Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Search Engine Marketing Nedir?

Search Engine Marketing (SEM) Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

SEM (Search Engine Marketing) Sitenizin ücretini ödeyerek arama sonuçlarında arama motorlarında da en üst kısımdaki sponsor link yada sağ taraftaki sponsor link kısmında gözükerek, hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan bağlantı reklamlarıdır. Arama motoru pazarlamasında farklı farklı mecralar olsa da ağırlık Google Adwords (yeni adıyla Google Ads) tarafına verilir.

Nasıl Çalışır?

İşletmeniz ile alakalı kelime ya da öbekler seçer ve bu kelimelere yönelecek reklamlar oluşturursunuz.

Kullanıcılar hedeflenen anahtar kelimeler ile arama motorunda arama yaptığı zaman reklamınız arama sonuçlarının üzerinde görünür.

Kullanıcılar, reklamınızı tıkladıktan sonra bir satın alma işlemi yapabilir veya sizinle ilgili daha fazla bilgi edinebilir.

Ne İşe Yarar?

Sizinle ve ürünleriniz ile alakalı arama yapan hedef kitleye doğrudan erişme imkanına sahip olursunuz.

Yeniden pazarlama hedeflemeleri ile bu müşterilerle iletişimi kesmez, çeşitli kanallarda yeniden karşılarında olursunuz.

Belirli bir bütçe ve zaman sınırı yoktur. Eğer tıklama başına maliyet seçeneği ile reklam yayını yaparsanız yalnızca reklamlar tıklandığı zaman faturanıza bakiye yansır.

Maliyetler ve Ödeme

SEM için ödeyeceğiniz tutarı reklamlar başlamadan önce ya da reklam yayını süresince siz belirlersiniz.

Reklamınız gösterildiğinde değil, yalnızca biri reklamınızı tıklarsa ücretlendirilirsiniz. Ödeme seçenekleri ülke ve para birimine göre değişir.

Yerel İşletmeler İçin

Reklamlarınızı sadece belirli bir bölgede arama yapan kişilere görüntülenecek biçimde de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca işletmenizin adresini, telefon numarasını reklam uzantılarına ekleyerek daha fazla erişilebilir olursunuz.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) Satın Alabileceğiniz Arama Motorları

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et