Instagram ’da 3 Hikaye Anlatma Tekniği

2010 yılında Instagram yalnızca iOS kullanıcıları için piyasaya sürüldü. On yıl sonra, fotoğraf paylaşım uygulamasının bir milyardan fazla kullanıcısı var.

Bu çok sayıda kullanıcıyla Instagram, insanların söylediklerinizi dinlemelerini ve markanızla etkileşime geçmelerini sağlamak için mükemmel bir yer gibi görünüyor.

Instagram özet akışınızı günde birkaç gönderiyle doldurmaya başlamadan önce, fotoğraf paylaşım uygulamasında etkileşimi nasıl geliştireceğinizi öğrenmek mantıklıdır. Sonuçta, müşteri etkileşimi neredeyse her zaman marka sadakatini yönlendirir.

Bu blog yazısında, Instagram’daki hikaye anlatma tekniklerinin gücüne ve bunları anlamlı bir etkileşim kazanmak, müşteri kitlenizi bulmak ve gerçek takipçilerinizin sayısını (botlar değil!) nasıl artırabileceğinize daha yakından bakacağız.

Instagram’da Usta Bir Hikaye Anlatıcısı Nasıl Olunur?

Bununla ilgili iki yol yok – harika hikaye anlatımı etkili ikna etmenin kalbi ve ruhu.

İkna olmadınız mı?

Hill Holliday’in tüketici araştırma kolu Origin’deki eski SVP ve araştırma direktörü Ilya Vedrashko’ya göre, hikayeler insanlardan daha fazla hareket ediyor; ürünleri taşıyabilirler. Bu sonuca nasıl geldiler?

Origin, yaratıcı ürün biyografilerinden kullanıcı incelemelerine, hatta kurguya kadar, standart öğe açıklamalarına sahip ürünlerin fotoğraflarının ve daha ayrıntılı hikayeleri olan başka bir öğe kümesinin tüketicilere gösterildiği bir dizi deney gerçekleştirdi.

Bulgularına gelince?

Vedrashko, “Hikayesi olan ürünler aynı özelliklere sahip ama hikayesi olmayan ürünlere göre daha yüksek değerler elde etti” dedi.

İnsan medeniyetinin her zaman hikayelerden etkilenmesi göz önüne alındığında bu bir sürpriz değil. Mezopotamya mitlerinin Gılgamış Destanı gibi ilk insanlık tarihi hikayelerle anlatıldı.

Unutulmaz olmanın yanı sıra, harika hikaye anlatımı insanlara kendilerini hikayenin bir parçasıymış gibi hissettirebilir.

Bununla birlikte, Instagram kitlenizle bağlantı kurmak ve tutarlı bir şekilde etkileşime girmelerini sağlamak için kullanabileceğiniz üç hikaye anlatımı tekniğine odaklanalım!

Instagram ’da 3 Hikaye Anlatma Tekniği

Kahramanın Yolculuğunu Paylaş

instagram Hikaye Anlatma Teknikleri
Kahramanın Yolculuğu

Kahramanın yolculuğu veya monomyth, çoğu yazar tarafından kullanılan sevilen bir hikaye anlatma tekniğidir.

Yazar ve İngiliz Profesör Joseph Campbell tarafından Bin Yüzlü Kahraman’da geliştirilen monomyth, bir kahramanın maceraya hazırlandığı bir olayı anlatıyor.

Bir dizi çatışmayı (başkalarıyla veya kendi içinde) yaşadıktan sonra, kahraman zafer kazanır ve sonunda eve gelir. Kahraman yolculuğa çıktıkça, sonsuza kadar değişmiş veya dönüşmüştür.

Yüzyıllar boyunca, çeşitli efsaneler kahramanın yolculuğunu anlatmıştır. Büyük örnekler; Gılgamış Destanı, Herkül’ün Oniki İşçisi ve daha yakın zamanda Bilbo Baggins’in Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nden yolculuklarıdır.

Filmler aynı zamanda kahramanın yolculuğunu genel hikayelerini çerçevelemek için kullandı. Örneğin, Star Wars filmlerinden Luke Skywalker’ı ele alalım. Çiftlik çocuğu olarak yolculuğuna başladı. Soy ve öngörülemeyen koşulları nedeniyle, hayatını sonsuza dek değiştiren tehlikeli ve fantastik bir maceraya atılmıştı.

Instagram etkileşimini artırmak için bu hikaye anlatımı tekniğini nasıl kullanabilirsiniz?

Diyelim ki şehirde yeni bir spor salonu yönetiyorsunuz. Hedef kitlenizi kendi hikayelerinin kahramanı yaparak kahramanın yolculuk formatını kullanabilirsiniz. Kilo verme yolculuğuna başlamak üzereler ve hikayedeki kritik nokta hayatlarını değiştirmek isteyip istemedikleri. Hikayenizdeki kötüler olarak tembellik ve erteleme gibi iç engelleri kullanabilirsiniz.

Göster, Söyleme

instagram Hikaye Anlatma Teknikleri

Bir hikaye anlatımı tekniği olarak, söyleme yaklaşımı, okuyucularınızın hikayenizi canlı görüntülerle deneyimlemelerine yardımcı olur. Sonuç olarak, satış kampanyası gibi görünmeden ürün değerini iletmenizi sağlar.

Henneke Duistermaat, gösterme ve anlatma arasındaki farkı kısaca açıklar:

“Anlatmak, kısa ve gerçekçi bir ifade vermek anlamına gelir. Göstermek, duyusal ayrıntıları kullanmak ve zihinsel bir filmi okuyucunuzun zihnine yönlendirmek için eylemleri tanımlamak anlamına gelir. ”

Örneğin, Instagram’da daha fazla takipçi ve etkileşim kazanmak için küçük bir ada tesisi yönettiğinizi varsayalım. Böylece ada tatil süitlerinizden birinin fotoğrafını çekiyor ve fotoğraf paylaşım uygulamasında yatağın büyüklüğü hakkında konuşuyorsunuz. Paylaşım metni içerisinde bir yerde gizli bir promosyon kodu ekleyebilirsiniz.

Hâlihazırda köklü bir ada tatil köyü markası değilseniz, göstermek yerine söylüyorsanız, peşinde olduğunuz anlamlı katılımı sağlayamayabilirsiniz.

Ada tatilinizi mülayim, donuk gerçekleri belirtmek yerine tam renkli olarak tanımlamaya ne dersiniz? Belki bir misafirin süitlerinizden birinde ayak bastığı anın nasıl bir şey olduğunu paylaşmak istersiniz.

Güneşin gün ışığında nasıl parladığını açıklayın. Kumlu bir sahilde çıplak ayakla yürümek nasıl bir duygu? Okuyucularınızı sahil cazibesini deneyimlemeye davet edin.

Gerilim Oluşturun

Instagram Hikaye Anlatma Teknikleri

Bir okuyucu muhtemelen içgüdüsel hissediyorsa hikayenize daha fazla ilgi duyacak ve yatırım yapacak. Peki, bunu nasıl başarırsınız?

Okuduğunuz romanların genellikle gizem, gerilim ve gerginlikle dolu olduğunu fark ettiniz mi?

En iyi yazarlar ve hikaye anlatıcıları, hikayelerinde gerginlik yaratmanın, okuyucularından bir belirsizlik ve endişe hissi uyandıracağını, bir sonraki sayfayı çevirmelerini veya Netflix’te bir sonraki bölümü izlemelerini isteyeceklerini biliyorlar.

Kaynak: https://www.jeffbullas.com/storytelling-techniques-for-instagram-engagement/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et