Planına Sahip Olmamak

Artık değer sağlayan yüksek kaliteli içeriğin önemini fark ettiğinize göre, ihtiyacınız olan bir sonraki şey iyi bir stratejidir.

Sosyal medya mecraları artık sadece içerik paylaşacağınız ve bu içeriklere beğeni gelmesini bekleyeceğiniz mecralar değiller. Algoritma değişiklikleri sonrasında tüketicilerin etkileşime geçme oranlarında ciddi düşüşler oldu.

Eğer sosyal medya pazarlamasında kazanan tarafta olmak istiyorsanız kalite paylaşımlar ve bu paylaşımlarda tutarlı olmak çok önemli.

Bu konuda en başarılı örneklerden bir tanesi olarak Buffer gösterilebilir. Basit bir Facebook içerik paylaşım stratejisi uyguladılar. Öncelikle çok fazla içerik paylaşımı yaparlarsa yeni algoritmaya göre daha fazla görüntülenme ve etkileşim kazanabileceklerini düşündüler. Fakat öyle olmadı!

Daha sonra günde birkaç tane eğitici ve eğlendirici içerik paylaşmaya başladılar. Böylelikle gösterim ve etkileşimde 3-4 kat gibi rakamlara ulaştılar.

Bu başarı için içerik planlamasının önceden yapılması ve tutarlı bir biçimde paylaşımların gerçekleştirilmesi çok kritiktir.

Yeni Şeyler Denememek

Tabi ki ilk 2 madde ile birlikte sürekli olarak yeni sosyal medya pazarlaması uygulamaları denemelisiniz. Buffer gibi, nişinize yakın olan içeriği iyileştirmek, sayfanızın viral hale gelmesine yardımcı olabilir.

Tabii ki, bu buzdağının sadece görünen kısmı. Sosyal medya pazarlamacılığını deneyimlemenin birçok yolu vardır ve sektörünüze ve izleyicilerinize bağlı olarak bazıları diğerlerinden daha fazla ön plana çıkabilir.

İşte kullanabileceğiniz, kanıtlanmış diğer Facebook pazarlama taktikleri:

Bir Grup Oluşturun

Facebook grubun içindeki erişiminizi sınırlandırmaz ve kitlenizle etkileşim kurmak ve daha iyi anlamak için yepyeni bir yeriniz olur. Gruplar blogunuza ilgi duymanın, bir izleyici kitlesinin büyümesini ve beslenmesini ve uzun vadeli pazarlama masraflarından kaçınmanın harika bir yoludur.

Görsellerinizi Değiştirin

HubSpot’a göre, görüntüleri olan Facebook gönderileri, görüntüleri olmayanlara göre 2,3 kat daha fazla ilgi çekici. Ve çoğu insan zaten metni gözden geçirdiğinden, görüntüler dikkatlerini çekmenin harika bir yoludur (Infographics ayrıca yardımcı olur).

Reklam Yatırımı Yapın

Facebook Reklamlar başlangıçta biraz karmaşık görünebilir. Çünkü çok fazla seçenek sunarlar. Ancak güzel tarafı; bunlardan kazanabileceğiniz kadar çok kazanç vardır (yönlendiriciler, daha fazla beğenme / katılım, satın alma çağrısı, aksiyon ve daha fazlası).

Başkalarının yapmadığı şeyleri denemekten korkmayın, bu sizin için işe yarayabilir. Ancak ne olursa olsun, vazgeçemeyeceğiniz içerik türü orijinal içeriktir…

Orijinal İçerik Oluşturmamak

Facebook orijinal içeriği seviyor. Hiç şüphe yok.

Moz, bu konuda iki hafta boyunca 800 farklı sayfadan yaklaşık 50.000 gönderiyi analiz ettikleri bir çalışma yaptı. Her sayfanın ortalama performansını analiz ettiler. Analiz için beğenme, yorum ve paylaşım gibi etkileşimleri kullandılar.

