Google’dan 3 Yeni Search Console Raporu

Google’dan 3 Yeni Search Console Raporu yazımda bugün Search Console üzerinde fark ettiğim 3 yeni özelliği paylaşacağım. Arama motoru optimizasyonu konusunda çalışan dijital pazarlama uzmanları ve yapılandırılmış veri ile ilgili soru işaretleri olanlar için çok önemli 3 yeni rapor var artık hayatımızda.

Search Console üzerinde gelen bu 3 yeni rapor ekranı tamamen yapılandırılmış verilerle alakalı. Bu 3 yeni özellik “Site Bağlantıları Arama Kutusu”, “Logo” ve “Tarif, Etkinlik, İş İlanı Gönderme ve diğerleri” şeklinde konumlandırılmış durumda.

Google'dan 3 Yeni Search Console Raporu
Google’dan 3 Yeni Search Console Raporu

Google’dan 3 Yeni Search Console Raporu

Bu özelliklerin tümü Search Console’da her zaman alıştığımız gibi geliştirme raporu şeklinde. Bu raporlarda sitemizdeki genel hata, uyarı ve geçerli eğilimlerini görebiliyoruz. Ayrıca tek tek sayfa başına uyarı ve hataları da yine bu yeni özellikler aracılığıyla görüntüleyebiliyoruz. 

Search Console kullanmaya aşina olanlar zaten ilk görüşte kavrayacaklardır. Genel olarak sitemizin denetimini yaptığımız diğer ekranlara benzer yapıyı yapısal veri raporlarına taşımış Google. Böylelikle adaptasyonu kolaylaştırmış görünüyor.

Web yöneticileri, her sorunu ayrı ayrı incelemek ve çözüme kavuşturmak işin renkli kutuları tıklayabiliyorlar. Bu işlemin akabinde kutuların altında satırlar aktif hale gelmektedir. Bu satırlardan birine tıklayarak hangi sayfada sorun olduğu görüntülenebilir. 

Ayrıştırılamaz Yapısal Veriler

Üçüncü yeni raporun ismi ise “Ayrıştırılamaz Yapısal Veriler” raporu. Web yöneticileri, Google’ın ayrıştırma hatası nedeniyle tanımlayamadığı bir yapılandırılmış veri olup olmadığını görmek için bu raporu kontrol edebilecekler. 

Google'dan 3 Yeni Search Console Raporu

Üçüncü rapor türü de diğerleri gibi büyük bir öneme sahip. Bu rapor ekranı sayesinde makaleler, ürünler, iş ilanları v.b yapısal veri türlerinde tam kontrol sağlama şansına sahibiz. Bileceğiniz üzere yapısal veri işaretlemelerini genellikle bu kategoriler üzerine yapıyoruz.

Bu rapordaki tüm hataları çözüme kavuşturmak daha fazla rich snippet gösterimi kazanmanız, ciddi bir SEO gücü ve yüksek bir organik trafiğe kavuşmanızı sağlayacaktır. 

Bu raporlarda yer alan sorunları çözüme kavuşturduktan sonra sitenizi “Yapısal Veri Test Aracı” ile kontrol etmeyi unutmayın. 

Daha fazla bilgi ve yardım için linke tıklayabilirsiniz: https://support.google.com/webmasters/answer/9166415

Google’dan 3 Yeni Search Console Raporu” için 13 yorum

  1. Yorum için çok teşekkür ederim. Ben de sizin sayfanızı sıkı takip ediyorum. Ancak bu aralar yoğunluktan yazıları pek okuyamadım. RSS okuyucuda birikti hepsi. En kısa zamanda okuyup, yorumlayacağım.

   Beğen

 1. Bu kadar faydalı ve güzel yazılara yorum olmaması çok üzücü mehmet bey sıkı takip ediyorum fırsat buldukça da yorum bırakıyorum saygılarımla

  Beğen

  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. CMS olarak WordPress kullanıyorum malum. Search Console birinci öncelik. Semrush ücretli versiyonu kullanıyorum. SEO çalışmaları için Screeming SEO Spider kullanıyorum zaman zaman. Bunun haricinde kullandığım başka bir şey yok.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s