Yaratıcı Fikir Üretmek İçin 7 Yol

Yaratıcı Fikir Üretmek İçin 7 Yol yazımda sizlere iş hayatında daha yenilikçi ve fikir makinesi haline gelebilmek için bir takım tavsiyeler vereceğim. Öncelikle iki noktada anlaşmamız gerekli. 

Birincisi; yaratıcılık sadece pazarlama ve reklam işi ile uğraşanlar için önemli değil. Aynı zamanda diğer departmanlarda çalışanlar için de önemli bir yetenek. 

İkincisi; ben çok yaratıcı beyne sahip bir insan değilim. Ancak düzenli aralıklarla işimde katkı sağlayacak fikirler ortaya çıkartırım. Daha önce birkaç yazımda ifade ettiğim gibi bu blog sayfası benim için hem öğrenme, hem de öğrendiğini paylaşma yolculuğu. 

Bu yüzden yine yabancı kaynaklardan derlediğim öneriler ve kendi uygulamalarımı harmanlayıp bir yazı oluşturuyorum. Lütfen yazıyı bu gözle değerlendirin.

Yazmak Önemli!

Ben genellikle duygularını en iyi yazarak ifade edebilen biriyim. Eğer bir talebim, eleştirim, şikayetim varsa bunu sözlü olarak ifade etmek yerine yazılı olarak bildirmeyi tercih ederim.

Çünkü bu şekilde kendimi daha net anlatabilirim. Muhattabım da dönüp tekrar okuma şansı yakalar. Anlamadığı noktaları tekrar değerlendirebilir. Bu benim hissiyatım. Herkese göre farklılık gösterebilir. 

Mutsuz, mutlu, stresli v.b ruh hallerinde hemen otururum bilgisayar başına. Genelde ruh dünyamda olan biteni yazıya dökerim. Bu şekilde rahatlarım. Herkesin farklı bir rahatlama tarzı vardır. 

Burası kişisel blog sayfası. Ancak ağırlıklı olarak pazarlama, dijital pazarlama, iş hayatı, teknoloji, girişimcilik gibi konularda yazıyorum. Zaman zaman genel konularda yazdığım da oluyor.

Fakat yazdığım yazılar eğer bu alanların dışında ise başka bir blog sayfasında misafir yazarlık yaparak burada paylaşıyorum. Linkten takip edebilirsiniz;

https://sizvebiz.blog/

Yazarak Fikir Üretmek

Yaratıcı Fikir
Yaratıcı Fikir Üretmek İçin 7 Yol

Ben en iyi fikirlerimi genelde yazarken üretiyorum. Belki de yazmaya bu kadar tutku duymamın sonucudur bütün bunlar. Herkesin farklı çalışma tarzı vardır. Benim ki ise yazarak çalışmak. Belki sizin için de en iyi yol yazarak çalışmak olabilir. Denemenizde fayda var. 

Öncelikle fikir üretmek zorunda olduğum konuyu belirlerim. Daha sonra bu konu hakkında derinlemesine kaynak taramasına girişirim. Güncel olması ve fazlaca kaynağa ulaşma şansı nedeniyle Google taraması her zaman yeterli oluyor. İngilizce bilmek bu tarama aşamasında çok önemli. Yabancı kaynaklar her zaman daha geniş kapsamlı ve bilgilendirici. 

Daha sonra topladığım bütün bu bilgilerle yazıma başlıyorum. Bu yazıyı yazarken dil, imla hatası, SEO kuralları v.b hiçbir şeye dikkat etmiyorum. Bu metni sadece ve sadece kendim için yazıyorum.

Eğer daha sonra bu yazıyı bir yerde yayınlamak istersem düzeltme aşamasında yukarıdaki kuralları dikkate alarak düzeltmemi yapıyorum. 

Konu hakkında yazı yazarken aklımda fikirler uçuşmaya başlıyor. Bir taraftan da bu fikirleri not alıyorum. Genellikle birkaç fikir elde etmiş oluyorum. 

