İyi Yönetici Sistem Kurar!

İyi yönetici nasıl olur konusunda uzun yıllardır çok fazla kafa yormuşumdur. Sonunda vardığım sonuç; “İyi yönetici sistem kurar” oldu.

İyi kötü bir kariyer sahibi olduğumu söyleyebilirim. Gideceğim çok yol var. Geliştireceğim çok yönüm var. Aslına bakarsanız daha koca bir vahada sinek bile değilim. Bunu en başından kabul ediyorum. Hiçbir zaman olmayacağım, olduğumu iddia etmeyeceğim. Olması gereken de bu diye düşüyorum.

Ancak iş yaşamım boyunca birçok yönetici ile çalıştım. Bunların içerisinde çok iyiler de vardı, gerçekten çok kötü yönetici olanlar da. Yöneticinin iyi insan ya da kötü insan olması unsurunu bir kenara koyuyorum. Bu konumuzun dışında. Kötü insan olan yöneticiler için yapabilecek bir şey yoktur. O yüzden ben iyi yönetici olmak isteyenlerin iyi insan olduklarını varsayarak yazıma devam ediyorum.

İyi Yönetici Ekibin Başında Oturan Değildir!

Beklediğiniz o gün geldi ve yönetici oldunuz. Daha önce hiç tecrübe etmediğiniz bir görevin başındasınız. Bazıları bu konuma geldiği zaman iş yapmayacağını ve sadece seyretmesi gerektiğini düşünebilir. Eğer böyle bir yönetici olmak istiyorsanız sizden önce kurulmuş kusursuz bir sistemin olması gerekir. Kaldı ki kusursuz bir sistem hiçbir zaman yoktur. Her şeyin bu kadar hızlı değiştiği ve geliştiği bir dünyada kusursuz sistem olma ihtimali de yoktur. O yüzden mevcut sistemleri sürekli kontrol etmek ve geliştirmek zorundasınız!

iyi yönetici

Ekibinizdeki Herkesin Sorumluluğunu Net Tanımlamalısınız!

İş hayatında gördüğüm en büyük ekip başarısızlıklarının tek nedeni ekip üyelerinin sorumluluk ve sınırlarının net olmamasıdır. Yapılması gereken bir işi ekibin ortasına atar ve hadi bunu halledin derseniz o işten bir sonuç çıkmaz! Ekibiniz ne kadar yetenekli çalışanlardan kurulu olsa da bu yapının uzun süre ayakta kalması mümkün değildir. Önce herkes işi bir diğerinin yapması gerektiğini düşünür. Birileri çıkar ve işi yapar. Bu sefer de ekip içerisinde adaletsizlik düşünceleri ortaya çıkar. Birileri sürekli kendisinin çalıştığını ve diğerlerinin onun sırtından geçindiğini düşünmeye başlar. Büyük ihtimalle haksız da değillerdir.

İyi yönetici olarak yapılan işin ve performanslarını takibini de iyi yapamıyorsanız o ekibin uzun süre bir arada çalışması imkânsız hale gelir. Bir süre sonra ekipten kopmalar yaşanmaya başlar.

İş Yaşamı A Noktasından B Noktasına Gidiştir!

Herkesin iş yaşamı sabah belli bir saatte başlar ve akşam belli bir saatte biter. Eğer ekip çalışması gerektiren bir iş yapıyorsanız ekibin her bir mensubunun sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk yapılacak işin A noktasından B noktasına getirilmesidir. Daha sonra o işi B noktasından alıp C noktasına getirecek bir başka kişi vardır.

Eğer bir kişiden A noktasından Z noktasını ulaşmasını bekliyorsanız yanılırsınız! Bir kişinin bu kadar işi yönetmesi imkânsız olur. Kısa vadede yorgunluk ve yılgınlık baş gösterir. Bu çalışanlar sürekli bir adalet arayışı içerisine girerler.

Sorumluluğunu Yerine Getirmeyen Çalışana Fazla Müsamaha Zarar Getirir!

Herkes çalıştığı şirkette sorumluluklarını yerine getirmesi için vardır! A noktasından B noktasına gelmiş işi B noktasından C noktasına götürmekle sorumlu çalışanınız sorumluluğunu yerine getirmiyor ya da geciktiriyorsa mutlaka önlem alınması gerekir.

Tabi ki bu çalışana hemen ceza verin demiyorum! Öncelikle bu kişiyi iyi anlamak gerekir. Belki içerisinde bulunulan gün özelinde bir problemi vardır ve işine odaklanamıyordur. Ya da şirket ile ilgili bir sıkıntısı vardır. İyi yönetici önce bu durumu doğru teşhis edebilmeli. Sorunu çözüme kavuşturmak için gayret göstermelisiniz.

Fakat işin aksaması tembellik, ciddiyetsizlik vb. bir durumdan kaynaklanıyorsa bunun önlemi de mutlaka alınmalı.

iyi yönetici

Ödül ve Ceza Önemli Bir Araçtır!

Sorumluluklarını yeteri kadar yerine getiren çalışanları mutlaka ödüllendirmek gerekir. Bu ödül yeri gelir taktir, yeri gelir terfi ya da zam olarak verilmeli. Ancak sorumluluklarını ısrarla yerine getirmeyen çalışanlara da gereken ceza verilmeli. Uyarı ve işten çıkarma bunların en önemlileri.

Bir çalışanı işten çıkarmak kötü bir şey değildir. Çünkü aldığı maaşı zaten sorumluluklarını yerine getirmek için almaktadır. Israrla disiplinsiz davranıyorsa bu ceza sizin ona verdiğiniz bir ceza değil, kişinin kendi tercihidir.

Bunu yaptığınız zaman ekibinizin diğer üyelerine de güzel bir mesaj vermiş olursunuz. Bu ekipte işini gerçekten laikiyle yapanlar kalacaktır algısını oluşturursunuz. Ekibinizin verimi için önemli bir aksiyondur.

Geri Bildirim ve Eleştiriden Kaçmayın!

Unutmayın ki siz yönetici olduğunuz zaman kusursuz bir çalışan seviyesine erişmiyorsunuz! Sizin de kusurlarınız var. Bu kusurlarınız çalışanlarınızın motivasyonunu olumsuz etkiliyor ve sorumluluklarını yerine getirmemesine neden oluyor olabilir! Bu sebeple çalışanlarını sürekli dinlemeli; geri bildirim ve eleştirilerini olgunlukla karşılamalısınız. Bunların sonucunda da gerekli değişimleri göstermelisiniz.

Yardımcı Araçları ve Yöntemleri Sağlayın!

Siz bir yönetici olarak çalışanlarınızın hangi noktalarda tıkandığını göremeyebilirsiniz. Geri bildirimler sırasında bu konulara vakıf olma şansınız var. Ekibinizin tıkandığı noktaları dinleyin. İyi analiz edin. Bu noktalara çözüm olabilecek teknolojik araçları araştırın.

Özellikle dijital dönüşümün hızla geliştiği bu dönemde ekibinizin işini daha pratik yapabileceği araçlara yatırım yapın. Sadece araç yatırımı ile kalmayın. Ekibinizin ihtiyaç duyduğu eğitimleri onlara sağlayın.

Bütün bu noktalara odaklanması gereken, çözümleri sağlamakla sorumlu olan kişi yöneticidir. İyi yönetici olmak istiyorsanız bu noktaları sakın kaçırmayın!


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et