Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Gayrimenkul pazarlaması için anahtar kelimeler diğer tüm sektörlerde olduğu gibi pazarlama stratejisinin olmazsa olmazları arasında yerini alır. Hatta günümüzde yaşanan ekonomik kriz süreçlerinde; gayrimenkul firmaları için anahtar kelime seçimi ve kullanımları bel kemiği konumundadır.

Arama motorlarında zaten firmanız ya da gayrimenkul sektörü ile ilgili belli başlı kelimelerle arama yapan tüketici, mutlaka ilgili ve gayrimenkul satın almaya yakın bir kişidir. Tabi inşaat seyretmeyi sevmek gibi bir ata sporumuz olduğunu da unutmayalım!

Gayrimenkul Pazarlaması

Bugün gayrimenkul pazarlamasının tamamına yakını internette başlıyor. Ayrıca internet ile başlayan bu yolculuğun büyük bir bölümü satışa dönüşüyor. Tüketicilerin %95’i gayrimenkul satın alma süreçlerinin bir noktasında mutlaka internet araştırması yapıyor.

Tüm bu nedenlerle Google başta olmak üzere birçok arama motorunda görünürlük sağlamak büyük gayrimenkul firmaları açısından büyük önem taşıyor. Eğer arama motoru pazarlamasına yatırım yapmazsanız muhtemelen rakipleriniz o boşlukları dolduracak ve sizden müşteri kapacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru pazarlaması önemli bir pazarlama süreci. Ancak bütçe imkanlarının kısıtlı olduğu durumlarda ve her daim arama motoru optimizasyonu daha önemli bir noktaya konumlanıyor. Arama motoru optimizasyonu size bütçe harcamadan, ücretsiz (organik) trafik sağlayacaktır.

Bunun için anahtar kelime listemizin hazır olması çok önemli. Aksi taktirde listeyi hazırlamaya harcanacak zaman sizin iş ya da serbest zaman saatlerinizden yiyecektir.

Anahtar Kelime Listeleri

SEO stratejinizin en temel kısımlarından biri anahtar kelime listesidir. Potansiyel müşterilerin ev satın alma sürecinde aradığı terimleri belirleyerek, mülk listeleme sayfaları, ev değerleme açılış sayfaları ve blog içeriği gibi ilgili sayfalar / yayınlarla onları hedefleyebilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri hedefleyin ve sıralayın; web sitenizi her ay düzenli olarak ziyaret eden, tutarlı ve nitelikli bir trafik akışı elde edersiniz.

Bu gayrimenkul anahtar kelime araştırma kılavuzunda, aşağıdaki konuları ele alacağız;

  1. Anahtar kelime nedir?
  • Farklı türlerdeki anahtar kelimeler nelerdir?
  • Yüksek değerli anahtar kelimelere 6 aşamalı süreç,

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, belirli bir yayında veya sayfadaki içeriği en iyi açıklayan kelime veya kavramdır. Web sitenizdeki bir sayfa için arama motorlarında sıralamak istediğiniz arama terimine aslında “anahtar kelime” deriz. Ev arama sürecinde alıcıların kullandığı terimler bir şekilde öngörülebilir.

İşte birkaç örnek:

“En iyi gayrimenkul firması”

“sultanbeyli satılık ev”

“bir ev almak ne kadar sürer”

“türkiye gayrimenkul firmaları”

Farklı anahtar kelimeler diğerlerinden daha çok aranır. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi ücretsiz bir araçla aylık anahtar kelime arama hacmini (ve trafik potansiyelini) belirleyebilirsiniz: https://ads.google.com/home/tools/keyword-planner/

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler
Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Veya Ahrefs’in Anahtar Kelime Gezgini gibi ücretli bir araçla daha ayrıntılı ölçümler ortaya çıkarın: https://ahrefs.com/

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler
Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Örneğin;

Google Keywords Planner ve Ahrefs kullanarak her ay yaklaşık 3.400 kişinin “Sultanbeyli satılık ev” için arama yaptığını görebilirsiniz. Bu aramayı gerçekleştiren müşterilerin satın alma niyetinin olduğunu biliyoruz. Çünkü arama motorlarında birebir bu kelimelerle arama gerçekleştiriyor. Satın alma kararına en yakın müşteri konumu diyebiliriz. Ahrefs’e göre, nispeten düşük bir organik arama rekabetine sahip.

