Midjourney Nedir? Nasıl Kullanılır?

Midjourney Nedir? Midjourney Nasıl Kullanılır? Neler Yapar? gibi sorular yapay zekanın gelişmesi ile birlikte hayatımıza yoğun bir şekilde girdi.

Midjourney Nedir?

Yapay zeka (YZ) teknolojileri hızla hayatımızın bir parçası haline gelmektedir. Günümüzde, büyük teknoloji şirketleri yapay zekayı platformlarına entegre etmeye başlamıştır. İşletim sistemlerinden yazılımlara, hatta bazı donanımlara kadar birçok alanda derin öğrenme algoritmaları kullanılmaktadır. Bu bağlamda, Midjourney, yapay zeka destekli görüntü oluşturma araçlarından biridir.

Midjourney, diğer seçenekler olan Stable Diffusion ve DALL-E 2’ye kıyasla daha iyi sonuçlar üreten bir araçtır. Ancak, Midjourney’i kendi bilgisayarımıza yükleyemeyiz veya tasarlanmış bir web uygulaması kullanamayız. Midjourney’e erişmek için tek yol Discord platformunu kullanmaktır.

Discord, çoğunlukla oyuncular arasında iletişim sağlamak için kullanılan bir sohbet uygulamasıdır. Birçok çok oyunculu çevrimiçi oyunu destekleyen Discord, sanat ve hobi toplulukları tarafından da sıkça kullanılmaktadır. Midjourney’i kullanabilmek için öncelikle Discord’a kaydolmanız gerekmektedir.

Midjourney’e kaydolmak için Discord’a kaydolup oturum açtıktan sonra Midjourney Discord kanal davetini kabul etmeniz gerekmektedir. Ardından, “newbies” kanalına giderek “/subscribe” komutunu yazarak Midjourney planını seçebilirsiniz. Bu şekilde Discord üzerinden görseller üretmeye başlayabilirsiniz.

Midjourney Nedir
Midjourney Nedir?

Midjourney Nasıl Kullanılır?

Midjourney’i kullanmaya başlamadan önce, Discord üzerinde “newbies” kanalında diğer kullanıcıların çalışmalarını inceleyebilir ve Midjourney’in nasıl çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Ücretli bir kullanıcıysanız, Midjourney Discord botuna doğrudan mesajlar aracılığıyla komutlar gönderebilirsiniz.

Midjourney’de bir görüntü oluşturmak için mesaj kutusuna “/imagine” komutunu girip istediğiniz detayları içeren bir metin yazmanız gerekmektedir. Yaklaşık bir dakika sonra, isteğinize bağlı olarak üretilen dört ayrı görsel sunulacaktır. Oluşturduğunuz her görüntü setinin altında, farklı büyüklüklerde ve varyasyonlarda görüntüler oluşturmanızı sağlayan butonlar bulunmaktadır.

Midjourney, istek yaparken detaylara dikkat etmenizi önermektedir. İstek metninde yer alan ayrıntılar, elde edeceğiniz sonuçları etkileyebilmektedir. İngilizce kullanmanız, daha tutarlı sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, isteğinizi daha spesifik hale getirerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Midjourney, istek yaparken aşırı ayrıntıya da kaçmamanız gerektiğini belirtmektedir. İstekte bulunurken, önemsiz ayrıntıların yerine güçlü ve çağrıştırıcı kelimeler kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca, isteklerinizi farklı dillerde de oluşturabilirsiniz.

Midjourney’de isteklerin yanı sıra parametreleri de kullanarak ayrıntıları ayarlayabilirsiniz. Örneğin, belirli bir şeyi dışlamak için parametreleri kullanabilirsiniz. Midjourney, istek yaparken konu, ortam, ışık, renk, ruh hali ve kompozisyon gibi detayları göz önünde bulundurmanızı önermektedir.

Midjourney Ücretleri ve Abonelikler

Midjourney, ücretsiz deneme sürecini askıya almış olsa da, ücretli planlarıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Yıllık veya aylık aboneliklerden birini seçerek Midjourney’i kullanmaya başlayabilirsiniz. Yıllık aboneliklerde Temel Plan aylık 8 dolardan başlarken, aylık aboneliklerde bu miktar 10 dolara çıkmaktadır. Midjourney, aylık aboneliklerde 60 dolara kadar çıkabilecek farklı planlar sunmaktadır.

Midjourney nedir

Midjourney’in Geleceği

Midjourney, hala beta aşamasında olan bir projedir. Geliştiriciler, platformu zaman içinde daha da geliştirmek ve yeni özellikler eklemek için çalışmalarını sürdürmektedir. Midjourney’in beşinci versiyonu test aşamasındadır ve sonuçlar oldukça etkileyicidir.

Yapay zeka teknolojilerinin gelişimiyle birlikte, Midjourney gibi araçlar daha da popüler hale gelecektir. Midjourney, kullanıcıların sanatsal ve yaratıcı çalışmalar yapmasına olanak sağlayan bir platform olarak ön plana çıkmaktadır. Detaylı isteklerle birlikte, Midjourney’in sunduğu potansiyeli tam anlamıyla keşfedebilir ve benzersiz görseller oluşturabilirsiniz.


Bu yazı içeriğinde kullanılan görseller de Adobe Firefly ile yapay zeka kullanılarak üretilmiştir.


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

“Midjourney Nedir? Nasıl Kullanılır?” üzerine 2 yorum

  1. Oldukça yararlı bir yazı. Paylaşımınız için teşekkürler. Yapay zeka korkutucu bir hızla gelişiyor. Kötü niyetli kullanım önlenebilirse yaşantımızı kolaylaştırabilecek beklentisi gerçekleşti.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et