Dijital Pazarlama Eğitimi Nasıl Alınır?

Dijital Pazarlama Eğitimi nasıl alınır konusu biz dijital pazarlama uzmanı olarak çalışanlara sıkça sorulan sorulardan bir tanesi. Genelde pazarlama ve reklamcılık alanından çalışmak isteyen gençler ile sohbet ettiğimizde bu soruyu bana mutlaka yöneltiyorlar.

Ben de bu yazı ile birlikte sorulara genel bir cevap vermek istedim. Umarım dijital pazarlama uzmanı olma niyeti olan gençlere faydası dokunur.

Türkiye’de Eğitim Konusu

Her fırsatta eleştirilen ancak bir türlü doğrusu bulunamayan yegâne şeylerden bir tanesi de ülkemizdeki eğitim sistemi. Sadece bir uzmanlık alanına yönelik değil, genel olarak eğitim sistemimiz sıkıntılı. Ezberci sistem nedeniyle başkasından duyduklarımızı hafızamıza atıyoruz, sınav kağıtlarına ya da gerçek hayata yansıtabildiğimiz kadar yansıtıyoruz.

Fakat kendimiz bir şeyler üretmek istediğimizde tıkanıyoruz. Mutlaka birilerinden kopya çekme zorunluluğu hissediyoruz. Bu tamamen sistemin yanlış kurgulanmasından kaynaklı. Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyenler de genellikle sektörden duydukları ve öğrenciler arasında dönen sohbetlerden edindikleri bilgiler ile hareket ediyorlar.

Sertifika Ticareti

Bu şekilde hareket etmenin sonucunda uzmanlık vaatleri ile işi ticarete dönüştüren birçok sertifika programı çıkıyor ortaya. Bu programların anlattıkları genellikle birbirlerine yakın şeyler. Her biri 1 ya da 2 günlük eğitimler ile mesleğe uzman kazandırma iddiasında.

Fakat eğitim içeriklerine baktığınız zaman genellikle konu başlıkları yüzeysel başlıklar. Sanki dijital pazarlamanın ne olduğunu tanıtıyormuş gibi ana başlıklar halinde eğitim programları hazırlanıyor.

Buralarda alınan eğitimler sonucunda elimizde bir adet sertifika, bir de dijital pazarlamanın ne olduğu konusunu bilme avantajı kalıyor.

Eğitimden çıkan birine hemen bir reklam kampanyası yönetimi ricasında bulunun bakalım. Yapabileceği yorumdan başka bir şey değil!

Bu İşin Okulu Var mı?

Peki dijital pazarlama uzmanı olmak için yapmalı? Bu işin bir okulu var mı?

Ne yazık ki yok! Yani “Dijital Pazarlama Bölümü” diye bir bölüm şu anda hiçbir üniversitede yok. Bazı özel üniversitelerin iletişim fakülteleri ya da işletme bölümleri bünyesinde dijital pazarlama konusunda dersler var. Ancak bunlar da bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda.

Ne yazık ki dijital pazarlamayı mektepte öğrenme şansı yok gibi! Mecburen alaylı olmak zorundasınız!

Pazarlama Bilmeden Dijital Pazarlamacı Olunmaz!

Bu konuda çok kirli bir bilgi yığını var. Evet, dijital pazarlama günümüzün fenomen mesleklerinden. Üniversiteyi bitirme aşamasına olan herkes dijital pazarlama uzmanı olmak ya da bu alanda çalışmak istiyor.

Ben genellikle dijital pazarlama uzmanı olmaya talip kişilerde öncelikle pazarlama bilgisine bakarım. Çünkü pazarlama bilgisi olmayan bir çalışan, dijital pazarlama araçlarını kullanmaktan öteye gidemeyecektir.

Birileri fikir ve strateji geliştirdiği sürece problem yok. Ancak iş bunlara gelince pazarlama bilgisi yeterli olmayan çalışanlar mutlaka tıkanacaktır.

Şunu unutmamak gerekir; pazarlamayı öğrenmek, dijital pazarlama araçlarını kullanmayı öğrenmekten çok daha zahmetli ve yoğun çalışma gerektirir. Bu sebeple pazarlama konusunda bilgi birikimi sağlamayı öğrencilik yıllarında sağlamak gerekir.

