7 Saniyelik Test: Ana Sayfanızı Nasıl Gerçekten Dönüştürebilirsiniz?

7 Saniyelik Test: Ana Sayfanızı Nasıl Gerçekten Dönüştürebilirsiniz?

Oyun planın vardı.

Ziyaretçileri müşteriye dönüştüren bir ana sayfa oluşturacaktınız. Bu müşteriler işletmenizin çılgın hayranları olacaklardı. Tüm arkadaşlarına, ailelerine ve meslektaşlarına sizden bahsederlerdi. Torunlarınıza iş başarınızdan bahseder ve ROAS adında bir atla gün batımına giderdiniz.

Güzeldi, ama … hiç olmadı.

Ana sayfanız hala inşaat bölgesinde olabilir veya yayında olabilir, ancak size umduğunuz sonuçları vermiyor. Bunda biraz (okuyun: ÇOK) yanlış olduğunu biliyorsunuz. Sayfa görüntülemelerin geldiğini görüyorsunuz — dönüşümler nerede?

Trafik ve dönüşüm uzmanı ve DigitalMarketer’in CEO’su Ryan Deiss biliyor.

Ryan, Yüksek Dönüşüm Sağlayan Bir Ana Sayfa Oluşturma konulu DM Lab atölyesinde, dönüşümleri elde etmek için bir ana sayfanın tam olarak ne yapması gerektiğini açıklıyor. Hizmet sağlayıcıda GIF’lere veya ayda 5 rakamlı bir grafik tasarımcıya ihtiyacınız olmadığı ortaya çıktı.

Sadece 7 Saniyelik Testi geçmen gerekiyor.

7 Saniyelik Test

Evet, bu testin tamamlanması 7 saniye sürer.

Bu testin tek bir amacı var: İnsanların işletmenizin ne yaptığını düşündüğünü görmek. Bu insanlar sizin müşteri avatarınız olmasa bile, size yüksek dönüşüm sağlayan bir ana sayfa oluşturmanız için gereken bilgiyi verecekler.

Ana sayfanızı nasıl iyileştirebileceğinizi görmek için kendi 7 saniyelik testinizi nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Adım # 1: Ana sayfanızı denetlemenize yardımcı olacak gönüllüler (arkadaşlar, aile üyeleri, baş parmakları birbirine zıt olan herkes) bulun

Ana sayfanızı denetleyen kişilerin müşteri avatarınız olmasına ihtiyacınız yok. Size yardımcı olabilecek müşteri avatarları biliyorsanız, bu ideal. ANCAK, başarılı bir 7 saniyelik test oluşturmak hiç de gerekli değildir. 5’ten fazla kişiye ana sayfanıza hızlıca göz atıp bakamayacaklarını sorun, böylece onu nasıl geliştireceğinizi anlayabilirsiniz.

Adım # 2: Onlara işletmenizin kime hizmet ettiğini söyleyin

Ardından, ana sayfanızı denetleyen kişinin ne giyeceğini açıklayacaksınız. Yalnızca belirli bir müşteri avatarının ana sayfanız hakkındaki görüşünü önemsediğiniz için, bu kişinin kimi kanalize ettiğini bilmesini istersiniz. Buradaki anahtar, onlara işletmenizin hangi sorunu çözdüğünü değil, sadece kime yardımcı olduğunu söylemediğinizden emin olmaktır .

Adım # 3: Ana sayfanızı 7 saniye boyunca gözden geçirmelerini sağlayın

Şu an burada. Gönüllülerinizden bazılarının masaüstü ana sayfanızı incelemesini ve diğerlerinin de mobil ana sayfanızı incelemesini sağlayın. Onlara incelemeleri için 7 saniye verin, yalnızca kime yardım ettiğinin bağlamını verin . 7 saniye dolduğunda, onlardan geri bildirim isteyin.

4. Adım: 3 geri bildirim sorusu sorun

Ana sayfanız akıllarında tazeyken, gönüllülerinize şu 3 soruyu sorun:

 1. Biz ne yaptık?
 2. Hangi sorunu çözeriz?
 3. Hangi işlemi yapmanızı istiyoruz?

Cevaplarını yazın. Söyledikleri her şeyi hatırlayacağınızı hayal etmek arzulu bir düşüncedir ve bu geri bildirim unutulmayacak kadar altına yakındır. İyileştirebilmek için kullanılan her sıfatı, kafa karışıklığını ve hatta en acı verici geribildirimi istiyorsun.

