Dijital Medya Planlaması için 5 Etkin Adım

Dijital Medya Planlaması için 5 Etkin Adım yazımda sizlere dijital medya planlaması sürecinde dikkat etmeniz gereken önemli noktaları paylaşacağım.

Yaklaşık 8 yıldır en yoğun olarak yaptığım iş dijital medya planlama. Aslında benim gibi dijital pazarlama uzmanı olarak çalışanların başarı ve başarısızlık değerlendirmesi dijital medya planlaması üzerinden kolaylıkla ölçülebilir.

Bu sebeple dijital planlamanın çok dikkatli yapılması, sürekli ölçümlenmesi ve aksayan yönler varsa bunlara acil müdahale edilmesi son derece kritik bir önem taşımaktadır.

Dijital Medya

Dijital medya, reklam verenlerin tüketicilere ulaşma çabasında yeni bir kanal oluşturdu. Üstelik bu yeni kanal yüksek hassasiyette hedeflemeler ve alaka düzeyi kazandırdı. Bu yeni kanal sayesinde hedef kitle tanımınıza uyan tüketicileri daha kolay bir biçimde bulabiliyor ve sadece o kişilere reklam gösterme şansına erişebiliyoruz.

İnternet adını verdiğimiz eşsiz ve bucaksız mecra; aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kanal sunan ve pazarlama çalışmalarının ölçümlenmesinde, hesap verilebilirliğinde değişiklik sunan klasik ve yeni medya formatlarının heyecan verici bir birleşimidir.

Bugünün reklam verenleri bu dijital medya ortamının gücünden yararlanabilir ve daha önce görülmemiş bir şekilde muazzam iş büyümesi sağlayabilir. Ancak bunun için, herhangi bir kampanyaya başlamadan önce sağlam ve tutarlı bir plan geliştirilmelidir!

Dijital Medya Planlaması için 5 Etkin Strateji

Geleneksel Pazar Araştırması ile Başlayın

Her ne kadar teknoloji değişmeye ve gelişmeye devam etse de gerçek şu ki her kampanyanın başarısı pazar araştırmasından elde edilen verilere dayanmaktadır. Sadece veri kümelerini belirleyerek ve müşterinizi anlayarak dijital medya planlamanızın onlara ne zaman ve nasıl ulaşacağınızı planlayabilirsiniz.

Müşteri görüşleriyle başlamak hedef tüketici grubunuzun fotoğrafını oluşturmanıza olanak sağlar. Oradan internette hangi siteleri ziyaret ettiklerini, bu sitelerde ne yaptıklarını ve nasıl davrandıklarını inceleyebilirsiniz. Ardından müşterilerinize ulaşabilmek için hedeflerinizin neler olduğunu düşünün ve markanızla etkileşime girmeleri gereken deneyimi belirleyin.

Hangi Metrikleri Kullanacağınızı Bilin

Dijital medyanın kampanyalarınızı takip etmeniz için size bolca ölçüm sunması güzel. Fakat işin kötü tarafı kampanyalarınızı izleyebilmeniz için bir sürü metrik olması ve hangisinin kullanılacağına karar verme süreci biraz göz korkutucu olabilir.

Her bir medya kanalının belirli bir etkisini ortaya çıkaran gösterimler ve tıklamalar, bir marka katılımı ölçütleri dizisi veya bazı yeni modeller üzerindeki başarınızı veya başarısızlığınızı mı ölçmelisiniz?

Metrikleri seçerken şirketinizin pazarlama stratejileri ve ulaşmak istediğiniz hedef iyi belirlenmeli. Bu bilgiler ışığında doğru metrikler seçilmeli.

Elbette analizler size reklamlarınızı kaç kişinin gördüğünü söyler. Ancak reklamlarınızı gördükten sonra ne yapıyor ve ne düşünüyorlar? Sadece elinizde bir takım analiz verilerinin olması için analiz yapmak doğru değil!

Belirlediğiniz hedeflere odaklanın ve yeni müşteri adayları, ziyaretçiler ve gerçek satışlarla ilgili verileri birleştirebilecek bir ölçüm kümesi seçin.

Kampanya Hedeflerinizi Belirleyin

Gerçek pazarlama hedeflerinize ne kadar odaklanırsanız doğru kampanya stratejisini geliştirebilir ve doğru reklam formatlarını seçebilirsiniz. Pazarlama hedefleri büyük olasılıkla üç akıllı dijital medya planlama (tutundurma, satın alma ve marka bilinirliği) kategorisinden birine girecektir.

Hedefleriniz hakkında net olmak doğru reklam mesajını oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Ancak hedeflerimiz güçlü ve somut olmalı. Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, markamız ile ilgili ve belirli bir zamanı kapsayan hedefler belirlemeliyiz.

Örnek vermek gerekirse; ““Hedefimiz, hedef kitlemizin 50.000’ine ulaşmak ve yeni ürün ya da ürünlerimizi lansmandan sonraki ilk haftada bu kitleye tanıtmak.” olmalı.

Doğru Reklam Formatını Seçin

Doğru reklam formatını seçmek çok kritik! Dijital medya sürekli olarak reklam formatları konusunda kendisini geliştiriyor. Birbirleri ile olan rekabetlerinde öne geçebilmek için farklı formatlar üretebiliyor. Masthead, rich media, video reklam formatları, pageskin vb. birçok reklam formatına aşinayız zaten. Değilsek bile olmalıyız!

Her reklam formatının kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu nedenle her birini pazarlama hedeflerimize ve tüketicilere göstermek istediğimiz görsel ve metinlere göre değerlendirerek seçmelisiniz.

Entegre Edin

Entegrasyon çevrimiçi reklamlarınızın çevrimdışı reklamlarınızla uyumundan ve bağlanmasından çok daha fazlasını ifade eder. Genel bir ifade ile entegrasyon tüketicilerle daha fazla etkileşim içerisinde olma ve teknolojik imkanlar dahilinde mesajlarımızın daha etkili olmasını sağlama sürecidir.

Dijital medya hedefleme ve mesajınızı tüketiciye ulaştırmak için zengin format seçenekleri sunar. Bu zengin seçenekleri kullanmak, geleneksel medya planlaması prensiplerini geliştirmek ve mesajınızı tüketiciye daha hızlı ulaştırmak için fırsattır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Dijital Medya Planlaması için 5 Etkin Adım” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et