Pazarlama Bilgisi Olan Dijital Pazarlama Uzmanı Olur!

Eğer pazarlama konusunda bilginiz varsa dijital pazarlama uzmanı olmanız konusunda çok büyük engelleriniz olmaz. Ekstradan bir eğitime ihtiyacınızın olacağını bile düşünmüyorum. Geriye kalan tek şey araçları öğrenmek. Onu da zaten dene ve boz yöntemi ile kısa bir sürede öğrenirsiniz. Yeter ki merakınız olsun.

Ben reklam ajansı ve halkla ilişkiler ajansı tecrübeleri edindikten sonra anlık bir karar ile dijital pazarlama alanına geçmiş biriyim. Araçları kullanmayı öğrenmek için bu araçları sağlayan firmaların ücretsiz sertifika programları yeterli oldu. Pazarlama bilgim ile araçları kullanma bilgimi bir araya getirdim. Sonuçta dijital pazarlama uzmanı olarak 7 senedir çalışıyorum.

Dijital Pazarlama Eğitimi Nereden Alınır?

Pazarlama bilginiz vardır ancak dijital pazarlama konusunda yine de bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bazı konularda alacağınız eğitimler size araçları öğrenirken de pratiklik kazandıracaktır. Eğer eğitim konusuna bakış açınız bu şekildeyse tabi ki bir sertifika programını denemenizi tavsiye ederim.

Fakat eğitimin seçimi konusunda çok dikkatli olmalısınız. Bir sertifikam olsun bakış açısı ile araştırmaya başlarsanız, bir sertifika satayım düşüncesindeki bir kuruma paranızı kaptırırsınız!

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğitimi veren kurumun güvenilirliği, eğitmenlerin tecrübeleri!

Söylediğim gibi dijital pazarlama sahada öğrenilen bir uzmanlık alanı. Siz eğer bir akademisyenden (akademisyenleri ne kadar kızdırsam da kusuruma bakmasınlar) eğitim alırsanız bilginiz teorik olur. Ancak sektörde bu konuda emek harcamış kişilerin tecrübelerinden yararlanacağınız eğitimler size çok daha fazla katma değer sağlayacaktır.

Benim eğitim programlarını incelediğim ve katkı sağlayabileceğine inandığım birkaç eğitmen paylaşmak isterim;

Eğer amacınız dijital pazarlama alanında tüm dallarda eğitim almaksa Olgu Şengün bu konuda gayet başarılı ve yeterli bir eğitmen;

https://www.olgusengul.com

Dijital pazarlamanın daha alt dallarına ineceğim; örneğin SEO konusunda uzman olmak istiyorum diyorsanız Yılmaz Bozan ve Ayhan Karaman önereceğim isimler arasında;

https://www.yilmazbozan.com

https://www.ayhankaraman.com

Bol Bol Kitap Okumalısınız!

Aslında bu başlığı atmaktan ve bu konuda bir şeyler yazmaktan utanıyorum. Çünkü bir insana kitap okumalısın demek o insana hakaret etmek gibi geliyor. Zaten herkes her konuda okuyor olmalı. Araştırmaya, öğrenmeye hevesli olmalıyız.

Burada belirtmem gerekir ki; eğer okuma, araştırma ve güncel kalma hevesiniz yoksa dijital pazarlama uzmanlığı hiç size göre bir meslek değil. Biz gece uyuyup, sabah uyandığımızda Google’ın bir algoritma değişikliği ile karşılaşabiliyoruz.

Eğer sabah o değişikliği algılayıp, gün içerisinde web sitelerimizi adapte etmezsek ne yazık ki rakiplerimiz ile yarışta geride kalabiliyoruz.

Okuma ile ilgili nasihat kısmını artık geçeyim J Daha önce dijital pazarlama uzmanının okuması gereken kitaplar başlıklı bir yazı hazırlamıştım. Bu yazıyı mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Öğrenmeyi Öğrenmelisiniz

Her yeni gelişmede koşa koşa bir sertifika programına gidemezsiniz! Üstelik her yeni gelişme ülkenize hemen eğitim seviyesinde gelebilecek mi? Bu yüzden kendi kendinize öğrenmeniz gerekli.

