Ofis Mobilyaları Bizden Daha mı Değerli?

Ofis Mobilyaları Bizden Daha mı değerli diye düşündüğünüz oluyor mu? 

Yaptığınız işin kapsamını en iyi siz bilebilirsiniz. Ne kadar yoğun olduğunuz ya da ne kadar çok çalıştığınız kişinin kendi bileceği ve vicdanında muhasebesini yapabileceği bir şey. 

Dışarıdan bakan birinin bu konuda yapacağı yorum farazi cümlelerden öteye geçmez. Kişi kendinden bilir işi. Eğer vicdanınız rahatsa sorun yok. 

Ofis Mobilyaları En Önemli Demirbaş

Ofis mobilyaları bir şirketin en önemli demirbaşlarından. Onlar olmasa çalışanlar da olmaz değil mi? 

O kadar kritik bir öneme sahip. Her gün üzerinde oturduğunuz sandalye, bilgisayarınızı ve çalışma ile ilgili her türlü eşyanızı üzerine koyduğunuz masanız, saklamanız gereken dokümanlar ve eşyaların yer aldığı keson gibi birçok ofis mobilyaları sayılabilir. 

Tüm bu ofis mobilyaları iş yaşamı içerisinde kendisinden beklenen görevleri yerine getirir. Tembellik yapma şansı yoktur. 

Ofis Mobilyaları Bizden Daha mı Değerli?

Peki biz öyle miyiz? Ofis mobilyaları kadar işlevimiz var mı? Şöyle bir örnek düşünelim. 

Bugün ofise gittiğiniz zaman masanızın olmadığını düşünün. İş verimliliğiniz ne kadar etkilenir değil mi?

Peki siz bugün işe gitmeseniz ya da ofise gidip hiçbir iş yapmasanız şirketinizin verimliliği ne kadar etkilenir?

Eğer bir ofis mobilyası kadar öneminiz yoksa bir değerlendirme yapma zamanı gelmiş demektir. 

Durum Tespiti

Hayattaki Amacımız

Hayat amacınız ne? Bugün ve gelecek için neyi hedefliyorsunuz? Aslında kendinize sormanız gereken ilk sorular bunlar! 

Sadece maaşınızı alıp, gün sonu geldiğinde evinize işinizi tamamlamış olmanın huzuru ile gitmek istiyorsanız bu bir tercihtir. Size söyleneni ya da sizden bekleneni yapmanız yeterli. 

Eğer üretken olmak, şirketinize değer katmak, aldığınız maaştan fazlasını haketmek, sizden beklenenin çok üzerinde bir performans sergilemek; yani özetle gök kubbede hoş bir sada bırakmak istiyorsanız yolunuz uzun. Siz zaten bir ofis mobilyasından fazlasısınız. 

Ne kadar Üretkenim?

Bu kadar istekli ve gayretlisiniz. Belki de yerinizde duramıyor ve sürekli üretmeye çabalıyorsunuz. Ama bir türlü olmuyor!

İşte burada sorulması gereken çok önemli bir soru var! Acaba doğru yolda mısınız? 

Ürettiğiniz fikirler sektörünüz ile ilgili mi? Sektörünüzü çok iyi tanıyarak mı fikir geliştirdiniz? Yöntemleri bir kere daha gözden geçirmekte fayda var!

Şirketim Üretkenliği Ne Kadar Destekliyor?

Hayattaki amacınızı doğru tanımladınız, üretken olmak konusunda da bir eksiğiniz yok! 

Ancak şirketiniz üretkenliği desteklemiyor! Ne kadar üretirseniz üretin diğer çalışanlara göre ekstra bir kazancınız yok! Ya da fikirlerinize inanacak ve hayata geçirecek bir üst yönetime sahip değilsiniz! O halde o şirketi terk edin gitsin.

Bir şirket eğer doğru bir değerlendirme sistemine sahip değilse bünyesindeki üretkenliği öldürür. Doğru rekabet koşulları oluşturulmadıysa; çalışan ödüllendirilip, çalışmayan cezalandırılmıyorsa o şirket uzun vadede verimsiz bir şirkete dönüşecektir.

Eğer böyle bir şirkette çalışıyorsanız; ne yaparsanız yapın fikirleriniz değer görmüyorsa, değer gören fikirleriniz hayata geçtikten sonra size bir ödül olarak yansımıyorsa o şirkette kalmanızın bir anlamı yok.

Bu şekilde hem yaptığınız işten soğuyacak hem diğer şirketlerdeki mevkidaşlarınızdan geri kalacak hem de tüm motivasyonunuzu kaybedeceksiniz. Motivasyon kaybınız uzun vadede psikolojinizi de etkileyecektir.

Peki Şimdi; Ofis Mobilyaları Bizden Daha mı Değerli?

Bu değerlendirmenin üzerine bir karar verebildiniz mi? Siz hangi kategoriye giriyorsunuz? Ofislerimizin demirbaşı niteliği taşıyan mobilyalardan daha mı değerlisiniz? Yoksa ofis mobilyaları kadar değeriniz yok mu?

Kendiniz ile ilgili değerlendirmeyi mutlaka yapın. Hayattaki amaçlarınızı doğru tanımlayın. Bu tanımlama ışığında kendinizi iyi değerlendirin. Daha sonra kendinizi mevcut iş yerinizde doğru konumlandırın. Çalışmakta olduğunuz şirkette olmamanız gerektiğini düşünüyorsanız hiç durmayın.

Çünkü doğru değerlendirme yapmamak ve ortaya çıkan sonuca göre konumlanmamak size uzun süreçte hem fiziksel hem de ruhsal problemler olarak dönecektir.

Kendiniz Her şeyden Değerlisiniz!

Tüm bunları neden mi anlatıyorum?

Bu hayatta en önemli şey kendinizsiniz. Ne iş hayatı ne de başka insanlar! Kendinize değer vererek yaşamalısınız. Siz siz olun bu hayatı ıskalamayın. Sevmediğiniz ve yapamadığınız şeyler için de başkasının hakkını gasp etmeyin!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Ofis Mobilyaları Bizden Daha mı Değerli?” üzerine bir yorum

  1. Ofis mobilyaları ndan yola çıkan paylaşımınız çok anlamlı ve düşündürücü. Hem çalışanlar hem işletmeler şapkasını önüne koyup gerçekten bir değerlendirme yapmalı. Bizleri davet ettiğiniz sorgulamalar çoğu insanın kendine sormaktan kaçındığı, halının altına süpürdüğü sorgulamalar. Bu soruları sormak ve cevapları hazmedebilmek de çok kolay değil.

    Diğer yandan ülkemiz için konuşursak, hem devlet hem de özel sektörümüzde Avrupa ortalamalarına bakılınca en uzun, en ağır mesai Türkiye’de. Ar-Ge, üretim ve markalaşma da olmadığı için o uzun mesailerde biz hepimiz ülkece ortaya ne çıkartmışız, ülkemize ve insanlığa sağladığımız katma değer nedir sorularını da sormamaızda fayda görüyorum. Üstüne üstlük işletmelerde bence liyakat da büyük bir sorun. Bu nedenlerle çoğu çalışan işine motive değil ve potansiyeli olan çalışanları da çok yüksek bir oranda yurt dışına uğurluyoruz maalesef.

    Her bireyin kendi yetenekleri doğrultusunda mutlu ve üretken olabileceği, liyakatin gözetildiği bir ülkeye bir gün erişmek dileğiyle.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et