İşveren Markasına Neden Yatırım Yapmalısınız?

Yapılan araştırmalar güçlü bir işveren markası olmayı başaran şirketlerin, aynı sektördeki rakip şirketlere göre şirketlerin en değerli varlığı olan yetenekleri çekmede 3,5 kata kadar daha başarılı olduğunu gösteriyor.

toptalent.co Kurucu Ortağı Mehmet Aksu, bu yeteneklerin iş hedeflerine ulaşmada, şirketin sektördeki konumuna ve büyümesine sunduğu katkıları hatırlatarak, işveren markası olmanın önemine dikkat çekiyor. “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yetenek kıtlığı yaşanıyor, üstelik bu sıralamada ülkemiz beşinci sırada yer alıyor.

Dolayısıyla rekabetin her alanda yüksek olduğu bu dönemde, hali hazırda oldukça küçük bir grup içinden en uygun yeteneğe ulaşmak işveren markasına yatırım yapmayan şirketler için daha da zor bir süreç” diyen Mehmet Aksu, işveren markası olan şirketlerin kazandığı faydaları şu şekilde sıralıyor:

Finansal Başarı

İşveren markası gücüyle finansal performans arasında çok güçlü bir ilişki bulunuyor. Fortune’un yaptığı bir araştırmaya göre, çekici işveren markası olan şirketler, finansal olarak da öne çıkıyorlar. Soyut bir varlık olarak çalışanlarla kurulan güçlü bağlar, uzun vadede şirketin değer zincirinde net şekilde etkisini gösteriyor.

Mutlu ve Sadık Çalışanlar

Çalışanlar kendilerini geliştirdikleri, katkılarının takdir edildiği, çabalarının görüldüğü şirketlerde daha mutlu ve verimli olabiliyorlar. Mutlu çalışanlar, mutlu ürünler ve hizmetler sunuyorlar ve bu mutluluk halkası son kullanıcıya (tüketiciye) kadar iniyor.

Ayrıca şirketini ve işini seven çalışanlar bunu çevreleriyle de paylaşıyorlar. Dolayısıyla, mutlu çalışanlar hem ticari hem de yeni yeteneklerin kazımı konusunda eşsiz araçlar olabiliyorlar ve şirket başarısına önemli katkılar sunuyorlar.

İşveren Markası
İşveren Markası – Mutlu Çalışanlar

İşten Ayrılma Maliyetinde Düşüş

İşten ayrılan adayların %35’i neden olarak şirketin kendisini gösteriyorlar. Mülakat ve işe alım sürecinde beklentileri doğru yönetmeyen şirketler, günün sonunda yüksek ayrılma oranlarının maliyetine katlanmak zorunda kalıyorlar. İşveren markası olmayı başaran şirketlerin ise bu maliyetlere katlanma oranları oldukça düşük oluyor.

Daha Az Zaman ve Maliyetle, En Yetenekli Adayları Çekme

Güçlü işveren markası olmayı başaran şirketler, yetenekler tarafından takip ediliyor ve bu şirketlerde çalışmak için fırsatları takip ediyorlar. Yetenekler şirketi ve değerlerini zaten bildiklerinden, kendisiyle şirket arasındaki uyumu hissediyorlar.

Böylece yetenek kazanımında harcanan zaman ve maliyet minimum oluyor. Diğer yandan, iyi iletişimi yapılan işveren markası şirketler uyumlu olmayacak adayları uzak tutmayı başarıyor, bu da ilgisiz adayları ayrıştırmak için harcanacak zamanı azaltıyor ve tasarruf sağlıyor.

İşveren Markası
İşveren Markası – Yetenekli Adaylar

Yetenek Havuzunu Genişletme

Güçlü inşa edilmiş bir işveren markası aktif iş arayışında olmayan ancak ilerleyen dönemde yeni bir arayışa girecek adayları çekmekte de etkili oluyor. CLC (Corporate Leadership Council) tarafından yapılan global bir araştırmaya göre, etkili bir işveren markası olan şirketler daha geniş bir yetenek havuzuna sahip oluyorlar.

90 Şirketten 58.000 kişiyle yapılan bu çalışmaya göre, iyi yönetilen bir işveren markası olan şirketler işgücü havuzunun %60’ına erişebiliyorken yönetilmeyenlerde bu oran %40.

Yazar: Aşkın Küçük

Kaynak: www.icerikfabrikasi.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et