Adım # 5: Temel bilgiler ve eylem öğeleri için beyin fırtınası yapın

Geri bildiriminizi uygulamaya koymanın zamanı geldi. 3 sorunuza verilen yanıtlara bakın ve hangi kalıpları bulduğunuzu görün. Yanıtlayanlarınız ne yaptığınızı kolayca anladılar, ancak kimse hangi eylemi gerçekleştirmeleri gerektiğini bilemedi mi? Ya da, yanıtlayanlarınızdan bazıları hangi sorunu çözdüğünüzü anladı ve diğerleri çözmedi mi?

Bulmaktan nereye sen Rachel’ın Şükran oyalanmadan gibi bakıyor önlemek yardımcı olacaktır ana sayfasında yanlış gidiyoruz (müşteri avatar Joey olmadıkça, bu durumda ana sayfa görünüyor “Goooood” olarak).

Her Ana Sayfanın 7 Saniyede (Veya Daha Az) Cevaplaması Gereken 3 Kritik Soru

2011’de Nielsen Norman Group, “kullanıcıların Web sayfalarını genellikle 10-20 saniye içinde terk ettiğini, ancak açık bir değer önerisi olan sayfaların insanların dikkatini çok daha uzun süre çekebileceğini” fark etti.

2fae2 picture1p

Bu veriler neredeyse on yıl öncesine ait ve bu da bize 10 saniyenin bir lüks olduğunu söylüyor. İnsanların dikkat süreleri daha uzun sürmedi – en iyi ihtimalle, “açık değer teklifinizi” oluşturmak için 7 saniyeniz var.

Bu nedenle her ana sayfanın 3 kritik soruyu hızlı bir şekilde yanıtlaması gerekir.

 1. Nedir?
 2. Neden umursayayım?
 3. Şimdi ne var?

İşte ana sayfalarla ilgili şey. İnşa etmesi zor. Net bir hedefi olan açılış sayfaları veya satış sayfaları gibi değiller. Açılış sayfanız birinden tek bir işlem ister . Satış sayfanız insanlara yalnızca satın alma seçeneği sunar.

Ana sayfalar tek bir amaca, hatta tek bir kişiye bile hizmet etmez. Bazen bir grup farklı insana hizmet ediyorlar ve onları nasıl TÜMÜNÜ mutlu edeceğinizi bulmanız gerekiyor.

Birkaç isim vermek gerekirse, ana sayfanız hizmet veriyor:

 • Mevcut müşteriler
 • Bir müşteri tarafından yönlendirilen olası bir müşteri
 • Satın almaya hazır, hızlı araştırma yapan sıcak bir müşteri adayı

Bu nedenle, ana sayfaların oluşturulması çok zordur ve “doğru şekilde yapmak” için mücadele vermenizin nedeni budur. Ryan 1999’da ilk çevrimiçi satışını yaptığında Atölye’sinde açıkladığı gibi – tek ihtiyacınız olan bir başlık ve kopyaydı. Satış yapmak için ana sayfaların bir logoya veya markaya bile ihtiyacı yoktu.

Bugün ise tamamen farklı. Google, on yıllardır neyin iyi bir ana sayfa olduğunu araştırıyor ve onu Gerçeğin Sıfır Momenti ile sınırlandırdı.

Bir Ana Sayfanın Rolü

Perakendede İlk Hakikat Anı, tüketicinin ürününüzü bir mağaza rafında görmesidir. Dijital dünyada, birisi bunu bir e-ticaret sayfasında veya bir satış sayfasında gördüğünde gerçekleşir. Sıfır Doğruluk Anı olmasının nedeni, bu noktadan geriye giden insanlardan gelir.

Bir tüketici e-ticaret sayfanızdayken veya satış sayfanızdayken kasıtlı olarak ana sayfanıza gittiğinde – sadece Zero Moment of Truth’a girdiler. Ürününüzü satın almadan önce şirketiniz hakkında araştırma yapmak için geriye gittiler. Ana sayfanıza gittikten sonra, ürününüze veya satış sayfanıza geri dönmeye değip değmeyeceğine karar verecekler.

Ryan’ın açıkladığı gibi, “Harika bir ana sayfa satışı kapatmaz, ancak satışı kesinlikle kaybedebilir.”

