Dijital Dünyada Kişisel Marka Yönetiminin 6 Adımı

Dijital Dünyada Kişisel Marka Yönetiminin 6 Adımı yazısını dün yazdığım Dijital Dünyada Otoritenizi Artırmanın 7 Yolu yazısının devamı olarak düşünebilirsiniz. Kişisel markanızı oluşturmadan dijital dünyada otorite olmak mümkün değil. Öncelikle kişisel marka nasıl yönetilir ve devamlılığı sağlanır bu konuya odaklanacağız. Daha önce yazdığım Hubspot CRM ile Kişisel Marka Yönetimi başlıklı yazımı da bu son 2 yazı kapsamında okumanızı tavsiye ederim. 

Günümüzde Kişisel Marka Olmak

Teknolojinin bu derece gelişmediği dönemlerde kişisel marka olmak hem daha kolay, hem daha zordu. İşin kolay kısmı televizyonlarda, gazetelerde yer almak çok basit olmadığı için bu imkanı elde edebilenler toplumun içerisinden hızla sıyrılarak kişisel markalarını toplumun gözü önüne serebiliyorlardı. Ancak bugün dijital dünyada yer almak ve ün kazanmak çok kolay. Andy Warhol bunu yıllar önce ön görmüş ve o meşhur “herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak” sözünü söylemiş. 

Bugün gerçekten de sosyal medyada ince zeka ile yazılmış tek bir paylaşım, bir blog yazısı ya da kısa bir video insanların ünlü sıfatını kazanmasına yardımcı oluyor. Böyle bir dünyada kişisel marka yönetmek çok ama çok zor. Fakat imkansız değil!

Dijital Dünyada Kişisel Marka Yönetiminin 6 Adımı

Dijital Dünyada Kişisel Marka Yönetiminin 6 Adımı
Dijital Dünyada Kişisel Marka Yönetiminin 6 Adımı

Siz Kimsiniz? Ne Olmak İstiyorsunuz?

Ünlü bir şarkıcı mı? İş insanı mı? Yoksa konferanslardan çıkıp televizyon yayınlarına koşan bir konuşmacı mı? Siz ne olmak istiyorsunuz? Hangi alanda uzmansınız? Kariyerinizi hangi konu üzerine kurmak istiyorsunuz?

Kişisel marka yönetimi için en can alıcı sorular yukarıda saydığım ve şu anda bu yazıda yazamayacağım kadar çok olan başlangıç soruları. Öncelikle kendinizi çok iyi tanımanız, güçlü yanlarınız ve zayıf yanlarınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Eğer bunlara hakim olmazsanız doğru bir stratejiniz olamaz.

Yukarıdaki sorulara yanıt vererek uzun dönemli yol haritanızı çizmeniz gerekir. Ne olduğunuzu bilip, ne olmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Gideceğiniz yolun haritası hazırsa aksiyon aşamasına geçebiliriz. Ancak bunun öncesinde belirtmem gerekir ki; yol haritası bir defa belirlenir ve yolda kesinlikle farklı yönlere sapılmaz!

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması kavramı genelde markalar için en önemli kavramlardan bir tanesidir. Ancak kişisel marka yönetimi yapmayı planlıyorsak kesinlikle içerik pazarlamasını kendi markamız için de uygulamalıyız. Görsel ve metinsel paylaşımlarını mutlaka ilk aşamada karar verdiğiniz strateji doğrultusunda; dikkat çekici, tutarlı ve insanlar tarafından ilgi ile takip edilecek biçimde olmalı. Dijital Dünyada Otoritenizi Artırmanın 7 Yolu yazıma burada da atıfta bulunmak durumundayım. Zira bu konuda neler yapılması gerektiğini o yazımda en ince ayrıntısına kadar anlattım. 

İletişim İçerisinde Olun

Hiçbir marka soğuk duruş sergileyerek bugünlere gelmedi. Mutlaka müşterileri ile birebir iletişim içerisindeydi. Hatalarını kabullendi, üzerine giderek düzeltti. Her gün daha iyi olmak için çalıştı. Ama hiçbir zaman müşterileri ile iletişimi kesmedi.

Siz de eğer kişisel bir marka oluşturmak istiyorsanız müşterileriniz takipçilerinizdir. Onlarla iletişim yollarını hiçbir zaman kapatmayın. Mutlaka ulaşılabilir ve yanıt alınabilir olun. 

İrtibatta Olduğunuz Kişileri Tanıyın, İletişim Bilgilerine Kolay Ulaşın

Hubspot CRM ile Kişisel Marka Yönetimi yazımda özellikle belirtmiştim. Bağlantıda olduğunu insanların uzmanlık alanları ve size verebilecekleri destekler hakkında bilgi sahibi olun. Onların iletişim bilgilerine kolay ulaşın. Periyodik olarak onlarla iletişim kurun. Bu konuda Hubspot CRM kullanarak adımlar atıyorum. Size de öneririm. 

Sosyal Varlıklarınıza Yatırım Yapın

Sosyal medya hesaplarınız, blog sayfanız, Youtube kanalınız v.b hangi varlıklarınız varsa bu kanallara mutlaka yatırım yapın. Düzenli paylaşımlarda bulunun. Taklit etmeyin, farklı olmaya çalışın. Bu mücadelede rakipleriniz çok fazla. Üstelik hepsi de birbirine benziyor. Siz farklı olmanın yollarını arayın. Eğer farkı olursanız insanların dikkatlerini çekersiniz. Bu da size çok hızlı bir biçimde kişisel marka olma yolunu açacaktır. 

Devamlı Olun

Başta söylediğim gibi bu bir yolculuk. Bu yolculukta hiçbir zaman inişler ve çıkışlar olmamalı. Çok aceleci davranmanıza gerek yok. Ancak devamlı olun. Belirlediğiniz periyotlar ile kişisel markanıza yatırım yapın. O periyotları asla aksatmayın. 

Sabırla birlikte kişisel marka olma süreci başlayacak ve belki de bu süreç sizi zirveye taşıyacaktır. Hiçbir zaman yılmayın. 

Eğer brand management (marka yönetimi) konusunda da güzel bir yazı okumak isterseniz şu yazı tavsiyedir;

https://easywaystomakecash.com/7-strategies-that-stop-you-from-peeing-on-your-brand/?fbclid=IwAR0f1hFdBeBa4-TIWdXrbymJd1b4rDGJPHfPF1E_4cjnMTG9IsuzwMU12Lw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin