Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırmanın 5 Yolu

Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırmanın Yolları nelerdir?

Hepimiz aynı durumdayız… Gündelik hayatın sayısız meşguliyeti ve stresi ile, şehir hayatının getirdiği çeşitli zorluklar bir araya gelince, yaşam kalitemiz ciddi oranda azalıyor.

Yoğun ve yorucu çalışma programlarımız, tabiattan uzakta yaşamak zorunda olmamız, iş ve özel hayatın çakışması, şehrin gürültüsü ve kirliliği içerisinde yolumuzu bulmaya çalışmamız, hem fiziksel hem de psikolojik sağlık durumumuzda çöküntülere sebep olabiliyor. Bu da yaşam kalitemizi düşüren bir etmen olarak öne çıkıyor elbette.

Yaşam kalitemizi belirleyen faktörler arasında en önemlilerinden biri tabii ki içinde bulunduğumuz çevre. Yaşadığımız çevrenin daha sağlıklı, daha sakin ve daha huzurlu olması, yaşam kalitemiz için son derece kritik bir role sahip.

İstirahat ettiğimiz, uyuduğumuz, ailemiz, evcil hayvanlarımız ve zaman zaman da arkadaşlarımız ile vakit geçirdiğimiz evimiz, gündelik hayatın ve şehrin telaşesinden uzaklaşmamız için adeta bir sığınak görevi görüyor.

Eğer eviniz bu açıdan sorunlu ve yetersiz ise ve stresimizi azaltacağına arttıracak özelliklere sahipse bu konuya dair önlemler almanız şüphesiz son derece faydalı olacaktır. Evinizde yaşam kalitesini yükseltmek için öyle çok büyük, köklü değişiklikler yapmaya da gerek yok aslında.

Ufak ama kritik değişiklikler, domino etkisi ile çok büyük farklar yaratacaktır. Peki ama nasıl? Gelin evinizde yaşam kalitesini arttırmanın yollarını hep birlikte gözden geçirelim.

Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırmanın Yolları nelerdir?

Kullanmadığınız Eşyalardan Kurtulun

Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma
Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma

Yıllardır evinizin bir köşesinde duran, bir gün nasılsa kullanırım diye atmaya kıyamadığınız, çekmecelerin ve dolapların içinde biriken, hatta eve sığdırmakta zorlandığınız eşyalarınız var mı? Cevabın evet olduğuna neredeyse eminim.

Dünyaca ünlü düzenleme uzmanı Marie Kondo’nun bu konuda son derece net bir önerisi var: Yalnızca sizi mutlu eden eşyaları evinizde tutun! Eşyalarınızın üzerinden tek tek geçip yüzünüze bir gülümseme kondurmayan, hayatınıza neşe veya fayda getirmeyen eşyaların evinizde birikip enerjinizi düşürmesine, yerinizi kısıtlamasına hiç ama hiç gerek yok.

Kondo, odaklanmanız gerekenin atılacak eşyalar değil, elinizde tutacaklarınız olması konusunun da özellikle üzerinde duruyor. Elbette hepimiz Marie Kondo’nun önerisine yüzde yüz uyamayabiliriz ancak bir noktaya kadar da olsa fazla yüklerden kurtulmanın büyük fayda sağlayacağı şüphesiz.

Tabiatı Evinize Taşıyın

Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma
Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma

Doğadan uzak yaşıyor, istediğiniz her an tabiat ile buluşamıyor olabilirsiniz ancak bu doğayı evinize taşıyamayacağınız anlamına gelmiyor! Evinizi yeşille ve doğanın diğer bin bir türlü rengi ile buluşturmak için pek çok seçenek mevcut.

Çeşit çeşit çiçekler, süs bitkileri ve ev ağaçları ile evinizi doğa ile entegre, huzur ve oksijen dolu bir ortama çevirebilirsiniz. Evinizin enerjisini yükseltecek, yaşam kalitenizi büyük oranda arttıracak bu düzenlemenin olumlu etkilerini kısa süre içerisinde göreceğiniz kesin.

Evinize Hobi Köşeleri Kurun

Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma
Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma

Evde geçirdiğiniz zamanda neler yapmak sizi mutlu hissettiriyor? Ev ortamı ile uyumlu olan hobileriniz hangileri? Bunu tespit edip evinizi bu doğrultuda dekore etmenizin son derece olumlu sonuçları olacaktır.

Evde kitap okumaktan mı hoşlanıyorsunuz, o zaman cam kenarına veya kitaplığınız yanına hoş bir kitap köşesi yapmak çok güzel olmaz mı? Meditasyonla ilgileniyor ve evde geçirdiğiniz vakti meditasyon ile süslemekten mi keyif alıyorsunuz?

Öyleyse evinizin uygun bir alanını meditasyon köşesi olarak belirlemek ve ona göre düzenlemek yaşam kalitenizi arttıracak, hem bu hobileri gerçekleştirirken konsantrasyonunuzun artmasını sağlayacak, hem de evinizle olan bağınızı kuvvetlendirecektir.

Aydınlatma Konusuna Özen Gösterin

Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma
Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma

Evinizde yanlış aydınlatma kullanmak yaşam kalitenizi her anlamda düşürebilir… Parlak ışık kullanılması gereken bir odada loş ışık kullanılması, daha loş ışık gerektiren bir odada gözleri yoracak kadar parlak ışık kullanılması gibi hatalar yapmak hoş sonuçlar doğurmayacaktır.

Evinizdeki aydınlatma unsurlarını değiştirip yeni ve daha uygun bir düzene geçmek, ruh sağlığınızda da olumlu bir etki yapacak, evde yaptığınız faaliyetlerde motivasyonunuzu ciddi ölçüde arttıracaktır.

Evcil Hayvan Sahiplenin

Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma
Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırma

Evinize neşe getirecek, enerjisini yükseltecek bir kedi ya da köpek, hayatınızı değiştirebilir! Özellikle sokakta yaşayan zor durumdaki bir evcil hayvanı sahiplenmek, onu tedavi edip beslemeye başladıktan sonra evdeki sağlıklı ve mutlu halini gözlemlemek sizi de çok mutlu edecek, onun daimi dostluğu evde geçirdiğiniz zamanı çok daha huzurlu kılacaktır.

Tabii ki evcil hayvan beslemenin pek çok zorluğu da var; mama, kum ve veteriner masrafından, köpeği eğitmek ve gezdirmek için gün içinde ayırdığınız vakit ve enerjiye varana kadar…

Fakat bu zorlukları göğüslemenin ardından yaşayacağınız mutluluk ve küçük dostunuzun evinize ve hayatınıza katacağı enerjinin, “hepsine değdi” dedirteceğinden emin olabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

“Evinizde Yaşam Kalitesini Arttırmanın 5 Yolu” üzerine bir yorum

  1. Hayatımızın çok önemli bir bölümü evimizde geçiyor. Evimizdeki yaşam kalitemizi arttıracak harika öneriler var, bazılarını zaman zaman yapıyorum ama yapmadıklarım da var. Çok teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Mehmet Ortaç sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et