İnsanlar ana sayfanızda tutarsız bir şey görürlerse kaybolurlar. Bu yüzden yüksek dönüşüm sağlayan bir sayfaya sahip olmak önemlidir.

Zero Moment of Truth’a göre ana sayfanızın 3 rolü vardır:

 1. Avantajı netleştirin
 2. Güven inşa edin
 3. Yolu göster

Ne tür bir ana sayfaya ihtiyacınız olduğunu bularak bu rolleri yerine getireceksiniz. Bir sonraki bölümde bahsedeceğimiz 3 tür ana sayfa vardır ve her biri belirli amaçlar için tasarlanmıştır.

3 Tür Ana Sayfa

Tıpkı giyimde olduğu gibi, aslında her işletmeye uyan ana sayfalar için herkese uyan tek bir şablon yoktur. Bunlar tek beden uyan tüm şablonları uygun olacak bazılarınız . İşletmenize uygun ana sayfayı 3 kategoriye daraltarak oluşturduğunuzdan emin olalım.

# 1: İşlem Ana Sayfaları

İşlemsel bir ana sayfada, eylemi ortaya çıkarmak için tasarlanmış bir eylem çağrısı vardır. Adından da anlaşılacağı gibi, yapılacak bir işlem arıyorsunuz (bu sadece ücretsiz bir deneme için kaydoluyor olsa bile). Ana sayfanız büyük olasılıkla bir işlem ana sayfasıdır, ancak her ihtimale karşı size diğer seçenekleri göstereceğiz.

İşlemsel ana sayfaya bir örnek, Recess.io ana sayfasıdır:

03932 picture18

# 2: Kategorik Ana Sayfalar

Kategorik ana sayfalar, kullanıcıları, müşteri avatarlarınızdan hangileri olduklarına göre tanımlar. Bu ana sayfalar, farklı avatarlara hizmet veren pazar yerleri ve işletmeler için idealdir. Kategorik bir ana sayfada, kullanıcıdan hangi müşteri avatarları olduklarını size söylemesini istersiniz. Örneğin, Uber aynı platformda binicilere ve sürücülere hizmet vermektedir.

Araba satma ve satın alma platformu olan Beepi’nin kategorik bir ana sayfasına bir örnek:

678bc picture14

# 3: Tüketim Ana Sayfaları

Bir tüketim ana sayfasının amacı, sayfa üzerindeki süreyi ve okuyucu sayısını en üst düzeye çıkarmaktır. Genel olarak, tüketim ana sayfalarına sahip medya şirketlerini düşünebilirsiniz. Bu ana sayfalarda herhangi bir harekete geçirici mesaj yok ve artık yüksek dönüşüm sağlayan sayılmıyorlar. Blogunuzun ana sayfanız olduğu günlerde tüm öfke olduğunu hatırlıyor musunuz? Evet… bunu artık yapma.

Wall Street Journal’dan bir tüketim ana sayfası örneği :

c7ea6 picture11

Çoğunlukla, işlemsel ana sayfalara odaklanabilirsiniz. İki farklı müşteri avatarı sunsanız bile, Kategorik Ana Sayfanız 2 İşlem Ana Sayfasına (müşteri avatarlarınızın her biri için bir tane) ana sayfa olarak hareket edecektir.

Burada hızlı bir özet. Şimdiye kadar öğrendiniz:

 • 7 saniyelik bir test nasıl çalıştırılır
 • Ana sayfanızın yanıtlaması gereken 3 kritik soru (7 saniyede)
 • Ana sayfanızın rolü
 • 3 tür ana sayfa

Şimdi ana sayfanızın temel mesajını oluşturma zamanı.

Ana Sayfanızın Temel Mesajını Oluşturma

Meditasyon yastığınızı kapın, biraz tütsü alın, o Tibet çanağı çalma listesini çalın ve işletmenizin ana mesajı üzerine meditasyon yapın. Belki de bu zamanı hayatınızın amacına odaklanmak için kullanabilirsiniz. Wayne Oates’in çok zarif bir şekilde paylaştığı gibi, “İhtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz.” Böyle bir aydınlanmayı dünya ile paylaşırken ana sayfalar hakkında bu kadar çok şey bildiği hakkında hiçbir fikrimiz yoktu.

Bu doğru. Aslında, yüksek dönüşüm sağlayan bir ana sayfa yazmak için ihtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz – tıpkı hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuz gibi.

