Neden ile Başla Kitabı ve Simon Sinek TED Konuşması

Bugün sizinle Neden ile Başla – Simon Sinek kitabından öğrendiklerimi ve Simon Sinek’in TED konferansında yapmış olduğu “Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler?” konuşmasının videosunu paylaşacağım. Benim için pazarlama alanına bakış açımı değiştiren, hatta pazarlama dışında da tüm alanlarda düşünme biçimime etki eden çok önemli bir tez.

Simon Sinek TED konferanslarının en çok dinlenen ve videoları en çok izlenen konuşmacısı. Bu konuşmasında öncülük yapan, ilham veren liderlerin nasıl düşündüğü ve hareket ettiğini anlatıyor.

Neden ile Başla

Şirketler hedeflerine ulaşmak için birçok yöntemden faylanırlar. Fiyat kampanyaları, promosyonlar, korku duygularını tetikleme, arzu uyandırma, mahalle baskısı ve yeniliklerden bahsetme bunların başında gelir. Bunların tümü belki pazarlama süreçlerinde kısa süreli etkiler meydana getirebilir. Satışların artmasına neden olabilir. Ancak uzun dönemli bir müşteri sadakati yaratacağı şüphelidir.

Bir süper markete girdiğiniz zaman raflarda sizi binlerce ürün beklemektedir. Bir çikolata alacağınızı düşünün. 4-5 farklı marka ve her bir markanın onlarca farklı çeşidi. Neresinden baksanız 100’e yakın seçenek sizin kararınızı beklemektedir. Genellikle her markanın ürünlerinin ayrı ayrı ürün müdürü vardır. Bu rekabet içerisinde kendi ürününüzü ön plana çıkartmaya çalışan bir ürün müdürü olduğunuzu düşünün! Farklılaşmayı nasıl yapacaksınız?

Altın Çember

Neden İle Başla - Simon Sinek
Neden ile Başla – Simon Sinek

Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler?

Simon Sinek’e göre insanları motive etmek için onları manipüle etmek yerine ilham vermeyi seçen çok az lider vardır. Bu yolu seçen liderlerin tutumu diğer liderlere benzemez. Kendilerine özgü bambaşka yolları vardır. Simon Sinek bunu “Altın Çember” olarak nitelendiriyor. Bu çember dıştan içe doğru; “Ne – Nasıl – Neden” sorularından oluşuyor.

Yaygın motive etme yöntemi bu çemberi dışarıdan içeriye doğru işletmektedir. İlham veren liderler ise çemberin içinden dışına doğru hareket ederler.

“Ne?” sorusunun yanıtı genelde şirketlerin yanıtını en iyi bildiği sorudur. Ne üretiyorsunuz? Ne satıyorsunuz? Bu sorunun cevabının verilmesidir.

“Nasıl?” sorusunun yanıtını genellikle pazarlama departmanları oluşturur. Bir şeyin neden daha iyi veya daha önemli olduğunu anlatır. İşin “nasıl” yapıldığı birçok insan için karar verme sürecindeki önemli bir etkendir.

“Neden?” sorusunun yanıtını hemen hemen hiçbir şirket bilmez. Hiç kimse “Biz bu ürünü neden üretiyoruz?” sorusunu sormaz. Sorsa bile yanıt “para kazanmak için” den öteye gidemez.

Neden ile Başla: İnsanlar, ne yaptığınızı değil neden yaptığınızı satın alırlar.

Hangi pazarlama kitabını açsak ya da hangi pazarlama ile ilgili yazıyı okusak içerisinde mutlaka bir Apple bölümü vardır. Apple’dan bahsetmeden doğru pazarlama örnekleri verilemez gibi bir kural biz pazarlamacıların dünyasına girmiş durumda. İşte o başarılı Apple markasının Altın Çember ile bir bağlantısı var!

Apple tüm pazarlama kampanyalarında içten dışa doğru hareket eden nadir markalardan. Örneğin; iPod dünyamıza ilk olarak girdiğinde Apple çok net bir mesaj verdi; “Cebinizde taşıyabileceğiniz 1000 şarkı…” Mesaj çok netti ve markanın kendisine sorduğu; “Biz bu ürünü neden üretiyoruz?” sorusunun yanıtıydı. Bu yanıtı marka olarak doğru verdiğiniz zaman karmaşık brief süreçleri, sizi anlamayan ajanslar v.b bütün derler ortadan kalkar. Sloganı aslında kendi içinizde belirlemişsinizdir.

Başka bir marka olsa bu süreci şöyle alır ve bir brief yazardı;

Ne: Yolda yürürken bile kulağınıza takıp müzik dinleyebileceğiniz bir müzik çalar.

Nasıl: Kaset ya da CD’ye gerek duymadan, hafızasına müzikleri kaydederek.

Eğer iyi bir reklam ajansı ile çalışıyorsanız “Cebinizde taşıyabileceğiniz 1000 şarkı…” sloganının ortaya çıkma ihtimali tabi ki var. Ancak çok düşük bir ihtimal. Muhtemelen yolda yürürken müzik dinleyen, bunun için kaset ya da CD kullanmayan bir tüketicinin bulunduğu reklam göreceksiniz.

Apple’dan Bir Örnek Daha…

Apple dışında bir markanın yeni bir bilgisayar piyasaya sürdüğünü düşünelim. Pazarlama süreci şu akışta olacaktır;

Ne: Biz mükemmel bir bilgisayar yaptık!

Nasıl: Başarılı tasarımcıların imzasını taşıyor, kullanışı basit, kullanıcı dostu.

Buyrun size kampanya brief metni…

Peki Apple ürettiğinde bunu nasıl yapar?

Neden: Bizim bütün yaptıklarımız; bizim inanışımızdan gelen olgulara meydan okumaktadır. Biz farklı düşünmeye ve sizi herkesten farklı gösterecek ürünler üretmeye odaklanırız.

Nasıl: Bu felsefe bizim ürettiğimiz ürünleri güzel dizaynlı, kullanışı basit ve kullanıcı dostu olarak tasarlamamızı sağlar.

Ne: Biz sadece mükemmel bir bilgisayar üretiriz.

Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler? – Simon Sinek – Video

Videonun Türkçe alt yazısı mevcut. Video başladıktan sonra alt yazı ayarlamasını yapabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et