Girişimciler Nasıl Bir Pazarlama Planı Oluşturabilir?

Girişimciler Nasıl Bir Pazarlama Planı Oluşturabilir? yazımda sizlere yeni bir girişime başlarken girişimcilerin pazarlama konusunda nasıl başarılı sonuçlar alabileceğini konusunda bir takım tavsiyelerde bulunacağım.

Ben bir girişimci değilim. Ancak bugüne kadar birçok markanın pazarlama süreçleri içerisinde bulundum. Bu yazıyı pazarlama planı oluşturma konusunda bilgi almak için okuyorsanız muhtemelen iş fikri ve kuruluş aşamalarını geçmişsinizdir. O halde sıra pazarlama planını oluşturmaya gelmiştir. İşte bu yazı tam size göre bir öneri sağlıyor. 

Girişimcilik Konusunda Başarısızlığın Yazısını Yazdım

Girişimciler Pazarlama Alanında Nasıl Başarılı Olabilirler?

Yeni bir işe başladığınızda, çok fazla şapka giymeniz gerekir. İK yöneticisinden maaş bordrosuna, teknik desteğe muhasebeciye, işinizin sıfırdan ilerleyip ilerlememesinden siz sorumlusunuz.

Omuzlarınıza düşen bir diğer büyük sorumluluk ise pazarlama. Çünkü işletmelerinizin başarısının %90’ı pazarlama planınıza bağlı. Nasıl bir pazarlama planı oluşturmaya başlayacağınızdan bile emin değil misiniz? Temel – ancak kritik – adımları anlamak için okumaya devam edin.

Adım 1: Hedeflerinizi ve Kilometre Taşlarınızı Tanımlayın 

Uygun bir pazarlama planı geliştirmek için önce ne yapmak istediğinizi bilmelisiniz. Geniş anlamda, pazarlamanızın nihai hedefinin takipçi, erişim ve yatırım geri dönüşüne kadar ne olduğunu belirlemelisiniz.

Genel hedefinizi bilmek, planınızın tüm bölümlerini oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Her birine ulaşmak için daha küçük kilometre taşları ve gerçekçi bütçeler belirleyebilirsiniz. Her dönüm noktasını ve ne kadar harcamanız gerektiğini bilmek, kampanya hedefinize ulaşmak için en iyi kanalları belirlemenize yardımcı olacaktır.

girişimciler pazarlama
Girişimciler Pazarlama Alanında Nasıl Başarılı Olabilirler?

Adım 2: Pazar Araştırması

Umarım, ürüne ihtiyaç duymadan ürününüzü veya hizmetinizi oluşturmadan önce pazar araştırması yapmışsınızdır. Şimdi daha fazla araştırma yapmanın zamanı geldi. Böylece teklifinizi doğru hedef kitlenin önünde doğru zamanda nasıl çıkartacağınızı tam olarak anlayabilirsiniz.

İdeal müşteri tanımınızı oluşturmak için biraz zaman harcayın. Yaşları, gelirleri, cinsiyetleri, eğitim düzeyleri, vb. Müşterileriniz hakkındaki temel bilgileri açığa çıkarmanız gerekecek. Ancak, mesajınızın her zaman yerinde olmasını ve ürününüzün faydalarını aktarmasını sağlamak için bunun ötesine geçmeniz gerekecektir.

İdeal müşterinizi daha iyi tanımak için aşağıdaki sorulardan bazılarını deneyin:

Müşterilerinizi ne endişelendiriyor?

Müşterilerinizi ne sinirlendirir?

Neyden korkuyorlar?

Ne sıkıntıları var?

Ne diliyorlar?

Bilgi almak için hangi kanalları kullanıyorlar (geleneksel, dijital)?

Son olarak, rakiplerinizin gerçekte kim olduklarını, ne kadar ücret aldıklarını, müşteri hizmetlerini nasıl yürüttüklerini ve sizden daha iyi ne yaptıklarını belirlemek için bir rekabet analizi yapmalısınız.

Tüm bu araştırmalar, benzersiz değer önerinizi (UVP) tanımlamanızı ve hedef kitlenizin nerede takıldığını ve onlara en iyi şekilde nasıl pazarlama yapabileceğinizi ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

Adım 3: Kanallarınızı Seçin

Araştırmanızdan sonra, ideal müşterinizin haberlerini ve bilgilerini almak için gazete, dergi ve Facebook’a güvenen bir baby boomer olduğunu tespit etmiş olabilirsiniz. Aynı anda üç kanalda da kampanya başlatmak için bütçeniz  yoksa, bu kesinlikle iyi.

Başlamak için bir kanal seçin ve nasıl yapıldığını görmek için test edin. Geliriniz arttıkça, her zaman farklı kanallar ekleyebilirsiniz. Deneme ve yanılma için yeterli alan bıraktığınızdan ve kampanyalarınıza nasıl (ya da verilip verilmediğini) görmek için zaman tanıdığınızdan emin olun. Bu özellikle yazılı, radyo ve televizyon gibi geleneksel kanallar için önemlidir, çünkü izleyicilerinizin harekete geçmeden önce reklamlarınızı birkaç kez görmeleri veya duymaları gerekebilir.

Buradaki en büyük kural, insanın yarattığı her pazarlama kanalında olmanız gerekmiyor. Yalnızca hedef demografinizin açık olduğu kanallara para ve enerji harcamalısınız.

4. Adım: Takımınızı Oluşturun

Bu takımın kurum içinde veya dış kaynaklı olup olmadığı konusunda plan ve hedeflerinize göre bir karar vermeniz gerekecek. Reklamlarınızı kim tasarlayacak ve metinleri yazacak? Gelen müşterilere kim cevap verecek ve onları takip edecek?

Maliyetleri düşük tutmaya çalışırken, reklamlarınızı gözden kaçırmak ve ihtiyacınız olan yardımı alamamak bütçenin doğru yolu DEĞİLDİR! Yine, şu anda bir kanala odaklanmayı ve diğer kanallara daha fazla kaynak ayırmadan önce bu konuda ustalaşmayı düşünün. Önemli olan, dönüşüm sağlayan reklamlar geliştirmek için gereken yaratıcı yardıma sahip olmaktır.

Girişimciler Pazarlama
Girişimciler Pazarlama Alanında Nasıl Başarılı Olabilirler?

Adım 5: Daima Test Edin

Bir kampanya düşük performans gösteriyorsa, daha iyi sonuçlar elde etmeyi sağlayıp sağlayamayacağınızı test edin. Bir kampanya iyi performans gösteriyorsa, daha iyi sonuçlar alıp alamayacağınızı görmek için test edin. Reklamlarınızı ölçmeyi, test etmeyi ve optimize etmeyi asla bırakmayın.

Başlıkları, renkleri ve yazı tiplerini, madde işareti noktalarını ve görüntüleri test edin.  Bazen bir görüntüyü değiştirmek veya bir başlıktaki birkaç kelimeyi değiştirmek kadar basit bir şey satışlarda artışa neden olabilir.

Girişimciler Pazarlama Alanında Nasıl Başarılı Olabilirler Sonuç

Sonuç olarak, pazarlama işinizin can damarıdır. Pazarlama planınız ne kadar net olursa, o kadar iyi uygulamak ve hedeflerinize ulaşmak mümkün olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et