SEO için Backlink Alma – Akıllı ve Etkili Yolları

Backlink alma, en etkili ve en eski SEO tekniklerinden biridir. Google gibi arama motorları, backlink’leri önemli bir sıralama faktörü olarak görür ve her bağlantıyı bir güven oyu olarak görür. Web sitenize ne kadar çok bağlantı yönlendirirse, web siteniz o kadar güvenilir görünecektir. 

Ancak backlink alırken dikkatli olmalısınız çünkü bağlantılar yalnızca yüksek kaliteli web sitelerinden olmalıdır. Geri bağlantılar almak ve web sitenizin sıralamasını iyileştirmek istiyorsanız, aşağıda göz önünde bulundurabileceğiniz kanıtlanmış ve akıllı bağlantı kurma tekniklerinden bazıları verilmiştir.

Misafir Yazarlık veya Bloglama

Konuk gönderileri, web sitenize geri bağlantı karşılığında başka bir bloga veya web sitesine içerik katkıda bulunmak için çok yaygın ve popüler bir uygulamadır. Bağlantılar, yazar biyografisi bölümüne yerleştirilebilir veya yazının gövdesinde bilgi alıntılama aracı olarak kullanılabilir. Bu taktik bir kazan-kazan olarak kabul edilir, çünkü her iki web sitesi de bundan faydalanır – biri izleyiciyle paylaşmak için ücretsiz içerik alırken, diğeri kaliteli bir bağlantı kazanır. 

Ancak bu teknikten yararlanmak için konuk blogunuzun veya gönderinizin iyi yazılmış olduğundan ve okuyuculara büyük değer sunduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca, niş veya ilgili alanlarınızdaki misafir ilan web sitelerini aramalısınız.

backlink alma
backlink alma

Her türlü web sitesi, bakımlı, saygın olanlar da dahil olmak üzere kırık bağlantılardan muzdariptir. Bir web sitesindeki her bağlantı orijinal olarak başka bir sayfaya bağlantı verir, ancak web sitelerinin içeriklerini çok sık taşıması nedeniyle, bağlantıların bazıları sonunda bozulur veya var olmayan sayfalara işaret eder. 

Kullanıcılar bu tür bozuk bağlantılara tıkladıklarında genellikle 4040 hata sayfası gösterilir. Bu, çok kötü bir kullanıcı deneyimi sağlar ve arama motorlarının web sitelerini yetkin bir şekilde taramasını ve dizine eklemesini sorunlu hale getirir. Bu sorun profesyonel kırık backlink kurma hizmeti ile çözülebilir. 

Uzmanlar, bozuk bağlantılara sahip web sitelerini bulacak, atıfta bulunduğu orijinal içeriği belirleyecek ve size bozuk bağlantıları web siteniz veya içerik bağlantınızla değiştirme fırsatı sunacaktır.

Sosyal Medya

Sosyal ağ siteleri, kaliteli backlink almanıza yardımcı olabilecek, yeterince kullanılmayan bir yöntemdir. Birçok sosyal ağ ve sosyal imleme sitesi, çok yüksek bir sayfa sıralamasına sahiptir ve bu hesabınıza akabilir. 

Bu siteler ayrıca web sitenize bağlantılar eklemenize izin verir. Sosyal medya platformları çok sayıda takipçi ve kullanıcı talep ettiğinden, bir sosyal medya hesabı oluşturmak yalnızca size geri bağlantı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hedef kitlenizle artan bir etkileşim sağlar.

Blog Yorumlama

Tartışmalı olsa da, önemli sayıda web yöneticisi, blog yorumlarının geri bağlantılar için olumlu çalıştığı görüşünde. Ancak bu, geri bağlantı almak için birinin bloguna spam göndermeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu yöntemden yararlanmak için değerli yorumlar sunmalısınız.

Gökdelen İçeriği

Tipik olarak, skyscraping, okuyucular için zaten bilgilendirici ve değerli olan web alanında içerik arama ve ardından içeriği daha da iyi hale getirmek için döndürme sürecidir. İçeriğiniz için yenilikçi ve değerli fikirler üreterek backlink kazanabileceksiniz. 

Profesyonel bir ajansın hizmetlerinden yararlanırsanız, niş alanınızda son derece iyi performans gösteren popüler içerik parçalarını arayabileceklerdir. Ardından, maksimum değer sunan içerik parçaları bulmak için deneyimli yazarları görevlendirecekler.

Kaliteli geri bağlantılar, SEO çabalarınızı iyileştirmeye yol açarak web sitesi trafiğinin artmasına neden olabilir. Yukarıda bahsedilen teknikler uygulayabileceğiniz yöntemlerden sadece birkaçıdır. En iyi sonuçlar için deneyimli bir ajans ile çalışmanız önerilir.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et