Markaların görünür kalması için değer yaratan orijinal içeriğin öne çıkma eğiliminde olduğunu buldular. Buna ek olarak, içerik yaratıcıları (içeriği yaratan markalar), en yüksek değeri elde eden markalar oldu. Çünkü paylaşım gibi doğal dağıtım ağlarını kullandılar.

Güçlü etkileşimler ve paylaşımlar gibi ölçümler, Facebook’un içeriği daha fazla dağıtmasına neden olur. Dolayısıyla, erişiminizi ve görüntülenmenizi artırmak istiyorsanız, paylaşılabilir içeriğe odaklanın.

İzleyicilerinizi akılda tuttuğunuz sürece, onlara değer verin ve bir duyguyu tetikleyin. Bu şekilde paylaşımlardan yeni takipçiler edinme yolundasınız demektir.

Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası
Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası

Etkileşimde Bulunmamak

Sosyal medya tamamen sosyal olmak ile ilgilidir.

Eğer etkileşime girmiyor, soruları yanıtlamıyor, yorumları yanıtlıyor ve kitlenize bağlanmıyorsanız bir ton değerden mahrum kalıyorsunuz.

Bunun iki yönü var:

Öncelikle, takipçileriniz ve markanız arasında daha fazla etkileşimi teşvik ediyorsunuz.

Bunu etkin bir şekilde yapmak için, onlarla gerçekten etkileşime geçin. Onlara bazı sorular sorun. Gönderi hakkında neyi beğendiler? İçerik hakkında ne düşünüyorlar? Ne tür gönderileri tercih ediyorlar?

Temel etkileşime ek olarak, izleyiciniz hakkında daha fazla bilgi bulmaya çalışıyorsunuz (ki bu her zaman yararlıdır). Müşterileriniz hakkında asla yeterli bilgiye sahip olamazsınız.

Bu, onları Facebook reklamlarıyla hedeflemek istediğinizde kullanışlı olacaktır.

İkincisi, eğer iyi iş çıkarırsanız genel etkileşimi de arttırıyorsunuz. Yorumlardaki tartışmalara katıldığınızdan emin olun. Hayranlarınızla etkileşim kurarken iyi bir kişilik ve ses tonu çok önemli. Onlara bir arkadaş gibi davranın, onlarla şaka yapın ve bir gülücük atmalarını sağlayın.

Basit bir “teşekkür ederim!” yorumu bile, yanıt vermek için gününüzden zaman ayırdığınızı gösterir. İnsanlar böyle küçük şeyleri takdir eder.

Özel gönderinizi hatırlamamalarına rağmen, kesinlikle nasıl hissettirdiklerini hatırlayacaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması Faaliyetlerinizi Takip Etmemek!

İşte işin bu noktasında müşterilerinizin pazarlama mesajlarınıza vermiş oldukları tepkileri ölmelisiniz. Sosyal medyadaki etkileşim oranınız, yönlendirdiğiniz sayfalara giden müşteri sayısı ve satın alım yapma oranları önem kazanır.

Öncelikle ölçmek istediğiniz net sonuçları belirlemeniz gerekir. Örneğin, sosyal medya pazarlamasının satışlar üzerindeki etkilerini ölçmek için kullanacağınız metrik ile marka bilinirliğindeki değişimleri ölçmek için kullanacağınız metrik farklı olacaktır.

Facebook Pixel verileri burada büyük önem kazanır. Facebook Pixel, reklam kampanyalarınız için özel uyarlanmış kitleleri daha iyi ölçmek, optimize etmek ve oluşturmak için web sitenize eklediğiniz bir kod parçasıdır. Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde ve belirli bir işlem gerçekleştirdiğinde (örneğin bir şey satın alırsa), Pixel bunu izler.

Web sitenizde daha fazla dönüşüm elde ettikten sonra Facebook, reklamlarınızı web sitenizi ziyaret eden ve belirli bir eylemde bulunma olasılığı daha yüksek olan ilgili kişilere ulaştırır. Bu işleme dönüşüm optimizasyonu denir ve sitenize daha nitelikli trafik çekmek için faydalıdır.

