6 Maddede Basın Bülteni Ne Zaman ve Nasıl Yazılır?

Basın bülteni pazarlama iletişimi sürecinin en önemli elemanlarından bir tanesidir. Peki, basın bülteni ne zaman ve nasıl yazılır?

Basın bülteni firmanız ya da ürünleriniz hakkında bilgi vermekten çok daha fazlasıdır. Aslında haber vermenin yanı sıra bir satış aracıdır. Üstelik basın bülteninin arkasında haber değeri taşıyan bir hikâye mevcutsa ekstra çaba harcamanıza gerek kalmadan harika bir biçimde çalışacaktır.

Fakat bülten yazma sürecine çok dikkat etmek gerekir. Bu işi profesyonellere bırakmak, yazdıkları basın bültenlerine çok fazla müdahale etmemek gerekir.

Bülteni yazan profesyoneller de bülteni adeta bir muhabir gözüyle yazmalı, gazetecilere çok fazla çaba sarf etme zorunluluğu bırakmamalı.  Atılacak manşet, öne çıkartılacak noktalar belirgin bir şekilde ifade edilmeli.

Basın bülteni nasıl yazılır sorusunun yanıtı aslında tüm endüstrilerde standart haldedir. Eğer bülteninizin ciddiye alınmasını istiyorsanız standartların içerisinde kalarak yazmalısınız. Aksi halde basın bülteni çöp olacak ve siz de istediğiniz etkiyi alamayacaksınız.

Basın Bülteni Ne Zaman ve Nasıl Yazılır?

Şimdi bülten nasıl yazılır konusuna yakından bakalım. Önemli noktaları birlikte inceleyelim.

Manşet

basın bülteni

Bülten için başlık yazmanın doğru ve yanlış yolları vardır. İyi bir başlığın mutlaka basın bülteninin özetini ifade eden anahtar kelimelerle yazılmalı. Önce gazetecilerin sonra da okuyucuların dikkatini çekecek şekilde ilk harfleri büyük, kalın ve büyük puntolarla yazılmış olmalı.

Alt Başlık

basın bülteni
Photo by Suzy Hazelwood on Pexels.com

En önemli noktalardan bir tanesi de alt başlık bölümüdür. Manşet kısmında yazdığınız başlığı alt başlık kısmında biraz daha detaylandırmanız gerekir. Başka bir açıdan bakarsak, bültenin geri kalan kısmını okumayacak olanlar için alt başlıkta bir özet yapmalısınız. Hem bu okuyuculara iletmek istediğiniz mesajınızı iletirsiniz hem de merak uyandırarak detay metninin okunmasını sağlayabilirsiniz.

5N1K

basın bülteni
Photo by Kaboompics .com on Pexels.com

Yani Kim, Ne, Ne Zaman, Neden, Nerede ve Nasıl sorularının yanıtları…

Bülten yazarken mutlaka yukarıdaki soruların yanıtlarını metin içerisinde verin. Böylelikle aktarılması gereken bütün bilgileri okuyucularınız ile paylaşırsınız. Ayrıca metninizin kısa ve öz olmasını sağlarsınız.

Muhabirler haberlerinizi yazarken bu soruların yanıtlarına dikkat edecektir. Eğer eksik bir yanıt varsa size ulaşarak sorunun yanıtını aramaya çalışacaklardır. Ya da yanıt eksik olduğu için bülteninizi dikkate almayıp farklı bültenlere ve haberlere geçiş yapacaklardır. Eğer daha fazla yayınlanma sağlamak istiyorsanız soruların yanıtlarını eksik bırakmayın.

Bülteniniz Eksiksiz Hazır Olsun!

basın bülteni
Photo by Daria Shevtsova on Pexels.com

Bir önceki maddede üzerine basa basa söyledim Ancak tekrar etmekte fayda var. Kimsenin sizin yazdığınız basın bültenini düzeltme vakti olmayacaktır. Vakti olsa da bunu yapmak mecburiyetinde değiller. O yüzden gönderdiğiniz basın bülteni hazır alınıp yayınlanmaya uygun olmalı.

Yazdığınız bülteni birkaç defa okuyun. İş arkadaşlarınıza okutturun. Ajanslarınızdan bu konuda destek alın. Eğer kendinize güvenmiyorsanız ve tanıdığınız bir gazeteci varsa ondan destek alabilirsiniz. Nasıl bir danışmanlık alacağınız ve nasıl kontrol edeceğiniz size kalmış aslında. Ama ne olursa olsun gazetecilere bülteninizi eksiksiz gönderin.

Detay Bilgi Verin

basın bülteni
Photo by Daria Shevtsova on Pexels.com

Haberi okuyan potansiyel müşterileriniz alım yapma kararı alabilirler. Ya da daha detaylı bilgi almak üzere satış noktanıza gelme niyetleri olabilir. Ürününüzün nerede satıldığı, detaylı bilgilerin nereden alınabileceği, satış noktalarınızın hangi ülkeler/şehirler/ilçelerde yer aldığı gibi daha detaylı ve bilgilendirici noktaları yazın.

Gerekirse bir qr kod ya da kısa link ekleyerek web sitenize yönlendirme yapın!

Haberinizi okuyan müşterileriniz bir sonraki aşamada ne yapmaları gerektiği konusunda bilgisiz kalırlarsa basın bülteniniz boşa gitmiş demektir. Boşa giden basın bülteni hem zaman hem de itibar kaybı yaşatır. Maddi kayıplar telafi edilebilir ama zaman ve itibar yerine kolay koyulabilen şeyler değil.

Basın Bülteninizi Doğru Kişilere Gönderin

basın bülteni
Photo by Leah Kelley on Pexels.com

Basın bülteninin yayınlanmasını istiyor musunuz? Bu yazıyı bu noktaya kadar okuduysanız yanıtınız “evet” olmalı. O halde bülteninizi doğru kişiye göndermelisiniz.

İnternette bulunan bazı basın listeleri ya da bazı ajansların kolaylıkla oluşturduğu info adreslerinden oluşan listeler söz konusu olabiliyor. Eğer bu tuzağa düşer ve verimsiz listelere gönderim yaparsanız basın bülteninizin yayınlanması tamamen şansa kalacaktır.

Ayrıca sektörlere delege edilmiş muhabirler vardır. Bu muhabirler mutlaka sektörel haberlere değer verip yayınlarlar. Eğer basın bülteniniz ilgili muhabire ulaşırsa yayınlanma olasılığı son derece yüksek olur.

Danışman firmanız ya da şirketiniz içerisinde yer alan kurumsal iletişim departmanı doğru muhabirin kim olduğu ve bu muhabirin iletişim bilgilerini mutlaka bilmeli. Tek seferde ve işi şansa bırakmadan ilgili kişiye ulaştırabilmeli. Bu yazının genelinden anlaşılacağı üzere basın bülteni hazırlamak ve paylaşmak son derece ciddi bir iş. Pazarlama iletişiminin tüm noktalarında olduğu gibi bu noktada da profesyonel davranmak zorundasınız. İşinizi şansa bırakmadan doğru adımları atmalısınız.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et