Yaratıcı Fikir Üretmek İçin 7 Yol

Tabi sadece yazı yazarak fikir üretmek kolay bir süreç değil. Bunun ciddi bir arka planı olması gerekli. Hiç okumayan, araştırmayan, eğlenmeyen bir insanın yaratıcı olma ihtimali yok. Bütün bunları bir rutin haline getirmeli, yaratıcı beyne sahip olmak için egzersiz yapmış olmalıyız. Peki nedir bu 7 yol? 

Sürekli Çalışmak

Yaratıcı Fikir
Yaratıcı Fikir Üretmek İçin 7 Yol

Yukarıda ifade ettiğim gibi yaratıcı bir beyne sahip olmak için tıpkı fiziksel egzersiz programlarımız gibi yaratıcı egzersiz programımız da olmalı. Düzenli olarak egzersiz yapmalıyız. Bunun için de en iyi yöntem yine yazmak!

Elinize bir sözlük alın. Rastgele 5-6 farklı sayfasını açın. Gözleriniz kapalı bir biçimde bu sayfaların her birinden bir tane sözcük seçin. Sonra bu sözcükleri bir kenara not alın. Bu kelimeler üzerine kısa bir süre düşünün. Akabinde bu kelimelerle bağlantılı bir hikaye yazın. 

Bu egzersizi düzenli olarak uygulamanız sizin daha yaratıcı ve üretken bir beyne sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Birlikte Üretin

Hayatta her şey takım işidir. Bugün 100 metre koşacak bir atlet bile olsanız o pistte yalnız değilsiniz. Sizi o noktaya hazırlayan antrenörden, yemeğinizi yapan ahçıya kadar arkanızda bir ekip çalışması var. Dolayısıyla hiç kimse tek başına başarılı olamaz. Mutlaka iyi bir ekibin parçası olması gerekir. Fikir üretim süreci de böyledir.

Büyük fikirler gerektiren işlerde asla yalnız çalışmayın. Akıl akıldan üstündür. Ayrıca başlasının fikre dönüşmeyecek bir sözü, sizin beyninizde başka bir fikri ateşleyebilir. O yüzden ekipçe düşünme ve üretmeye önem verin.

Yazı Yazın

Bu noktaya defalarca değiniyorum belki. Ancak yazı yazmak çok önemli bir yol. Blog yazın, günlük yazın, şiir yazın, hikaye yazın, not tutun… Ne yazabilirseniz onu yazın. Ama mutlaka yazın! Yazı yazmak üretme kapasitemizi geliştirir. Bunu hiçbir zaman hafife almayın. 

Kitap Okuyun

Yaratıcı Fikir
Yaratıcı Fikir Üretmek İçin 7 Yol

Eğer bir konuda fikir üretmek istiyorsanız o konuda bir şeyler bilmeniz gerekir. Edinebildiğiniz kadar bilgi edinmelisiniz. Bu sadece kendi alanınızda bir şeyler bilin demek değildir. Farklı alanlardan bilgiler de yaratıcılık için önemlidir.

Hatta diğer tüm bilgilerden daha önemlidir. Genel kültürü herkes edinir, kendi alanında bilgiyi herkes kazanır. Bu bilgilerden hareketle iyi fikirler üretilebilir. Ancak çığır açan, unutulmayan fikirler başka alanlardan alınan bilgiler ile oluşturulur. 

Başlık her ne kadar “Kitap Okuyun!” olsa da okuma konusunda kendinizi sadece kitapla sınırlandırmayın. Dergiler, gazeteler, internet haber mecraları, sosyal medya kanalları, blog sayfaları, Wikipedia v.b birçok kaynak bilgi edinmek için zenginlik. Değerlendirmesini bilmemiz gerekli. 

Meraklı Olun

Aslında bilgi edinmenin kaynağı meraklı olmak. Bilgi edinmenin önemine yukarıda bolca değindim. Eğer meraklı bir insansak çok fazla bilgiye sahip olabiliriz. Bilgiyi her yerde ararız.

Her zaman onun peşinde koşarız. Bu da ister istemez bilgi kapasitemizin artmasına neden olur. Farklı alanlarda edinilmiş bilgilerin çarpışması yeni fikirleri doğurur.

