Sosyal Girişimcilik Nedir?

Sosyal girişimcilik, sosyal sorunları tanıma ve girişimcilik ilkeleri, süreçleri ve operasyonlarını kullanarak sosyal bir değişimin sağlanması ile ilgilidir. Her şey belirli bir sosyal sorunu tamamen tanımlamak için bir araştırma yapmak ve daha sonra istenen değişikliği elde etmek için bir sosyal girişim düzenlemek, oluşturmak ve yönetmekle ilgilidir. Değişiklik bir sosyal sorunun tamamen ortadan kaldırılmasını içerebilir veya içermeyebilir. Mevcut koşulların iyileştirilmesine odaklanan ömür boyu bir süreç olabilir.

Sosyal Girişimcilik Nedir?

Genel ve ortak bir iş girişimciliği yeni bir iş kurmaya öncülük etmek veya mevcut iş çeşitliliğini çeşitlendirmek anlamına gelse de sosyal girişimcilik temel olarak performansı kar veya getiri olarak ölçmeksizin sosyal sermaye yaratmaya odaklanır. Bu alandaki girişimciler kâr amacı gütmeyen sektörler ve kuruluşlarla ilişkilidir.

Ancak bu kar yapma ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Sonuçta girişimcilerin sürece devam etmek ve toplumda olumlu bir değişim yaratmak için sermayeye ihtiyaçları var.

Sosyal Problemlerin Yanı Sıra Çevre Sorunları

Sosyal problemlerin yanı sıra, sosyal girişimcilik de çevre sorunlarına odaklanmaktadır. Çocuk Hakları vakıfları, atık ürünlerin işlenmesi için tesisler ve kadınların güçlendirilmesi vakıfları sosyal girişimlere birkaç örnektir. Sosyal girişimciler, topluluk etkinlikleri ve etkinlikleriyle fon sağlayan kâr amacı gütmeyen ve hükümet dışı kuruluşlarla ilişkili kişiler olabilir.

Sosyal Girişimcilik
Sosyal Girişimcilik

Topluma Katkıda Bulunan Tanınmış Sosyal Girişimciler

Modern dünyada topluma çok katkıda bulunan tanınmış birkaç sosyal girişimci var. Grameen Bank’ın kurucusu ve yöneticisi Muhammed Yunus, 2006 yılında girişimi için Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen çağdaş bir sosyal girişimcidir. Girişim sürekli olarak büyümekte ve toplumun büyük bir bölümünden faydalanmaktadır.

Rang De, kâr amacı gütmeyen bir sosyal girişimin bir başka mükemmel örneğidir. 2008 yılında Ramakrishna ve Smita Ram tarafından kurulan, Hindistan’daki kırsal ve kentsel fakir insanların yılda %2 gibi düşük bir faiz oranına sahip mikro kredilere erişebilecekleri çevrimiçi bir platformdur. Ülkenin her yerinden borç verenler borçlulara doğrudan borç para verebilir, yatırımları takip edebilir ve çevrimiçi düzenli ödeme alabilir.

George Vakfı, ulusal olarak tanınmış bir sosyal girişimdir. Kadının Güçlendirilmesi Programı, eğitim, mesleki eğitim, işbirlikçi çiftçilik, iş geliştirme ve tasarruf planlaması sağlayarak kadınlar arasında farkındalık yaratıyor. Sosyal girişimcilik prensiplerini kullanarak, bu kuruluşlar sosyal problemleri ele alıyor ve toplumda olumlu bir değişim getiriyor.

Toplumda Olumlu Değiştirici Örgütler

Toplumda olumlu bir değiştirici olarak kabul edilen başka örgütler de var. Echoing Green, Kanada Sosyal Girişimcilik Vakfı, Schwab Sosyal Girişimcilik Vakfı, Skoll Vakfı, NIKA Su Şirketi, Newman’ın Sahip Olduğu ve Ashoka: Toplum İçin Yenilikçiler, toplumsal değişimi getirmeyi ve toplumdaki mevcut koşulları sürekli iyileştirmeyi amaçlayan kuruluşlardır.

Sosyal girişimcilik alanı hızla büyüyor ve çok sayıda gönüllünün dikkatini çekiyor. Artık üniversite kampüslerinde yaygın bir terim haline geldi. Bu ürünün artan popülaritesinin ardındaki sebep, bireylerin uzun süredir düşündüklerini yapmalarıdır. Olağanüstü insanlar, parlak fikirlerini ortaya koyuyor ve toplumda her şeye rağmen değişiklik getiriyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Sosyal Girişimcilik Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Kadın olsun erkek olsun herkes, içindeki sosyal girişimcilik ruhunu ortaya koyması lazım. Yazıdaki profesyonel girişimcilerle ilgili verdiğiniz örnekler ufuk açıcı ve bizdeki amatör ruhu da tetikliyor. Umarım biz de birer gönüllü oluruz.

    Yanıtla
  2. sosyal girişimcilik sizinde bahsettiğiniz gibi son zamanlarda çok sık kullanılan bir terim ve hayatın her alanında uygulanmaya başladı sosyal girişimcilik sanırım bizlerde onlardanız sanırım teşekkür ederiz.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et