Müşteri yolculuğunun her aşamasında kullanılan anahtar kelimelerle aynı doğrultuya sahip içerik ve açılış sayfaları oluşturarak, satın alma sürecinde nerede olursa olsun potansiyel müşterilerin önüne geçebilirsiniz.

Müşteri yolculuğunun farklı aşamalarında bulunan potansiyel müşterilerin çok farklı bilgi ihtiyaçları olduğu için, sitenizin arama hedeflerinin tüm düzeylerinde o düzeyde ihtiyaç duyulan anahtar kelimelerin hedeflemesi gerekir.

Göz önünde bulundurmanız gereken farklı türlerdeki emlak anahtar kelimelerine bakalım.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler eşit hacimli ve zor olabilir, ancak çok farklı amaçları da olabilir.

Örneğin, “ev satın almak için” arama yapan birinin “proje bölgenizde ev satın almak” için arama yapan bir kişi olarak gerçek bir müşteriye dönüşme olasılığı düşüktür. (Diğer bir deyişle, ikinci ifadedeki “satın alma” eklemesi, arama yapan müşterinin aktif bir şekilde yakın gelecekte satın almak için bir yer aradığını gösterir. Gayrimenkul pazarlamacıları için bir değer anahtar kelimesidir).

Genel olarak, emlak anahtar kelimelerinde üç farklı belirteç bulunur; genel, yerel ve hiperlocal.

Genelden hiperlocal’e geçerken, satın alma niyeti daha da güçlenir. “Sultanbeyli’de 2+1 satılık daire” aramasını örnek olarak alalım. Aramada kullanılan kelimelerden “Satılık Daire” kelimeleri genel belirteçleri ifade eder. “Sultanbeyli’de” kelimesi yerel belirteçtir.  “2+1” olarak daire tipini betimlemek ise hiperlocal belirteç kabul edilir.

Genel Bilgi Arama Terimleri

“Bir ev nasıl alınır” gibi bir şey genel bir bilgi arama terimidir. Çok fazla aylık arama hacmine sahip olsa da sıralaması çok rekabetçi ve dönüşüm oranı düşük kalır.

Bazı örnekler:

“Sahibinden satılık”

“Hızlı ev satmak”

“Emlakçı bulmak”

Satın alma ibaresi olmayan diğer yerel anahtar kelime örnekleri şunları içerir:

“İstanbul Anadolu Yakası satılık lüks evler”

“Ümraniye satılık ucuz ev”

Acenteler, belirli caddelere, mülk türlerine, mahallelere vb. Referanslar içeren hiper-anahtar kelimeler hedefleyerek daha az kalabalık pazarlarda rekabet edebilir.

Bazı örnekler:

“Kağıthane 2+1 satılık ucuz evler”

“Çekmeköy havuzlu dublex villa”

Bu tür anahtar kelimeler aylık olarak çok daha küçük arama hacmine sahip olabilir. Ancak dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan alıcılar tarafından aranır. Yani, ne tür bir mülke ihtiyaç duyduklarını ve hangi konumda olması gerektiğiniz zaten biliyorlar, şimdi sadece onu bulmaları gerekiyor.

İyi bir emlak anahtar kelime stratejisi genel, yerel ve hiperlografik arama terimlerini hedefleyecektir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Arama trafiği, “gayrimenkul” gibi az sayıda süper rekabetçi anahtar kelime etrafında toplanma eğilimindedir. Birçok firma, yalnızca bu yüksek hacimli anahtar kelimelere odaklanma hatası yapar. Ancak, yukarıda gördüğümüz gibi, bu terimler genellikle daha az nitelikli trafik çekmektedir.

Kısa, düşük dönüşümlü terimler baş anahtar kelimeler olarak adlandırılır ve toplam aramaların yaklaşık %18’ini oluşturur.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler
Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Toplam trafiğin %70’i milyarlarca uzun kuyruk arama sorgusuna (3+ anahtar kelime içeren kelime öbekleri) yayılmıştır. Tüm yerel ve hiperlografik arama sorgularının tümü daha uzun kuyruk anahtar kelime varyasyonları olarak kabul edilir.

Uzun kuyruk anahtar kelimeler, genel terimler kadar sık aranmaz, ancak amaç daha yüksektir:

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Aslında Google’ın açıklamasına göre, her gün yapılan arama sorgularının %15’inin daha önce hiç yapılmadığı biliniyor.

