Pazarlama Becerileri ve Teknikleri

Pazarlama Becerileri ve Teknikleri…

Pazarlama kelime olarak, ürünü alım-satım durumunda tüketici ve üretici ile olan anlaşma, rekabet, tanıtım, gereksinim, kar/zarar durumu gibi fonksiyonlarına tümüne denilmektedir. Pazarlama küçük bir olay değildir; ürün iyi ya da kötü durumdayken en iyi şekilde pazarlanması satılmasına neden olur.

Pazarlama ile birlikte pazarlamayı iyi yapma düşüncesi gelişmiştir. Her pazarlamanın bir becerisi ve taktikleri bulunmaktadır. Bunları yapmak, bir şirketi ya da ürünü değerlendirecek ve insanların istediği kar marjını yüksek tutacaktır.

Pazarlama Becerileri ve Teknikleri

Pazarlama Becerileri
Pazarlama Becerileri

Pazarlama son 10 yılda büyük ivme kaydetti. Kendisine yeni kapı bulan pazarlama, pazarlama danışmanlığı ya da dijital pazarlama adı altında sektörler buldu. Her daim kendisini geliştiren ve sahip oldukları ürünleri, yetiştirdikleri kişileri büyüten/değiştiren pazarlama, beceri ve rol anlamında da öneme sahiptir.

Eğer pazarlamayı doğru ve etkin kullanmak istiyorsanız becerileri keşfetmeli ve uygulamalısınız. Pazarlama alanında beceriler, pazarlama becerileri şöyle sıralanabilir:

Müşterilerin gereksinimlerine, yaşam modülüne, bakış açılarına göre ürün tanıtmalıdır. Sadece, belli başlı ürünleri tanıtarak iş yapmak dar vizyon belirtisidir. Daima farklı ve yeni ürünleri müşteriyle buluşturmalıdır.

Bir şirket, müşterilerin mutlu ve memnun olduğunu test etmelidir. Tüm pazarlama durumları sırasında oluşacak sorunları çözmek için departmandaki görevlilere eğitim verilmeli, bilgilendirme yapılmalıdır.

Yeni fırsatları değerlendirmelidir.

Müşterinin talep ve beklentilerini, ürün tasarımcısına en iyi şekilde aktarmak.

Müşteri siparişlerini doğru şekilde aktarılması, uygulanması.

Müşteriden gelen istek ve yorumlarla ürünü geliştirme için gelişim kaydetmek.

Müşterilerin ürünü kolay ve etkili kullanması için gerekli eğitim, bilgilendirme, toplantı, sunum gibi organizasyonların verilmesi gerekilir

Pazarlama İçin Gelişim

Pazarlama Becerileri
Pazarlama Becerileri

Pazarlama mevcut ürünü tanıtmakla birlikte araştırma sürecini de kapsar. Müşterilerin istedikleri ürünü geliştirip ‘daha iyi’ kavramıyla müşteriye buluşturulması gerekmektedir. Pazarlamacılar, pazarlamayı öğrenmek ve geliştirmek istiyorsa bir İspanyol sözü olan, “Bir boğa güreşçisi olabilmek için, önce boğa olmayı öğrenmek gerekir” demiştir.

Bazı şirketlerde AR-GE ürünü bulur, pazarlama tanıtır. Böyle durumlarda bir strateji ve bir de analiz üzerine kurulmuş pazarlama bölümü olmalıdır. Pazarlama, kurumsal bir strateji üzerinde durulmadıkça, geliştirilmedikçe, ileriye götürülmedikçe gerçek anlamda şirkete istediğini veremez. Pennsylvania Üniversitesi’nden bir öğretim görevlisi ayrıca pazarlama becerileri için şunlara ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştir: Tahmin, planlama, analiz etme, yaratma, karar verme, motive etme, iletişimde bulunma ve iletişimi uygulama.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Pazarlama Becerileri ve Teknikleri” üzerine bir yorum

  1. “Bir boğa güreşçisi olabilmek için, önce boğa olmayı öğrenmek gerekir”

    Çok doğru. Empati kurabilmeli bir pazarlamacı ancak benim gibi fazla empati kurduğunda ise kendi çalıştığı firma sen müşterilerine çok destek veriyorsun diye tepki verebilir. 🙂

    Yanıtla
  2. Pazarlama yazısını okurken ben de bloğumu nasıl pazarlarımı düşünerek okudum, tam olarak örtüşmese de birçok noktada istifade ettim. Pazarlama becerisi için gerekli olan; tahmin, planlama, analiz etme, yaratma, karar verme, iletişimde bulunma ve iletişimi uygulama bloğun büyümesinde kullanılabilir gibi sanki, ne dersin?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et