Eğlenceli Olun

Eğlenin! Tabi bu sözümden sadece bir gece kulübüne gidip eller havaya yapmayı anlamayın. Gündelik hayatınızda da eğlenmekten bahsediyorum. Gülün, espri yapın, şakalaşın, sataşın, komik videolar ve filmler izleyin.

Yaratıcılık konusunda en iyi beslenme yollarından bir tanesidir! Çatık kaşlı insanlardan kaç tane yaratıcı beyin çıkmış?

Öğretmen Olun

Yaratıcı Fikir

Öğrendiklerinizi başkalarına öğretmeye çabalayın. Bu çaba size daha çok öğrenme ihtiyacını hissettirecektir. İster sunumlar gerçekleştirin, ister yazı yazın. Ancak bilgilerinizi başkalarına aktarmanın bir yolunu mutlaka bulun.

Hem öğretin hem de diğerlerinden öğrenin. Öğrenmek hayat boyu süren bir yolculuktur. Bu yolculukta kesinlikle yavaş kalmayın. Bu yolculukta hız limiti yok. Kurallara uymaya çabalamayın!

Özetle

Yaratıcı bir beyne sahip olmak için öncelikle meraklı bir insan olmak, sürekli öğrenmek gerekir. Öğrendiklerimizi yazarak düşünmeli ve başkalarına aktarmalıyız.

Bu süreçleri rutin haline getirirsek beynimiz yaratıcı ve üretken olmaya alışacaktır. Bir süre sonra ekstra çaba sarf etmemize gerek kalmadan fikir üretmeye başlayacağız. 

Çevrenize dikkatli bakın. Bazı insanlar restoranda masalarına gelen tabağa bakarak bile bir iş fikri üretebiliyorlar. Böyle bir insan olmak için fikir üretim sürecini otomatik hale getirebilmeliyiz.

Bunun da tek yolu düzenli olarak çalışmak, egzersiz yapmak ve fikir üretme sürecinde yer almak ile mümkün olacaktır. 

Yazıya Dini Bir Ek

Yazıda “yaratıcılık” kelimesini kullandığım için kızanlar olacaktır. Genellikle bu kelime kullanıldığı zaman muhafazakar insanlar rahatsız olurlar. Fakat bu konuya açıklık getirmekte fayda var.

Eğer dini inancınız yoksa buradaki düşünceler zaten size uzak gelecektir. Siz yazıyı bu başlık öncesinde bitirebilirsiniz. Ancak dindar bir insansanız lütfen bu kelimenin kullanımından rahatsızlık duymayın.

Yaratmak elbette allaha mahsustur. Bizleri, yeryüzünü, bitkileri, hayvanları; kısacası tüm kainatı Allah yaratmıştır. Ancak bizim çabamız fikir üretmek üzerinedir.

Fikir üretimi ise Allah’ın yarattığı beyin sayesinde gerçekleşir. Tabi ki hiçbirimiz çok yaratıcı olup Allah’ın yerine geçme niyetinde değiliz. Sadece işimizi farklılaştırma, geliştirme ve başarılı olma derdindeyiz. 

Konuyla İlgili Kitap Tavsiyeleri

https://www.dr.com.tr/Kitap/Yaraticilik/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0001747233001

https://www.dr.com.tr/Kitap/Oyun-Oyunbazlik-Yaraticilik-ve-Inovasyon/Paul-Martin/Egitim-Basvuru/Psikoloji-Bilimi/urunno=0000000624108

https://www.dr.com.tr/Kitap/Yaraticilik/John-Hegarty/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0000000618365

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Yaratıcı Fikir Üretmek İçin 7 Yol” üzerine bir yorum

  1. Bolggerlık farkında olun veya olmayın çok şeyler katıyor yeni bilgiler kendini geliştirme fırsatları yeni dostlar yazmayı geliştirme ki sizde daha kapsamlı bir şekilde yazınızda belirtmişsiniz teşekkürler.

    Yanıtla
  2. Bolggerlık farkında olun veya olmayın çok şeyler katıyor yeni bilgiler kendini geliştirme fırsatları yeni dostlar yazmayı geliştirme ki sizde daha kapsamlı bir şekilde yazınızda belirtmişsiniz teşekkürler.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et