Bu nedenle düzenli trafiği sitenize geri yönlendirdiğinizden emin olun. Böylece bunları bir Facebook Piksel ile uygun şekilde takip edebilirsiniz.

Araç ayrıca trafiğinize göre özel kitleler oluşturmanıza, form doldurmayanları yeniden hedeflemenize ve harekete geçme olasılığı daha yüksek olan kişilere dağıtımı optimize etmenize olanak tanır.

Örneğin form doldurmamış olanları daha iyi bir teklif ile yeniden hedefleyebilirsiniz.

Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası
Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası

Yatırım Geri Dönüşünü (ROI) Ölçmemek

Tüm sosyal medya pazarlama çalışmalarının en önemli noktası yatırımın geri dönüşüdür. Sosyal medya pazarlama hedeflerinize ulaştınız mı? Bunu nasıl ölçebilirsiniz?

Eğer ölçemiyorsanız tüm pazarlama çalışmalarınız boşa gitmiş demektir. Sosyal medya pazarlaması çalışmalarının her adımında gerçekleştirilen faaliyetlerin işe yarayıp yaramadığınız, etkili olup olmadığını ölçmek önemli.

Sonuçta stratejinizin doğruluğunu tespit edip, devam edip etmeyeceğinize karar vereceksiniz. Bu konuda ROI’den daha iyi bir metrik bulunamaz.

Erişim

Amacınız marka bilincini yükseltmek ve erişiminizi arttırmaksa, makul bir amaç, ayda ortalama 500 yeni takipçi veya %10 daha fazla beğeni kazanmak olabilir.

Bunu ölçmek nispeten basittir, çünkü yapmanız gereken tek şey iç görüler bölümünde yeni izlemeler, beğeniler, paylaşımlar, yorumlar vb. Gibi metrikleri aramaktır.

Trafik

Trafik, web sitenizi ziyaret eden insanlar anlamına gelir ve bunu etkili bir şekilde ölçmek istiyorsanız sitenizde bir Pixel ve Google Analytics kodu olmalıdır.

Google Analytics’te kaç ziyaretçi aldığınızı ve nereden geldiğini (tercihen en önemli sosyal medya kanalınız) görmek için “Satın Alma” sekmesine bakın. Diğer önemli metrikler zaman, araçlar ve reklamları içerir.

Dönüşümler

İlk önce hedeflerinize uygun olan dönüşüm metriklerini seçin! Örnek olarak web form doldurma, satın alma, indirme ve belli bir sayfaya tıklama olabilir. Ardından web sitenize bir izleme kodu ekleyin. Bunu yapmak için Google Analytics URL izleme aracını veya yalnızca Facebook Piksel’i kullanabilirsiniz.

Belirli bir sosyal medya kanalından dönüşümleri ölçmek ve sosyal medya ROI’sini hesaplamak için bu izleme araçları en iyi çözümlerdir.

Sosyal medya yatırım geri dönüşünü hesaplamak ilk başta çok zor görünebilir. Bu nedenle birçok uygulama ve veri bekleyin.

Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası
Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası

Sonuç olarak;

Birçok sosyal medya pazarlama faaliyeti deneme yanılma ile sonuçlanıyor.

Bazen hatalarınızdan öğrenmek, bir sonraki çabanızda başarılı olmanız için yeterlidir. Yayınladığınız içeriğin türünü, ne sıklıkta ve takipçilerinizin bununla nasıl etkileşimde bulunduğunu denediğiniz sürece doğru yoldasınız demektir.

Sosyal medya pazarlaması, takipçilerinizle bağlantı kurmanın ve sadık müşteriler oluşturmanın son derece etkili bir yoludur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Markaların Yaptığı 7 Temel Sosyal Medya Hatası” üzerine bir yorum

  1. her alanda olduğu gibi sosyal medya pazarlaması konusunda da makaleden anladığım kadarıyla mutlaka bir yatırım yapmak gerekiyor. birşeyler vermeden birşeyler alamamak konusu burada da geçerli..

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et