İş Yerinde Uzun Vadeli Çalışmak

Günümüzde insanlar maddi ihtiyaçlarını gidermek ve para kazanmak için herhangi bir işte çalışmak zorundadırlar. Fakat insanlar şartlar gereği bir iş yerinde uzun vadeli olarak kalamıyor. Bu durum çalışan kişinin karakteristik yapısından veya iş ortamının kurallarından da kaynaklanıyor olabilir.

Bu tarz durumlar ile karşılaşıldığı zaman insanlar kısa sürede çalıştıkları iş yerlerini terk ediyor veya işten çıkartılıyorlar. İş yerinde uzun vadede çalışabilmek için öncelikle yaptığınız işin amacını öğrenmeniz gerekmektedir.

Her işin kendine göre bir amacı vardır. Bazı işler müşteri odaklı olur ve müşterilerle ilişkinizin oldukça sağlam olması gerekmektedir. Bazı işler ise ekip çalışmasına dayanmaktadır.

Bu tarz işlerde ise ekibe uyum sağlayarak takım çalışmasını sürdürmeniz gerekir. Yaptığınız bütün işlerde güler yüzlü olmak sizin için büyük bir avantaj olmaktadır.


İş Hayatında Kalıcılığı Sağlamak


Yaptığınız veya yapacağınız işten beklentileriniz olduğu gibi, çalıştığınız kurumun da sizden beklentileri vardır. Bu beklentiler; çalıştığınız kuruma müşteri bulmak, kurumun müşterileri ile iyi diyalog kurmak gibidir.

Kurumun sizden beklediği sorumlulukları yerine getirdiğiniz taktirde zaten iş hayatında kalıcılığa adım atmış olursunuz. İş yerinde kalıcılığı sağlamak için en önemli kural, güler yüz ve motivasyondur. Güler yüzlü olmanız sayesin de hem ekip arkadaşlarınız tarafından benimsenirsiniz hemde çalıştığınız iş yerine daha fazla müşteri tedariki sağlamış olursunuz.

Bu durum sayesinde iş yerinizde kalıcı olmanız mümkündür. Eğer çalıştığınız iş yeri müşteri odaklı bir kurum ise konuşma ve ikna kabiliyetiniz üst düzeyde olmak zorundadır. Müşteri odaklı işlerde iletişimi iyi olmayan kişiler uzun süreli iş yerinde kalamazlar.

Bu yüzden oldukça konuşkan ve ikna kabiliyeti yüksek bir çalışan olmanız şarttır. Müşteriler ile iyi ilişkiler kurduğunuz taktirde işiniz de kalıcılığınız da artmış olacaktır. 

Bu yazı konuk yazar Tolga Kayacan tarafından yazılmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

“İş Yerinde Uzun Vadeli Çalışmak” üzerine bir yorum

  1. iş yerinde kalıcılığı sağlamak için işverenin ve çalışanın birbirine karşı empati kurması gerekir. işveren ile çalışan birbirlerine karşı sorumluluklarını ve beklentilerini bu yolla çözebilirler.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et