Bu aslında bir beceri. Bakınız yetenek demiyorum! Beceri diyorum. Yetenek doğuştan gelir. Beceri ise sonradan edinilebilir. Öğrenmeyi öğrenmek konusunda kendinizi mutlaka geliştirmelisiniz.

Ben bu konuda da daha önce bir yazı yazmıştım. Belki geliştirilmesi gereken noktaları olan bir yazı ancak öğrenmeyi öğrenmeye başlama noktasında olanlar için yeterli olacaktır. Bu konuda daha uzman olan okuyucularımın ilgili yazıdaki yorum kısmında düşüncelerini paylaşmalarını rica ederim. Çünkü bu konuda ben de kendimi geliştirmek için çabalıyorum.

Dijital Pazarlama Uzmanı Blog Sayfaları

Şu anda bir dijital pazarlama uzmanının blog sayfasını okuyorsunuz. Bunun gibi binlerce blog sayfası var. Hepsinden öğrenebileceğiniz binlerce bilgi hazır bekliyor. Unutmayın; biz teorik bilgi paylaşmıyoruz. Tecrübelerimizden damıttığımız bilgileri sizlere aktarıyoruz.

Bu yüzden daha önce hazırladığım bir yazıyı daha sizlere tavsiye ediyorum. Listede sadece dijital pazarlama blogları yok. Genel olarak bir pazarlama blogları listesi. Pazarlama konusunda da bilgili ve sürekli güncel kalmanız gerektiği için bu liste bir hayli işinize yarayacaktır. Eksik gördüğünüz siteler varsa lütfen yorum kısmına yazarak belirtin.

Udemy Dijital Pazarlama Eğitimleri

Online eğitim artık bir hayli yaygın. Bu konuda en geniş kaynaklardan bir tanesi de Udemy. Bazı dijital pazarlama uzmanı arkadaşlarımız Udemy üzerinden eğitimler sunabiliyorlar. Bu eğitimleri inceleyip, ihtiyacınıza göre satın almanızı tavsiye ederim.

Bu tip siteler sadece dijital pazarlama konusunda bilgi sahibi olmak için değil, ilerleyen zamanlarda çıkacak her yeni teknoloji için de fayda sağlayacaktır.

Örneğin ben şu anda yapay zekâ, makine öğrenmesi vb. konularda Udemy üzerinden eğitimleri takip ediyorum. Kendi alanımda güncel kalmam için faydalı oluyor.

Dijital Pazarlama Eğitimi PDF ya da Sunumları

Bazı dijital pazarlama uzmanı arkadaşlar vermiş oldukları eğitimleri kendi blog sayfalarında ya da Slidershare gibi sitelerde pdf olarak paylaşıyorlar. Bu sunumları inceleyerek bilgi sahibi olmanız da mümkün.

Google Dijital Pazarlama Eğitimi

Google dijital pazarlamanın temel kavramları ile ilgili güzel bir eğitim imkanı sağlıyor. Online olarak gerçekleşen bu eğitimin sonunda sertifika alma şansınız da var. Tabi sertifikanız Google logolu olunca değeri başka olacaktır. Eğitimi şu linkten inceleyebilirsiniz;

https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye

Özetle

Dijital pazarlama teoriden çok pratik ile öğrenilebilen bir uzmanlık alanı. Bunun için öncelikle öğrenme hevesi ve öğrenmeyi bilmek gerekli. Bu konuda çok fazla kaynak mevcut. Bazılarını bu yazı içerisinde paylaştım. Siz de detaylı araştırmalar ile daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz.

Bütün bu imkanları sonuna kadar kullanarak dijital pazarlama konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak tekrar etmek isterim ki pazarlamayı bilmek çok önemli. Pazarlamayı bildikten sonra gerisi çok daha kolay gelecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Dijital Pazarlama Eğitimi Nasıl Alınır?” üzerine 16 yorum

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et