Yeteneğini Keşfetmek

Yeteneğini Keşfet! Dünya’da bazı insanlar, kişisel becerilerini kullanmasıyla ortaya çıkar ve bu beceriler hayatlarını değiştirebilir. Peki, bu becerilerini fark edemeselerdi ne olurdu?

Yetenekli insanlar, hiç olmadık zamanda, ansızın yeteneklerini keşfedebilmelerinin yanında belirli alanlara yönelip deneme yanılma yöntemiyle de bir işe karşı becerikli olduklarını fark edebilirler.

Bazı insanlar ise bunu asla fark edemeyip gizli yetenekleri hiç ortaya çıkmadan yok olur ki bu maalesef üzücü bir durumdur. Peki, bir insan kendi yeteneğini nasıl keşfeder? Kariyerini ve hatta hayatını etkileyebilecek bu beceriyi keşfedebilmenin yolları nelerdir?

Yetenek Nedir?

yeteneğini keşfet
yeteneğini keşfet

Yeteneğin sözlük anlamı; bir kimsenin bir şeyi öğrenme ve anlama gücü, yeterliliğidir. İş başarma gücü de denebilir. Bir işi, diğer insanların aksine çok çaba harcamadan, basit ve anlaşılabilir yapan birine yetenekli denebilir.

Yeteneğin, fiziksel veya zihinsel olabilmesiyle beraber doğuştan geldiğine de inanılır. Birçok kişinin yapamadığı, yapsa bile uzun uğraşlar sonucu başardığı işleri; bazı insanlar el becerisiyle, bazı insanlar akıllarıyla kolayca yapabilir.

Yetenek kavramını, bir işe istekli olmakla karıştırmamak gerekir. Yetenek doğuştan ve herkesin yapamayacağı şeyleri kolayca yapabilmektir. Örneğin; resim yapmak, yetenekle gerçekleşiyorsa çocukluktan da fark edilebilir. El yeteneği, yaratıcılık gibi etkenlerle bir insanın resim konusunda yetenekli olduğu görülür.

Resim yapmaya eğilimli, istekli insan ise bu işte ısrarcı ise ilerde elbette başarılı olur fakat el becerisi fark edilebilir şekilde yetenekli insanlardan ayrılır. Başarılı resimler elde etmek için uzun süre çalmak zorunda kalabilir.

Kendini Tanımak

yeteneğini keşfet
yeteneğini keşfet

Kendini tanımak, zamanla gerçekleşen bir olgudur. İnsanın günlük problemlere takılıp kendini tanıyamaması olağandır. Bazı insanlar kendileriyle hiç zaman geçirmezler. Neyi sevdiklerini bilmezler hatta neyi sevmediklerini bile bilmezler.

Hiç düşündünüz mü yalnız başınayken neyi yapmayı severim, neyle uğraşır, neye kafa yorarım diye? Eğilimde bulunduğunuz alan sanat olabilir, yemek yapmak olabilir, marangozluk olabilir…

Bu uğraşlarınızı tanıyor ve biliyorsanız kendinizi tanıma yolundasınız demektir. Öte yandan özendiğiniz şeyler de sizin kişiliğinizi belirliyor olabilir. Bu işleri yapmakta ne kadar iyi olduğunuzu ölçmek, kendini tanımanın ve yeteneğini keşfedebilmenin en büyük adımıdır.

Çalışmanın Önemi

yetenek
yeteneğini keşfet

Yeteneğini ve ilgi alanını keşfetmekten sonraki adım ise çok çalışmaktır. İşleyen demirin pas tutmayacağı gibi yeteneklerinizin üzerinde durmamak, geliştirmeye çalışmamakta yeteneklerin körelmesine sebep olur.

Bazı yetenekler –piyano çalmak, resim yapmak vb. – bencildir. İlgi göstermezseniz geriler ve küser. Bu alanlarda geri kalmamak ve paslanmamak için sık sık pratik yapmak gerekir. Gülü seven dikenine, becerisi yok olmasın isteyen de, düzenli olarak çalışmaya katlanır.

Yeteneğini Keşfeden Şanslı İnsanlar

yetenek
yeteneğini keşfet

Çocukların küçükken oynadıkları oyuncaklar bile onlar hakkında fikir edinmemizi sağlar. Bazı çocuklar resim yapmaya takıntılıdır. Bazıları böcekleri ameliyat etmeye kalkar. Hepsinin ayrı eğilimleri vardır.

Bilinçli aileler, çocuklarının becerilerini fark ederse diğerlerinden şanslı bir birey yetiştirirler. Örneğin; Einstein’ın zekâsı, Picasso’nun çocukluktan gelen resim aşkı onları tanınan insanlar haline getirdi.

Coğrafya Kader Midir?

yeteneğini keşfet

Coğrafya yetenek konusunda etkili midir? Örneğin Suudi Arabistan’da tiyatroya yeteneği olan bir kadın, yeteneğini ortaya çıkarabilir mi? Maalesef bu gibi etkenler hayatımızı oldukça etkiler. Bazen avantaj bazen dezavantaj olan memleket, yaşanılan coğrafya insan hayatının kaderidir.

Rönesans Dönemi İtalya’sında doğan bir ressam ile İstibdat Dönemi Osmanlı’sında yaşayan bir yazar aynı kefeye konamaz. Birisi engin sanat imkânlarında, özellikle resim sanatının içine doğan biridir. Birisi siyasi sorunlardan kaynaklı sıkı yasakların yaşandığı, yazmasının engelleneceği bir yazar.

İşte bu yüzden yeteneği keşfetmek biraz da coğrafyanın getirebileceği engellere takılabilir. Tam tersi coğrafya kaynaklı keşfedilen yetenekler de olabilir.

Maddi Güç Gerekli Midir?

yeteneğini keşfet

Bazı hobiler pahalıdır. Heykel yapmak için malzemelere yüklüce para verebilirsiniz. Fotoğrafçıysanız iyi bir fotoğraf makinenizin olması gerekir. Bu gibi bazı alanlarda para harcamadan ilerleme kaydedilmez.

Bu da maddi gücü diğerlerine oranla yeterli olmayan kişilerin, bir hobi bile edinmeye gücünün yetmemesi demektir. Maddi güç, etkili bir etmendir. Sizi bir sanatçı veya sporcu yapabilir. Fakat mükemmel futbol oynayabilen çocuğun krampon alamaması yeteneğini engelleyebilir.

Sosyoekonomik Faktörler Yeteneği Perçinler Mi?

yeteneğini keşfet

Almanya’daki mühendis, Brezilya’daki futbolcu, Fransa’daki modacı; yeteneği de varsa mesleğinden iyi paralar kazanabilir ve hayatını rahat yaşayabilir. Fakat Afrika ülkesinde bir ressam geçim sıkıntısı çekmemek için resimden elini eteğini çekebilir.

Yine coğrafya kader midir sorusuna geliyor olsa da, bazı ülkelerdeki sosyoekonomik durum; o ülkede, o mesleği yapmanın sonucunda zorluklarla karşılaşacağını gösterir. Örneğin, günümüzde tiyatrocular sırf para kazanamadıkları için mesleklerini bırakmak ve başka işlere yönelmek zorunda kalıyor.

Müzisyen para kazanamaz algısı yüzünden bir çocuğun elinden gitarı alınıp para kazanabileceği mesleklere zorlanıyor. Maddi gücü ortalama ve ortalama altı olan her insanın, en büyük derdi rahat yaşayabilmektir. Maalesef sırf bu yüzden dünya, yeteneği keşfedilmeden yok olan insanlar mezarlığıdır.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et