Kodlama Öğrenmek için 9 Ücretsiz Web Sitesi

Kodlama Öğrenmek için 9 Ücretsiz Web sitesi yazımda size ücret ödemeden, internet üzerinden kolaylıkla kodlama öğrenebileceğiniz 9 ücretsiz web sitesini tanıtacağım.

Kodlama Öğrenmek Zor mu?

Kodlama öğrenmek artık sadece çok üst düzey bilgisayar kullanıcılarının değil; kodlama programları kullanmak isteyen herkesin kolaylıkla öğrenebileceği bir beceri. Üstelik kodlama becerisi günümüzde çok değerli beceriler arasında yer almaktadır.

Kodlama öğrendiğiniz zaman illa büyük programlar ya da web siteleri kodlayacaksınız diye bir şey yok. Eğer bir pazarlama ekibi çalışanıysanız ya da dijital pazarlama uzmanı olarak çalışıyorsanız tedarikçi firmalar ile çalışırken ya da onların işlerini denetlerken size çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Profesyonel Yazılımcı Olmak Zorunda Değilsiniz!

Ayrıca ücretsiz kodlama eğitimi alarak ve basit kodlama programı kullanarak hobi olarak kişisel projeler hayata geçirebilirsiniz.

Şirketinizin web sayfalarında ya da kişisel sayfanızda basit ayarlar yapabilmek için HTML bilginizin olması size çok büyük hız ve puan kazandırır. WordPress gibi hazır içerik sistemleri kullanıyorsanız eğer basit kodlama bilgisi size ufak hatalarda hızlı çözüm yolları bulma becerisi sağlar.

Yazılımcılarla İletişim

Basit kodlama eğitimi size şirketinizde yer alan ya da dışarıdan şirketinize hizmet veren yazılımcılarla iyi bir iletişim sağlayacaktır. Onların dilinden anlamanız, onlara isteklerinizi yazılım dilinde anlatabilmeniz yazılım ekiplerini motive edecektir.

Bunca yıllık dijital pazarlama uzmanı tecrübemle söyleyebilirim ki iş hayatında en zor iletişim yazılımcılar ve tasarımcılar ile kurulur. Genel olarak bu meslek erbapları yaptıkları işin zorluğunun ve nasıl bir yetenek gerektirdiğinin farkındadır. Haliyle bu farkında oldukları şeylerin etkisi ile iletişim kurmaktadırlar.

İSMEK Kodlama Kursu

Ücretsiz kodlama eğitimi veren siteler bölümüne geçmeden önce İSMEK kodlama kursu hakkında bilgi vermeden devam etmek istemedim.

İSMEK meslek eğitimlerinin faydası konusunda çok düşünmüşümdür. Acaba burada eğitim alanlar o alanda iş sahibi olabiliyorlar mı diye kafa yordum. Fakat İSMEK kodlama kursu diğer eğitimlerin yanında farklı görünüyor. En azından benim yukarıda anlattığım doğrultuda bir basit kodlama bilgisi İSMEK kodlama kursları ile elde edilebilir.

Ücretsiz Kodlama Eğitimi Veren Siteler

Kodlama öğrenebileceğiniz yerler şöyledir;

1.   MIT OpenCourseWare

MIT OpenCourseWare, boş zamanlarınızda takip ederek beceriler edinebileceğiniz birçok eğitim sunuyor. Kodlama öğrenebileceğiniz örnekler olarak şu içerikleri inceleyebilirsiniz;

Java’da Programlamaya Giriş

Bilgisayar Bilimi ve Programlamaya Giriş

C de Pratik Programlama

2.   Code Academy

Code Academy, kodlama eğitimine başlamak için çok iyi bir ilk durak. Aşağıdaki konu başlıklarından bir tanesini seçerek kodlama öğrenmek için ilk adımı atabilirsiniz;

 • JavaScript
 • PHP
 • piton
 • jQuery
 • Yakut
 • HTML + CSS

3.   Khan Academy

Orijinal ücretsiz çevrimiçi kodlama kaynaklarından biri olan Khan Academy çok uzun bir yol kat etti. Adım adım video eğitimli, takip etmesi kolay kurs bölümleriyle Khan Academy, kodlama kariyerinize başlamak için harika bir platform.

4.   HTML5 Rocks

HTML5 Rocks, Google uzmanları ile birlikte hazırlanan ve HTML5 hakkında en son güncellemelerin yer aldığı bir mecradır. HTML5 konusunda kaynak kılavuzları ve slaytları sunar.

Ancak daha ileri seviyede kodlamacılar için kendilerini geliştirme imkanı sunar. Yani eğer başlangıç seviyesinde bir yazılımcıysanız bu mecrayı biraz daha sonraya bırakmakta fayda var.

5.   Coursera

Coursera için kolaylıkla çevrimiçi eğitimin kralı diyebiliriz. Birçok üniversiteden ücretsiz eğitimler sunmakta. Kodlama öğrenme uygulamalarına ilgi duyanlar için çok önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.

