Google ve Yandex Trafik Yoğunluğunu Nasıl Biliyor

Google ve Yandex Trafik Yoğunluğunu Nasıl Biliyor konusunda çeşitli tezler ortaya atılıyor. Halk arasında şehir efsanesine dönüşen bu söylentiler ne kadar doğru? Bir gerçek var ki Google ve Yandex nerede olursak olalım trafiği %100’e yakın bir doğruluk ile bilebiliyor. 

İstanbul’da bazı yolların kenarlarında bir takım sensörler var. Ancak bu sensörlerin kurulumu maliyetli olduğu için ne yazık ki çok yaygın değil. Ayrıca bu sensörleri sadece belediyeler kullanıyor. Buna İBB Trafik Haritası örnek gösterilebilir. Belediye için bu sensörler ayrıca bir kazanç kapısı. Çünkü talep eden kurumlara belli bir ücret karşılığında bu verileri satabiliyor. 

Fakat bu sensörlerin yaygın olmaması genel bir bilgi sahibi olmamızı engelliyor. Bu durumda en yaygın kaynak yine Google ve Yandex haritaları oluyor. Neredeyse ara sokaklara varıncaya kadar doğru bir bilgiyle yolculuk edilebiliyor. 

Google Trafik Yoğunluğunu Nasıl Biliyor?

Google trafik bilgisini edinmek için Android işletim sistemi kullanan cihazları aracı olarak kullanıyor. Aslında veriyi Google’a sağlayan yine bizler oluyoruz. Android cihazlarda konum bilgisi paylaşmaya izin veren kullanıcıların konum bilgilerinden trafik durumu algılanabiliyor. Henüz bu işlemi iPhone telefonlarla yapamadığının da altını çizmek gerekli. 

Anlık olarak mevcut alana düşen insan yoğunluğu ve bu insanların hareket hızı aslında temel veriyi oluşturuyor. Bu bilgileri anlık aldığı için sonuçlara çok çabuk yansıtabiliyor. Bu da bize harita üzerinde yoğunluk bilgisi olarak geri dönüyor.

Google ve Yandex Trafik Yoğunluğunu Nasıl Biliyor
Google ve Yandex Trafik Yoğunluğunu Nasıl Biliyor

Yandex Trafik Yoğunluğunu Nasıl Biliyor?

Yandex, en güncel uydu resimleri, adres bilgileri ve GPS takiplerine göre, araçların coğrafik koordinatlarını belirliyor. Yine aslında veriyi Yandex’e bizler sağlıyoruz. Uygulamayı kurarken verdiğimiz “Trafik Verilerini Yandex ile Paylaş” izni ile bu veriler Yandex’e akıyor. Tabi burada hassas bir durum söz konusu. Eğer biz aracımızla yol kenarında durmuşsak ve diğer kullanıcıların araçları akıyorsa bizim bilgimizi hariç tutuyor ve güncel veriyi diğer araçların hareketlerinden sağlıyor. 

Her iki veri sağlayıcısı ile konumumuzu paylaşmak aslında bize fayda olarak geri dönüyor. Eğer daha fazla kişi konum bilgisi paylaşırsa trafik yoğunluk bilgileri daha sağlıklı oluyor.

Bir diğer hassas konu ise bu haritalarda yönlendirmelerin çok sık değişmesi. Birçok kullanıcı bunu Google ve Yandex haritaların hatası olarak algılıyor. Ancak durum hiç öyle değil. Bu haritalar anlık trafik bilgisini çok hızlı bir biçimde elde edip bizlerle paylaşabildiği için değişen trafik durumlarına göre bizim izlememiz gereken güzergah bilgisini güncelliyor. 

Belediyenin uygulamasına göre Google ve Yandex haritalarının daha sağlıklı olmasının temel nedeni de hiçbir biçimde manipülasyon olmaması. Resmi olarak açıklanmamış olsa da belediye uygulaması o sırada boş olmasını istediği güzergahlara göre trafik bilgisini manipüle edebiliyor. Örneğin devlet büyüklerinin geçeceği güzergahlar belediye uygulamasında bilinçli olarak yoğun gösterilebiliyor. 