7 saniyelik test geri bildiriminiz sayesinde, ana mesajınızdaki işareti kaçırıp kaçırmadığınızı anlayacaksınız. Testi başarılı bir şekilde geçmediyseniz, büyük olasılıkla temel mesajınızı hızlıca gözden geçirmeniz gerekir.

Ana sayfanızın ana mesajı sadece 3 konuda net olmayı içerir:

 1. Hedef kitlenizi netleştirmek
 2. Hedef kitlenizin farkındalık düzeyini belirleme
 3. Birincil CTA’nızı seçme

# 1: Hedef kitlenizi açıklığa kavuşturmak

Müşterilerinizi her zamankinden daha iyi tanımak için Müşteri Avatar Çalışma Sayfasını kullanabilirsiniz. Hedeflerinden ve değerlerinden zorluklarına ve acı noktalarına kadar, bu DigitalMarketer çalışma sayfası oluşturdu (evet, övünüyoruz) binlerce işletme sahibinin kime satış yaptıklarını anlamalarına yardımcı oldu.

2d7c5 picture10

# 2: Hedef kitlenizin farkındalık düzeyini belirlemek

Birisi ana sayfanızı ziyaret ettiğinde, ya bir sorunu olduğunu bilir ya da kendileri için en iyi çözümün hangisi olduğunu değerlendirir (size rekabeti hatırlattığım için üzgünüm).

Hedef kitleniz, ister web sitenizle ilk kez iletişime geçmeleri, ister Zero Moment of Truth olsun, umut ve netlik arıyor. Size yukarıdan aşağı bakıyorlar ve sorunlarını çözmelerine yardımcı olacak güvendikleri kişi olup olmadığınıza karar veriyorlar.

Onlara problemlerinin çözülebileceği ümidini ve bu iş için uygun insanlar olduğunuzu gösteren netliği vermenizi istiyorlar.

# 3: Birincil CTA’nızı seçme

Harekete geçirici mesaj olmadan İşlem Ana Sayfası diye bir şey yoktur. Harekete geçirici mesajınız, ana sayfanızın ziyaretçileri doğru yöne yönlendirdiğiniz kısmıdır. Onlara “Nedir?” ve “Neden umursayayım?” ve CTA’nız “Şimdi ne olacak?”

Harekete geçirme ifadenizin doğrudan bir satışla sonuçlanması gerekmez. Bir kurşun mıknatıs, ücretsiz bir deneme, ücretsiz bir ürüne kaydolma vb. Olabilir. Harekete geçirme çağrınız, iş hedeflerinize bağlı olarak oldukça açık olmalıdır.

Bu o şeyler söylemek zamanı unutamam . Yapamam, yapamam, yapamam. Ana sayfanızın bir birincil CTA’ya sahip olması gerekir. Birinin web sitenizi ziyaret ederken yapmasını istediğiniz tek harika şeyi seçin ve onlara bir dizi farklı eylem seçeneği vermekten kaçının.

Ana sayfanız ayarlandı ve yayınlanmaya hazır, değil mi? Pek iyi değil.

Size onu tekrar test etmenizi söylemeseydik, pazarlamacı bile olur muyduk? Geri bildirimin ne olduğunu görmek için 7 saniyelik testinizi tekrar çalıştırın. Bu sefer, geçen sefer * büyük * gelişmeler göreceksiniz ve hatta bu mükemmel geri bildirimi bile alabilirsiniz.

 • Eğer öyleyse, yaşa ve iş yap.
 • Yapmazsanız, canlı yayına girin ve ana sayfanızı düzeltmeye devam edin (o uçağı gökyüzünde inşa edin!).

Ve siz büyük bir pazarlamacı gibi, o sayfayı test etmeye devam edin. Kopyanızı, resimlerinizi, renklerinizi, düğmelerinizi test edin…

Yüksek dönüşüm sağlayan ana sayfalar bir gecede yapılmaz, ancak iş hayalleriniz de değildir. Çalışmak gerekiyor ve bu sonunda onu çok daha tatmin edici hale getirmiyor mu?

(Bundan tam olarak emin değiliz, ancak pazarlama dünyasının steroidlerini henüz bulamadığımız için hala eski moda yöntemlerle iş yapıyoruz).

Yapabileceğinizi her zaman bildiğiniz yüksek dönüşüm sağlayan ana sayfayı oluşturmak için 7 saniyelik testi kullanın.

Kaynak: https://www.digitalmarketer.com/blog/7-second-test-converting-homepage/


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et