Anahtar Kelime Piramit Modeli

Anahtar kelime listenizi yönetmenin başka bir yolu, farklı katmanlara bölmektir:

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler
Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Piramidin tepesinden başlamanın yararı olsa da uzun kuyruklu ifadelerin kazanılması daha kolay ve işinizle daha alakalı. Genellikle, bu ifadeleri web sitenizdeki küçük bir açılış sayfasına yönlendirirsiniz.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Site içeriği ile en iyi eşleşen yönlendirmeleri sağlamak için uzun kuyruk anahtar kelime listesini kullanmanız gerekir, böylece bu terimleri arayanlar sizi çevrimiçi bulabilir.

Birincil, ikincil ve uzun kuyruk anahtar kelime listelerinizi hazırladıktan sonra, bunları daha da daraltabilirsiniz. Örneğin, işletmeniz birden fazla mahalle, kasaba veya bölgeye hizmet veriyorsa, her biri için ayrı bir piramit oluşturabilirsiniz.

Örneğin, bir anahtar kelime listesini satışa (haciz, lüks, … TL ‘nin altında), yere (göl, deniz kenarı, çiftlik) veya mülk türüne (daireler, evler, villalar) göre bölümlendirebilirsiniz. Daha belirgin hedeflemeler daha nitelikli müşteriler sağlar.

Artık farklı türlerde anahtar kelimeler ve işinizdeki her biri için farklı kullanım durumlarını sağlam bir şekilde kavradığınıza göre, yeni fırsatlar bulmak için kullanabileceğiniz bazı taktiklere bakalım.

Yeni Gayrimenkul Anahtar Kelime Fırsatları Nasıl Bulunur?

Özetle; araştırma süreci, web sitenizdeki kişilerin yayınlarına / sayfalarına anahtar kelimeleri bulmak, nitelemek, öncelik sırasına koymak ve eşlemek için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı veya Ahref gibi) farklı araçlar kullanır.

Adım – 1:

Birincil, ikincil ve uzun kuyruklu gayrimenkul anahtar kelimelerini araştırın

Google Reklam panelinden Anahtar Kelime Planlayıcı’ya gidin ve müşterilerin çevrimiçi arama yaptıklarına inandığınız bir konut veya pazarla ilgili terim girin.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler
Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Not: Belirli arama hacmi ölçümlerini görmek için Google Reklamları kampanyasında para harcamanız gerekecektir. Aksi takdirde, geniş bir ses aralığı elde edersiniz.

Müşterinin kendi bölgenizde aradığını düşündüğünüz bir anahtar kelime listesini beyin fırtınası yapmak için bir dakikanızı ayırın. Terimlerin her birini Google Reklamları Anahtar Kelime Planlayıcı’ya girin ve listenizde yer almak için ortaya çıkan yeni fikirleri dışa aktarın.

Biraz zaman kazanmak istiyorsanız, yerel rakiplerin web sitelerine organik trafik çekmek için kullandıkları tüm anahtar kelimeleri belirlemek için Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini gibi bir rakip araştırma aracı kullanın.

En fazla trafik çeken gerçek sayfaları (ve ana başlıkları) görmek için Üst Sayfalar raporunu da kullanabilirsiniz.

Örneğin:

“İnşaat Firması İsmi Satılık Ev” terimlerini ve çiftlik gibi farklı mülk türlerini hedefleyen sayfalar oluşturarak İnşaat Firmasının organik trafiğinin çoğunu elde ettiğini görebiliriz.

Hangi ev satın alma anahtar kelimelerinin Google’da popüler olduğuna bakarken, “[pazar adı] satılık evler”, “[nerede satın alınır],” “[pazar adı] ev fiyatları” ve benzeri terimler gibi ifadeler girin.

Satıcılar için, “[pazar adı] ‘nda bir evin nasıl satılacağı”, “[pazar adı] konut firmaları” ve “[pazar adı] içerisindeki en iyi konut firmaları” gibi ifadeler, başlamak için iyi ifadelerdir.

Hangi anahtar kelimelerin takip edilmeye değer olduğunu belirlerken tartılması gereken ana faktörler şunlardır:

Rekabet:

Pazarınızdaki diğer birçok gayrimenkul firması en iyi şartların peşinden gidiyorsa, SEO stratejilerinde henüz kullanamadıkları diğer popüler şartları bulmaya çalışın. Bazı anahtar kelimeler ne olursa olsun geçmek için çok güçlü olabilir, ancak bunları seçerseniz, bunları sitenizde nerede uyguladığınız konusunda dikkatli olun.

