Dijital Pazarlama Devrimi

Dijital Pazarlama Devrimi

Dijital pazarlama nedir?

Bugün tükettiğimiz tüm medyanın yaklaşık % 80’i dijital kanallardan geliyor. Büyük internet kullanımı ve dijital medya, Dijital Pazarlama adlı yeni bir pazarlama kavramına yol açtı. Geniş bir alandır ve iş gelişiminin geleceği olarak kabul edilir.

Dijital Pazarlama, çevrimiçi pazarlama için en yaygın kullanılan terimdir ve geleneksel çevrimdışı pazarlamaya göre çeşitli avantajlara sahiptir. İnternet ve mobil cihazlar yardımıyla müşteri bugünlerde dünyanın her yerinden bilgiye erişebiliyor. Pazarlamacılar bugünlerde kitleleri çevrimiçi çekmek ve dönüştürmek için dijital taktikler kullanıyor.

Bu yeniçağ pazarlama yöntemleri, bir işletmenin hayatta kalabilmesi için gerekli olan iyi bir itibar kazanmaya yardımcı olur. Hedef kitlenize ulaşmak için en iyi yoldur. Dijital pazarlama yardımı ile çok az bir pazarlama bütçesinden birçok müşteriye ulaşabilirsiniz.

Geleneksel yöntemlerin aksine, dijital pazarlama kampanyalarının başarısını analitik araçlar yardımıyla ölçebilirsiniz. Her geçen yıl daha fazla pazarlamacı geleneksel pazarlamayı bir kenara koyuyor ve bu yaklaşıma odaklanıyor.

Başarılı pazarlama kampanyaları, geleneksel yöntemlerin dijital pazarlama teknikleriyle bütünleştirilmesiyle gerçekleştirilebilir.

Dijital pazarlamanın yaygın yöntemleri

Eposta pazarlama

Bu, çevrimiçi pazarlamanın yaygın olarak kullanılan yöntemlerinden biridir. E-posta pazarlama, ticari iletişimi, uygun maliyetli ve çevre dostu geliştirir. Bu yöntemle elektronik posta kullanılarak bir grup kişiye mesaj gönderilebilir.

İşletmenizi tanıtırken kitlenizle bağlantıda kalmanın etkili bir yoludur ve aynı zamanda hedef kitlenize ulaşmanın en kolay yollarından biridir.

Arama motoru optimizasyonu

Web sitenizin arama motorunda sıralamasını iyileştirmek için çevrimiçi içeriğinizi optimize etmenin organik bir yoludur.

Başlık, anahtar kelimeler, alaka vb gibi bir web sitesi sıralamasında yer alan faktörlerin bir sürü vardır. SEO sitenize erişilebilir olmasını sağlamak ve arama motoru tarafından bulunma şansını artırmak için yardımcı olur. Sayfada ve sayfa dışı optimizasyonda iki türe ayrılır.

Sayfa optimizasyonu, anahtar kelimelerin dikkatlice dağıtılması ve sitenizdeki içeriğin kalitesiyle sağlanır. Sayfa dışı optimizasyon, web sitenizin kontrolünün ötesinde faktörler içerir. Bağlantı kurma birincil amacı SEO geliştirmek için sizin için diğer web sitelerine bağlantılar elde etmektir.

Arama Motoru Pazarlaması

Birisi bilgi veya anahtar kelime aradığında, SEM sitenizin arama motoru sonuçlarının üstünde görünmesini sağlar. Arama motorunun sitenizi web’de arama yapan kişilere sunmasına yardımcı olan çeşitli teknikler kullanır.

Bir SEM kullanmadan önce SEO açıkça anlamak gerekir. Bu rekabetçi dünyada işinizi yaymanın en etkili yollarından biridir. SEM’in bazı bileşenleri reklam açık artırması, teklif ve kalite puanıdır. Yüksek kalite puanı olan bir anahtar kelime için maksimum teklifiniz, reklam konumunuzu belirler.

Tıklama başına ödeme

Hedef kitlenize ulaşmanın en hızlı yolu P P C kampanyalarıyla elde edilebilir. Birisi reklamınızı her tıkladığında ödeme yaparsınız. Örneğin, tıklama başına 1 rupi öderseniz ve 1000 kişi reklamınızı tıkladığında 1000 rupiye mal olur. TO’ya (tıklama oranı) dayalı olarak reklam kampanyanızın performansı belirlenir. Doğru insanları doğru zamanda ve doğru yerde hedefleyerek daha hızlı sonuç verir. Paraya mal olduğu için ürün / hizmet satan işletmeler için uygundur.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Facebook, Twitter ve Instagram gibi çeşitli sosyal medya platformları üzerinden pazarlama süreci Sosyal Medya Pazarlaması olarak bilinir. SMM’nin temel amacı, bir kuruluşun marka bilinirliğini ve müşteri erişimini artırmasına yardımcı olan sosyal medyada içerik üretmektir. Sosyal medyada şirketler pazarlama hedeflerine ulaşmak için içerik paylaşabilirler.

Görüntülü Reklamcılık

dijital pazarlama devrimi
dijital pazarlama devrimi

Hedef kitleyle iletişim kurmak için resimler, logolar, grafikler, ses veya video gibi öğeler içeren bir mesaj taşıma biçimidir. Banner reklamlar olarak da bilinir ve ideal kitleyi yeniden hedeflemek için eşsiz bir fırsat sunar. Arama davranışlarına göre kişilere reklam da gösterebilirsiniz. Genellikle görüntülü reklamlar, yahoo, Bing ve Google gibi arama motorlarında görülür.

İçerik pazarlama

dijital pazarlama devrimi
dijital pazarlama devrimi

Bu tür pazarlama, yeni potansiyel müşteriler çekmek ve mevcut müşterileri elde tutmak için ücretsiz içerik oluşturup paylaşarak yapılır. Bilgilendirici içerik makaleler, videolar, bilgi grafikleri vb. Şeklinde paylaşılır. İlgili yüksek kaliteli içerik sağlayarak kitlenizle güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Kritik başarı elde etmek için iş hedefiniz içerik stratejisiyle uyumlu olmalıdır.

Dijital pazarlamadan ne kadar taze faydalanılır?

Dijital dünyada, başarılı bir iş yürütmek için çevrimiçi pazarlama şarttır. Bugünlerde pazarlamacılar gelenekselden dijital yaklaşıma uyum sağlıyor.

Dijital pazarlama, küçük işletmelere daha önce yalnızca büyük şirketler için mevcut olan satış ve pazarlamayı gerçekleştirmek için kaynaklar sağlar. Çevrimiçi işletmelerin hayatta kalmasını sağlar. Günümüzde markalar dijital pazarlamaya her zamankinden daha fazla odaklanıyor. Dijital pazarlama becerileri ciddi talep görüyor ve kişinin kariyeri için eşsiz bir rekabet avantajı sağlıyor.

Dünya çapında büyük fırsatlar sunuyor. Sosyal medya ile ilgili işleri de içeren çok çeşitli dijital pazarlama rolleri var. Girişimci olarak kendi kariyerinize başlamak için çeşitli fırsatlar sunar. Dijital pazarlama profesyonellerinin önümüzdeki yıllarda bekleyebileceği birçok fayda var.

Daha fazla şirket, dijital pazarlamayı birinci sınıf pazarlama stratejisi olarak benimsiyor ve bu da yeni başlayanlar için birçok iş fırsatı yaratıyor. Dijital pazarlamanın geleceği şu anda çok parlak görünüyor.

Makale Kaynağı: https://EzineArticles.com/expert/Madan_Kumar_B/2522008


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et