Google Arabama Bindiğimi Nasıl Anlıyor?

Bu da bonus bir bilgi. iPhone telefon kullananlar buna çok defa şahit olmuşlardır. Google arabamıza bindiğimizi algılayarak bizim için evimize ya da işimize olan süreyi hesaplayıp paylaşıyor. Peki Google arabamıza bindiğimizi nasıl anlıyor? 

Tabi ki bluetooth teknolojisi ile. Çoğu araç içerisinde artık bluetooth bağlantı özelliği mevcut. Telefonumuz ile aracımız bluetooth aracılığıyla bağlanırsa Google arabamıza bindiğimizi algılıyor. Saat bilgisine göre de nereye gideceğimizi tahmin ederek bizimle bilgi paylaşıyor.

Bakalım konum bilgisi ile gelen bu nimetler daha ne kadar gelişecek. 


Zaman zaman dijital pazarlama konusunda bir dijital pazarlama uzmanı olarak vereceğim bilgileri takip etmek için mehmetortac.com adresini ve Twitter hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

“Google ve Yandex Trafik Yoğunluğunu Nasıl Biliyor” üzerine 21 yorum

 1. dediğiniz gibi android cihazlar kullandıgımız için ve hangi programı indirsek izin veriyoruz her isteklerine buda googlenin yandex trafik verilerimize ulaşmasını sağlıyor

  Yanıtla
  • Bilgi için çok teşekkürler. Sizin sayfanızda bu konunun teknik detayına iyice inerek karşılıklı link verebiliriz birbirimize. Böylelikle derinlemesine bir bilgi paylaşımı olur.

   Yanıtla
 2. Yandex trafiği daha once bilmiyordum bu makaleyi yazmaniz iyi oldu sayın hocam. Guzel bilgiler icin tskler sizlere

  Yanıtla
  • Okuduğunuz ve yorum yazdığınız için asıl ben teşekkür ederim. Bu tip uygulamalar bilinse de arka planındaki bazı soruların yanıtları bulunamıyor ne yazık ki. Yandex ve Google trafik bilgisini nasıl bilebiliyor sorusu da bunların arasında en önemlilerinden. Güzel bir yanıt bulabildiyseniz sevindim.

   Yanıtla
 3. Bende hep diyorum bunlar google trafik yoğunluğunu nasıl biliyor diye. Diyordum ya uydu sistemleri var ordan izliyorlar eş zamanlı olarak. Yada kara yolları müdürlüğünden filan trafik yoğunluğu hakkında saatlik veya anlık veri çekiyorlar diye düşünmüştüm. Telefonların konum yoğunluğuna göre trafik yoğunluğu tahmin edebilecekleri hiç aklıma gelmemişti. Acaba yol yapım çalışması olduğunu filan nerden biliyorlar? Kara yolları müdürlüğünden bi şekilde veri mi çekiyorlar acaba.

  Yanıtla
 4. Benim de bazı tahminlerim vardı aşağı yukarı doğru imiş ben navigasyonda google diyorum yandex bence daha yavaş ve bir kaç tık geriden geliyor benim tecrübelerim tabi bu son bir senedir yandexi hiç kullanmadım düzeldiyse ayrı teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Mehmet abi bonus bilgi olarak arabaya bildiğimizi Bluetooth sayesinde bildiğini yazmışsın ya ama ben Bluetooth ile baglamasam hatta otobüs ile seyehat etsem bile nereye araba ile gittigimi nereye yaya yürüdüğümü neredeyse tam isabet biliyor. Acaba yapay zeka algoritmaları mı var?
  Bu arada bu canlı yoğunluk bilgileri için çok teşekkür ederim aklımdaki çoğu soru işaretine cevap vermişsin abi.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et