Cilt:

En sık aranan terimler en çok aranan terimlerdir, ancak doğru yöne yöneldiklerinden emin olun. Şu anda popüler olan, ancak bir önceki aya göre veya daha uzun bir süre içinde aramalara yansımamış terimler ve ifadeler, kullanımı gerektirmeyebilir.

Alaka düzeyi:

Sitenize anahtar kelimeler eklemeyin, çünkü bunlar yalnızca pazarınızla veya nişinizle gevşek bir şekilde ilişkilidir. Yalnızca hizmet verdiğiniz alanlarla ve birlikte çalıştığınız gayrimenkul türleriyle yakından ilgili terimleri ve cümleleri seçin.

Negatif Anahtar Kelimeler:

Bazı kelimelerin birden fazla tanımı ve ilişkilendirmesi vardır. Yani Google’da arama yapan müşteriler satılık ev aramayabilir. Bu nedenle, SEO stratejiniz için önerilen terimler olmalarını önlemek için, Anahtar Kelime Planlayıcı’nın Negatif Anahtar Kelimeler bölümüne işinizle ilgisi olmayan terimleri ve cümleleri koyun.

Web sitenize ilişkin anahtar kelime fikirlerini hızlı bir şekilde ortaya çıkarmak için birkaç farklı yol;

Google Reklamları Anahtar Kelime Planlayıcısı

Burada, Sultanbeyli konut piyasasını kullandık ve bölge için popüler bir anahtar kelimeyle “Sultanbeyli satılık konut” yazdık:

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler
Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, aylık ortalama arama hacmi tahminleri ve anahtar kelime rekabet ölçümleriyle birlikte 1.096 farklı anahtar kelime fikri verdi.

Not: Google Reklamlarındaki rekabet ölçütü, organik arama verisine değil PPC verilerine (reklam harcamasına teklif veren şirketler) dayanarak hesaplanır. Rekabetçi PPC terimleri, rekabetçi SEO konularıyla ilişkilendirilme eğiliminde olsa da sıralamaları belirlemek için tamamen farklı faktörler kullanılmaktadır.

Geçmiş arama eğilimlerini görüntülemek için her bir anahtar kelimenin çizgi grafiğini tıklayabilirsiniz:

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Google Autosuggest ve İlgili Arama

Sonuçların altında gösterilen Google Autosuggest ve İlgili Aramalar, uzun kuyruk anahtar kelimeler için fikir bulmanın en hızlı yollarından ikisidir.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

İlgili aramaları incelemek için sayfanın en altına gidin:

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Bunun “1,000’in altında”, “ücretsiz”, “düşük gelirli”, “stüdyo daireler” gibi bazı ilginç anahtar kelimeleri değiştirdiğini fark edeceksiniz. Bunların tümü, aylık arama hacmini görmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya girebileceğiniz terimlerdir. Anahtar kelime araştırma sürecinde ilerlerken, alakalı tüm anahtar kelimeleri Excel’e ekleyin. Arama terimlerini Google’a tek tek girmek son derece sıkıcı ve zaman alan bir işlem olabilir.

Neyse ki, yoğun çalışmaların çoğunu otomatikleştirmek için Ubersuggest veya Public The Answer gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest, bir tohum terimine dayanarak çok sayıda anahtar kelime listesi oluşturmak için Google’ın arama önerilerini ve alakalı arama sonuçlarını kullanır.

Örneğin:

“Gayrimenkul” sorgusunu kullanarak uzun kuyruk anahtar kelime fikirleri listesi oluşturabilirsiniz:

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Ayrıca, yüzlerce alakalı anahtar kelimeyi bulmak için Anahtar Kelimeler Fikir sekmesine de gidebilirsiniz.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Tek tek anahtar kelimeleri tıklayın ve alan adının, sosyal paylaşım sayısının ve tahmini aylık ziyaretlerin yanı sıra hangi URL’lerin sıralandığını görün.

AnswerThePublic

AnswerThePublic, birçok gayrimenkul anahtar kelime fikri oluşturmak için kullanabileceğiniz başka bir ücretsiz araçtır. Fakat Türkçe desteği olmadığı için ancak yabancı dilde içerikleriniz için kullanma şansınız bulunmaktadır.