6.   Udemy

Udemy, kişisel gelişimden bilgisayar programlamaya kadar birçok konuda video kurslar sunuyor. Ancak bu kursların çoğu ücretlidir. Ücretsiz kurslar arasında paylaşmamın nedeni bazı konularda yüzeysel eğitimlerin ücretsiz olmasından. Ayrıca Udemy sık sık indirimler uygulayarak fiyatları ciddi oranlarda düşürüyor.

7.   Udacity

Udacity, kodlama bilginizi artırmak için harika kaynaklardan bir diğeri. Kodlama becerilerinizi geliştirmeniz için yönlendirmeler yapacak bir rehber de Udacity’de yer almaktadır.

8.   Google University Consortium

Google için internetin kralı desek abartmış olmayız. Buna itiraz edecek hiç kimse yoktur. Peki konu kodlama ise Google kadar güvenilir başka kaynak var mıdır? O halde Google University Consortium bu konuda gayet güzel bir çözüm olabilir. Platformda şu konularda eğitimler yer almaktadır;

 • Mobil / Android geliştirme
 • Web Geliştirme
 • Programlama Dilleri

Kodlama eğitimine yeni başlayanlar için çok fazla içerik olmasa da orta seviye öğrenciler için oldukça yeterlidir.

9.   EDX

EDX programlama dersleri başta olmak üzere birçok eğitim sunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Programlama Dilleri
 • Herkes İçin Programlama (Python)
 • Ücretli Kodlama Kursları
Kodlama Öğrenmek

Kodlama Öğrenmek için Tercihim

Ben genelde sadece kodlama eğitimi değil, hemen hemen her konuda Udemy platformunu tercih ediyorum. Ücretsiz eğitimler aracılığıyla yüzeysel bilgi edindikten sonra ücretli eğitimlerle konunun derinine dalıyorum.

Ayrıca Türkçe eğitmen ve eğitimlerin yer alması nedeniyle kodlama öğrenmek isteyip İngilizcesi yeterli olmayanlar için de iyi bir kaynak. Ücretsiz Türkçe kodlama eğitimi bulmak ne yazık ki biraz zor. Eğer böyle bir platform biliyorsanız ve yorumlar kısmında benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

http://mehmetortac.com/egitim-sistemimiz-icin-alternatif-bir-oneri/

Türkiye Kodlama Eğitimine Eğilmeli

Ülke olarak kodlama eğitimine büyük önem vermeliyiz. Sevindirici olan hem ülkemiz insanının hem de devletin kodlama eğitimi konusunda farkındalığı yüksek.

Çevrimiçi eğitim platformu kurgulayarak tüm ülkenin kodlama konusunda bilinçlenmesini sağlamak devletin en büyük hedeflerinden bir tanesi olmalı. Üstelik bunu yapabilmek için önümüzde hiçbir engel yok! Bütçe konusunda da çok büyük rakamlar tutmayacaktır.

Hazırda olan İngilizce içeriklerin Türkçe ’ye çevrilerek bu yeni platforma uygulanması bile yeterli olacaktır.

Bakalım ilerleyen günlerde kodlama eğitimi konusunda devlet tarafından olumlu adımlar atılacak mı?


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Kodlama Öğrenmek için 9 Ücretsiz Web Sitesi” üzerine bir yorum

 1. Kodlama öğrenmek artık bir dil öğrenmek kadar önemli bir şey. Kodlamanın yazılımın ne kadar önemli olduğunu Android ve Huawei anlaşmazlığında anlamış olduk. Bence Türkiye’de tüm gençlerimize en az bir kodlama dili öğretmeliyiz. Eğitim sistemimizi buna göre yeniden dizayn etmeliyiz. Bu yazıda kendi kendine kodlama öğrenmek isteyen kişiler için son derece faydalı bir yazı olmuş.

  Yanıtla
 2. Basketbol yazarken istatistiğe oldukça önem verir, normalde fazla kullanılmayan istatistikleri kullanmak isterim. Bu anlamda ufak ufal excelde kendi istatistiklerimi çıkarmaya başladıktan sonra, kodlama ile yeni sistemler geliştirmeye ve çok fazla bilinmeyen istatistikleri farklı liglerde uygulamaya başladım. İnternetten kolay bir şekilde ögrenilebilecek programlar var. Yukarıda saydıklarınızdan Coursera ve Khan academy’i ben de denedim ve oldukça faydalandım

  Yanıtla
 3. kodlama için verdiğiniz bilgiler çok güzel önceliğim java c+ ve php dilleri bunları öğrenmek için kurs yeri arıyorum kendime online uzaktan eğitim ile konsatre olamıyorum pyhton diline biraz aşina oldum sadece geriside gelir inşallah günümüz için çok önemli diller programlama kodlama robotik kodlama meslekleri yaygınlaştı

  Yanıtla
 4. Boş zamanlarımda alırım bir kahve, Udemy açarım gerçekten 34 yaşımdayım, vaybe dediğim kodlama teknikleri, yaa buda böyleymiş dediğim şeyler görüyorum Udemy gerçekten çok başarılı bir platform herkeze tavsiye ederim. 1 saat ayırmanız yeterli insana çok şey katıyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et