Kadıköy Rotary Kulübü Sunumum

20 Mayıs Pazartesi akşamı Kadıköy Rotary Kulübü 2220. toplantısına “Konuşmacı” sıfatıyla katıldım. Daha önce birkaç kere misafir olarak toplantılarına katıldığım Kadıköy Rotary Kulübü bu sefer mesleğim ile ilgili üyelere bilgilendirme yapma fırsatı sundu.

Son zamanlarda üzerine ciddi anlamda kafa yorduğum, içerikler geliştirdiğim; modern dünya, modern insan ve dönüşmek zorunda kalan şirketler konusunda oldukça keyifli bir sunum gerçekleştirdim.

Sunumun Kalitesi mi? Sunum Yapılan Kitlenin Kalitesi mi?

Yaptığınız sunumun içeriğinden çok, sunumu yaptığınız kitlenin kalitesi çok önemli. Bunu bir kere daha anlamış oldum. Bugüne kadar çeşitli vesilelerle farklı ortamlarda sunumlarım oldu. Dijital pazarlama konusunu herkes bilmek zorunda değil. Ancak iş hayatında bir şekilde varsanız öğrenmeye çabalamak zorundasınız.

Bizim ülkemizdeki en büyük problemlerin başında bilmediğini bilmemek ya da işine gelmediği için biliyormuş gibi davranmak geliyor. Bazı sunumlarımda dinleyiciler arasında benden “çok daha iyi bilenlere” rastlamak artık beni şaşırtmıyor. Tabi ki benden iyi bilen herkese sonsuz derecede saygım var. Ama gerçekten biliyorlarsa! Bazen öyle şeylerle karşılaşıyorum ki o cümleleri başka bir ortamda dile getirseler alay konusu olurlar.

Kadıköy Rotary Kulübü Üyelerine Sunum

Kadıköy Rotary Kulübü

Neyse konumuz bu değil zaten. Kadıköy Rotary Kulübü üyeleri gerçekten çok seçkin insanlar. Bir kere hepsi kariyerinin belli bir noktasına gelmiş. Tecrübe basamaklarını teker teker çıkmış ve artık tecrübe aktaran konumunda. O sebeple bugüne kadar yapmış olduğum en keyifli sunumlardan bir tanesi oldu.

Anlattığım her bir noktayı kafalarındaki soru işaretleri ve örneklerle bağdaştırdıkları o kadar açıktı ki… Sunum sonrasında gelen sorular ise beni daha da heyecanlandıran kısmı oldu. Sadece soru sormak için değil, gerçekten anlamak için sorulan ve “vay be” dedirten türden sorulardı.

Dijital Pazarlama Öldü, Yaşasın Dijital Pazarlama

Unilever Global Başkan Yardımcısı Marc Mathieu‘nun bu sözü beni oldukça etkilemişti. Uzunca bir süredir trend konumunda olan dijital pazarlama kavramı artık yavaş yavaş değişiyor. Pazarlamanın kendisi hem teknolojik gelişmeler hem de dijital pazarlamanın etkisi ile gücünü kaybeden geleneksel mecralar nedeniyle dijitalleşmiş durumda. Yani artık pazarlamanın kendisi dijital!

Modern Dünya ve Modern İnsan

Kadıköy Rotary Kulübü

Bugün artık biz teknolojiyi değil, teknoloji bizi yönetiyor. Modern insan teknolojinin kölesi olmuş durumda. Sabah kalkar kalkmaz ilk iş olarak telefonlarımıza bakıyoruz. Yatmadan önce mutlaka yatağımıza yakın bir yere bırakıyoruz. Çünkü sabah uyanır uyanmaz ona erişebilmeliyiz.

Teknolojiye adaptasyon sürelerimiz kısaldı. Artık en zor adapte olabilenlerimiz bile bu süreci hızlandırdı. WhatsApp’ın yaygınlaşması ile birlikte mail eski gücünü kaybetti. Bunun gibi birçok örnek teknolojinin bile kendi içerisindeki değişim hızını vurgulamaya yetiyor.

Second Screen, Otomasyon ve İçerik Üretimi

Asla tek bir ekrana bağlı değiliz. Televizyon izlerken telefonumuz, tabletimiz ya da bilgisayarımızla da bir şeyler yapıyoruz. Durmaksızın içerik üreten, bir bakıma gazeteci rolünü üstlenen bir kitle olduk.

Bu durum markalar için hem avantaj hem de dezavantaj. Günümüzde olumsuz bir haberin yayılması çok kısa sürebiliyor. Olumlu haberler ise ne yazık ki o kadar hızlı yayılmıyor ve akılda kalıcı olmuyor. Bundan dolayı hakkımızdaki konuşmaları çok iyi yönetmemiz, markalar olarak tüketicilerle insani iletişimler kurmamız gerekir.

Bu kadar fazla içeriği, müşteriyi ve pazarlama faaliyetini yönetmek kolay değil. Pazarlama otomasyonu gibi otomatik sistemler burada hayatımızı kolaylaştırıyor. Artık tek bir ekrandan bütün süreçleri yönetebilir olduk.

Kadıköy Rotary Kulübü

Bundan Sonra Ne Olacak?

  • Hayatımızdaki her şey daha otomatik hale gelecek.
  • Markalar için rekabet eskisinden çok daha zor olacak.
  • Daha becerikli ve bilgili insan yerine daha teknik ve yönetmesini bilen insana ihtiyaç duyulacak.
  • İnsanoğlunun yaşamında gizli hiçbir şey kalmayacak.
  • Hiçbir marka tüketiciye zorla bir şey gösteremeyecek. Her şey insanın kontrolünde olacak. 

Kadıköy Rotary Kulübü’ne Teşekkür

Bu verimli toplantıya beni davet ettikleri, sunum yapma fırsatı verdikleri ve konuşma sonrasında paylaştıkları hediyeleri için Kadıköy Rotary Kulübü üyelerine çok teşekkür ederim.

İlerleyen günlerde kulüp ile çalışmalarımıza devam edeceğimize ve daha nice sunumlar gerçekleştireceğimize inancım sonsuz.

Kadıköy Rotary Kulübü
Kadıköy Rotary Kulübü
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et