Bir arama terimi girin; araç bir dizi farklı anahtar kelime varyasyonu (sorular, edatlar, karşılaştırmalar, alfabetik ve ilgili arama terimleri) önerir. Anahtar kelime verilerinin görsel zihin haritasını görmek için seçeneklerden birine tıklayın ve aşağı kaydırın.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Bu araçla ilgili en güzel şey, hedef kitlenizin Google’da aradığı gerçek anahtar kelimeleri çıkarmasıdır.

Yerel hizmet işletmeleri için Edat raporu çok faydalıdır. “İçin”, “yakın” ve “ile” kelimelerinin eklenmiş olduğu terimleri gösterir.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Yukarıda gösterildiği gibi herhangi bir sorgu için görselleştirme elde edebilir veya Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Ahrefs gibi bir araçta daha ayrıntılı analiz etmek için ham verilerin CSV’sini indirebilirsiniz.

Bonus ipucu: Rakip Analizi

Kanıtlanmış stratejileri izleyebiliyorsanız neden tekerleği yeniden icat edesiniz?

Ahrefs gibi araçlar bunu inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Öncelikle, Ahrefs Site Gezgini’ne bir rakibin etki alanını girin ve Rekabet Etme Alanları aracına gidin.

Not: Ahrefs PRO hesabım olmadığı için ekran görüntülerinin tamamı örnek olarak alınmıştır.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Birkaç yarışmacı alanını kopyalayın ve her birini Ahrefs’in İçerik Boşluğu aracına girin.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Bu, rakiplerinizin sıraladığı tüm anahtar kelimelerin bir listesini gösterir.

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Bunlar, web sitenize doldurmanız gereken anahtar kelime boşluklarıdır.

Adım – 2:

Her biri ana odak noktası olarak kendi ayrı birincil anahtar kelimesine sahip birden fazla anahtar kelime grubu oluşturun.

Keşfettiğiniz en uygun ve popüler gayrimenkul anahtar kelimelerini seçin ve Excel tablonuza ekleyin. Bu temel anahtar kelimeler, anahtar kelime gruplarınızın her biri için ana terimler olacaktır. Bunları içerik kavramlarınız olarak düşünün: Sayfalar ve blog gönderileri için, birincil anahtar kelime kavramlarıyla doğrudan ilgili temalar içeren belirli bir içerik oluşturacaksınız.

Bazı terimler konu veya kelime öbekleri ile yakından örtüşüyorsa (örneğin, “[pazar adına] satılık evler” ve “[pazar adına] satılık evler”), bunları birlikte gruplayın. Bu anahtar kelimeleri, oluşturduğunuz içerik parçası içinde birlikte gruplamak isteyeceksiniz. Ayrı parçalar veya sayfalar olarak tek başlarına durmamalıdırlar.

Anahtar kelimelerinizi birincil anahtar kelimeye göre gruplara yerleştirin. Örneğin:

“Topkapı’da daire satın almak”

“Güneşli ’de ucuz daire satın almak”

Adım – 3:

Anahtar kelime gruplarına işletme değerine göre öncelik verin.

Daha önce, bazı anahtar kelimelerin şu anda satın alma niyetinde olan potansiyel müşteriler tarafından nasıl kullanıldığına ve bazılarının sadece bilgi arayan insanlar tarafından kullanıldığına değindik. Her iki anahtar kelime türünün de genel stratejinizde bir yeri varken, doğrudan satışları artırmaya yönelik olanlar birincil odak noktanız olmalıdır.

Bu, öncelikle işletmenizin tam olarak ne sunduğunu tanımlayan satın alma amaçlı anahtar kelimeler için içeriği optimize etmek anlamına gelir. Örneğin, bu tür anahtar kelime öbekleri en önemli sayfalarınızda (ana sayfa, alan sayfaları, liste sayfaları, sayfa hakkında) hedeflenmelidir:

“İstanbul gayrimenkul firması”

“Kağıthane satılık Evler”

Öte yandan, bilgilendirme içeriği (genellikle blog içeriği olarak sınıflandırılır), markanızı oluşturmak, uzun vadede potansiyel müşterileri beslemek ve potansiyel müşterilerinizle paylaşabileceğiniz kaynaklara sahip olmak ve güven kazanmak için kullanışlıdır:

“Evinizi satmak ne kadar sürer”

“Ev satın alma kontrol listesi”

Bilgilendirilmiş, en iyi dönüşüm sağlayan listelere ve kategori sayfalarına bağlandığında bilgi içeriği en kullanışlı olanıdır, bu nedenle öncelikle bu temel sayfalara odaklanın.

Adım – 4:

İçerik türlerini değerlendirin. Belirli bir anahtar kelimeyi hedeflemek için içerik oluşturmaya başlamadan önce, hangi içerik türlerinin zaten sıralandığını görmek için ilk olarak Google’a bir saniye ayırın:

Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler

Google, belirli bir terim için sıralamada ne tür bir içerik oluşturmanız gerektiğini anlatıyor.

Örneğin:

Kartal’da satılık evler gibi bir terimi hedeflemek için bir blog yazısını kullanmanın hiçbir anlamı yoktur, çünkü SERP’lerdeki diğer sayfalarla rekabet etmez. Google, arama teriminin amacının en iyi bir kategori veya mülk listeleme sayfasında sunulduğunu düşünüyor.

Aynı blog içeriği için de geçerlidir; Bir blog yazısında, bir açılış sayfasında “satıldığından” daha iyi yer kaplayan bazı anahtar kelimeler var. Bunlar genellikle, burada hedeflenen bir evi nasıl satın alacağınız gibi bilgi amaçlı anahtar kelimelerdir.

Adım – 5:

Her bir anahtar kelimenin web sitenizde nerede hedefleneceğine karar verin

Sitenizdeki hangi sayfanın her bir anahtar kelimeyi hedefleyeceğine karar verin ve bu sayfayı Excel dosyanıza ekleyin.

Mevcut bir sayfanın SEO için önemli içeriklerini; başlığını ve metnini değiştirerek kolayca hedeflenecek anahtar kelimeye uygun hale getirebilir veya tamamen yeni bir sayfa oluşturabilirsiniz. Hakkında sayfanız için bir grup gayrimenkul anahtar kelimesi, liste sayfanız için farklı bir küme ve iletişim sayfası için başka bir terim kategorisi uygulayın.

Hangi sayfaları optimize etmeniz gerektiğine dair bilinçli bir karar vermek, sitenizin mevcut sayfalarını kataloglayan bir veri tabanına sahip olmanıza yardımcı olur.

İpucu: Siteniz WordPress üzerine kuruluysa ve Yoast SEO eklentisini kullanıyorsa, mevcut tüm sayfaları / yayınları içeren site haritasını bulmak için etki alanınıza ardından /sitemap_index.xml yazın.

Adım – 6:

Sayfalarınızın / yayınlarınızın nasıl performans gösterdiğini ölçün ve veri noktalarını Excel tablonuza ekleyin.

Her SEO stratejisi benzersizdir, yani her birinin başarısının görünür hale gelmesi farklı zaman alır. Belirli sayfaların belirli hedeflere ulaşmasının ne kadar sürdüğünü izlemek için anahtar kelime uygulamalarının ilk dönemini kullanın, örneğin toplam 1000 sayfa görüntüleme veya özel anahtar kelime öbekleri için sıralamada yer almak gibi.

Ardından performansı izlemek ve varlıkların zaman içinde organik trafik aldıklarından haberdar olmak için Google Analytics’i kullanın.

Organik trafik önemli olsa da faturaları ödeyen şey değil. Günün sonunda, dönüşümlere ihtiyacınız var (örneğin, müşteri adayları).

Tek tek açılış sayfalarına karşı dönüşümleri izlemek için Google Analytics’te Hedefler ayarlamanız gerekir. Hedef, bir kullanıcının sitenizde tamamlamasını istediğiniz bir eylemdir.

Hedeflerinizi içeren raporlarla hem hangi sayfaların görüldüğünü hem de hangi sayfaların yol gösterici olduğunu görebilirsiniz. Bu, içerik stratejinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Google Analytics, trafik ve dönüşümle ilgili sağlam veriler sağlar; ancak, anahtar kelime sıralamasını izlemek için Google’ın Arama Konsolu gibi ücretsiz bir araç kullanmanız gerekir.

Bu makale hazırlanırken https://placester.com/real-estate-marketing-academy/real-estate-seo-keyword-planner-spreadsheet/ yazısından faydalanılmış. Bazı bölümler orijinal makaleden birebir tercüme edilmiştir.

Bu yazıyı beğendiyseniz gayrimenkul sektöründe pazarlama ile ilgili yazdığım şu yazı serisini de size tavsiye ederim;

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Gayrimenkul Pazarlaması için Anahtar Kelimeler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et